Recenze: Úsměvy, zkušenosti, výstřednosti Karla Nešpora

Během několika posledních měsíců se mnoho lidí ocitlo nedobrovolně doma, v izolaci. Ti šťastnější na home office, ti méně šťastní v karanténě a všichni, volky nevolky, na pár týdnů při zákazu vycházení. V této době si mnoho z nás mělo možnost během vynuceného bezvětří čas srovnat v hlavě myšlenky, priority, žebříček hodnot, život, vztahy a zpytovat svědomí. Ti, kterým se to podařilo, vyšli z této zatěžkávací zkoušky šťastnější, zdravější, sebevědomější. Pro toho, kdo stihl jen zjistit, že je třeba změny, ale hledá k ní cestu, jsou možná knihy Karla Nešpora Úsměvy, zkušenosti, výstřednosti tou stezkou, kterou hledají.

Recenze: Úsměvy, zkušenosti, výstřednosti

Asi není člověk, který by na jeho jméno nenarazil. Čas od času se tento známý český psychiatr objevuje i v médiích. Díky jeho vzhledu a poměrně osobitému vystupování vyčnívá nad ostatními. Přitom není objevitelem žádné zázračné medicíny k uzdravení mysli, nebo učitelem nějakého duchovního směru. Nedělá nic víc a nic méně, než že učí lidi smát se.

Taková blbost, že. A když vidíte jeho videa, tak vás napadne možná i horší pojmenování přímo pro autora. Ale v jednoduchosti je síla. A věřte, že kdyby svou prostou pravdu předával méně teatrálně, méně mimozemským způsobem, pak by zanikla a nikdy by nezískala posluchače. Když vám někdo řekne: „nezapomeňte se usmívat,“ odkývete mu to a za pět minut už nevíte, že něco takového řekl. Když vidíte Karla Nešpora v akci, ještě dlouho jej z hlavy nedostanete. Taková je i jeho nejnovější kniha Úsměv, zkušenosti, výstřednosti.

KOUKNI SE  Chris-Anne: Karty posvátné kreativity: Moderně jemné a plné jasných návodů

Když jí budete číst na jeden zátah, asi nebude dávat příliš smyslu, možná za chvilku omrzí, a nebo nenajdete důvod ji dočíst. Knížka je určena k tomu, aby s vámi byla stále někde poblíž. Třeba na nočním stolku, v kabelce při jízdě raním autobusem, nebo na pracovním stole trpělivě čekaje na polední pauzu. Pak ji vezměte a přečtěte tolik, kolik budete chtít, kolik vám čas dovolí a otevřete ji na místě, na kterém se vám zrovna zachce.

Kniha je úsměvná i naučná. Autor nešetří sebekritikou, ani historkami z praxe a běžného života. Na drobných a někdy až nicotných příbězích, které by jindy a jinde snad nestály ani za slovo, učí čtenáře trpělivě ve všech aspektech života hledat klid, duševní pohodu a vnitřní sílu.

 

Nakladatelství PORTÁL

Kdo zná autorovy předchozí knihy, nebo se s ním někdy setkal osobně, neb prostřednictvím médií, nebude zněním knihy překvapen, nebo zaskočen. Karel Nešpor je takový přírodní úkaz. Pokud jeho knihy neznáte, musíte si na něj zvyknout. Odměnou vám bude pravda odhalená až na dřeň a podaná tak, že se vám dříve či později dostane pod kůži.

Jak jsem již zmínila, knihu nelze číst, musíte s ní pracovat. Vezměte si ji na pět minut každý den, nebo ji odložte a věnujte jí víkend, hodinu, nebo chvilku, než vám přijede autobus. Otevřete ji na jakémkoliv místě a chvíli přemýšlejte o tom, co jste právě přečetli a nezapomeňte to hned vyzkoušet.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

Kristina Doubravová

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
recenze-usmevy-zkusenosti-vystrednosti-karla-nesporaZnámý český psychiatr se ve čtyřech oddílech knihy opět pozastavuje nad absurditami každodenního života i nad jeho krásou, které si povšimne jen ten, kdo si na ni udělá čas.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

16 − three =