Report z KVIFF – Běsi ve Varech #2: Indonéské prokletí na dálnici

Dalším hororově temným tipem ke shlédnutí je indonéský horor Prokletá vesnice. Na půlnoční projekci měl snímek poměrně velký úspěch především kvůli tomu, že buď jste rychle odešli – a nebo se hezky vyspali. Je to pomalejší a na pozornost složitější film, který rozhodně není žádnou popcornovkou.

Horor indonéského režiséra Joko Anwara je pozoruhodným příspěvkem k netypickým duchařinám. Film v sobě kloubí sociálně kritické drama s brutálními hororovými gore scénami. Ze začátku film působí jako pomalý sociální thriller o násilnictví a následně se překlopí do krutého duchařského hororu, kde nemůžete věřit vůbec ničemu.

Snímek se vyznačuje atraktivním prostředím indonéského zapadákova kdesi v hluboké džungli, kde je až lehce bizarně postavená kontrolní stanice na opuštěné dálnici. Celé dny tu tráví dvě kamarádky Maya a Dini, které na mýtné bráně pracují – nebo spíše zabíjí čas a sní o tom, že si jednou otevřou vysněný obchod s módou.

Prokletá vesnice: Mysticky hororová sonda do indonéského zapadákova

Joko Anwar nám servíruje hororový thriller, který umně kombinuje různá žánrová schémata – chvílemi film připomíná dusivé drama, následně se změní v krvavý slasher a poté v magicky děsivou duchařinu. Vše zaobalené do jakéhosi špinavě realistického vizuálu, který je opepřený o atmosférickou auru temného indonéského venkova. Dojde na vše, co fanoušek hororů, ale i artový cinefil očekává – krvavý masakr, děsivé lekačky a gore efekty. Zároveň film funguje jako sociální sonda do lidské duše a do asijského světa, který je pro nás evropany sám o sobě atraktivní.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

Vedle toho zde tvůrci umně propojují klasické hororové schéma s artovým dramatem, které zaujme festivalové publikum především odkazy na indonéskou kulturní historii a mytologii. Budete se bát, tajit dech, ale i poznávat indonéskou džungli a srdce asijské země.

Film zrežíroval a napsal indonéský tvůrce Joko Anwar, který na sebe upozornil superhrdinským akčňákem Gundala nebo survival hororem Modus Anomali. Hlavní roli ztvárnila Tara Basro, které zdatně sekundují  Ario Bayu, Marissa Anita nebo Christine Hakim.

Prokletá vesnice (r. Joko Anwar, 2019, 106 min.)

Film měl premiéru v roce 2019.

Viktor H.

Předchozí článekZískejte novou kolekci komiksů o Batmanovi
Další článekTrailer: Venom 2: Carnage přichází

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

ten − eight =