Naše druhé největší město se může pyšnit jedním významným prvenstvím, a to že jako v prvním městě u nás v něm byla zavedena tramvajová doprava. Díky nové knize Ulicemi Brna proti proudu času můžete prožít nejen začátek hromadné dopravy v Brně, ale počátky města jako takového a jeho vývoj až do dnešních dní.

Hned na začátek je třeba zdůraznit, že autorem knihy Ulicemi Brna proti proudu času je Petr Fiala. Nejde však o známého politika, ani o frontmana skupiny Mňága a Žďorp, nýbrž brněnského rodáka a nadšence do hromadné dopravy. Ten má za sebou již jednu knihu, taktéž spojenou s největším moravským městem. Jedná se o titul Kometa – Příběh hokejového klubu, kterou napsal se svými kolegy. Nyní se však podíváme na jeho nejnovější výtvor. Ten se zabývá historii města Brna, pojednává však o ní svérázným způsobem, a to z okna tramvaje.

Pokud neznáte Brno, nechytáte se

Kniha si tedy dává za úkol přiblížit vám historii města Brna. Používá k tomu velmi originální způsob, příběh je vyprávěn z tramvajového vozu. Jednotlivé kapitoly jsou pak rozděleny podle jednotlivých linek. Samozřejmě kniha počítá i s tím, že ne všude vedou koleje, takže často opustíte vůz a projdete danou oblast jako by po svých. Celý tento koncept se mi velice líbil. Autor si dává opravdu záležet na posloupnosti vyprávění o jednotlivých částech tak, jak přesně jsou za sebou.

KOUKNI SE  Nástěnný kalendář: Miluj svůj život 2024

Informací, které na vás kniha chrlí je opravdu hodně. Dozvídáte se názvy všech ulic, kdy a proč byl přejmenovány, kde a proč stál jaký dům, proč byl zbourán, a tak dále. Zkrátka informací je opravdu hodně. A to je možná malý problém. Pokud tedy Brno nemáte projezděné skrz na skrz, máte velký problém. Opravdu často se mi stávalo, že jsem nevěděl, co autor zrovna popisuje. Teď nekecám, když řeknu, že na pomoc jsem si bral Google Maps. Chápu, že Petr Fiala se snažil čtenáři předat co nejvíce informací, ale tady je to spíše kontraproduktivní.

Historické fotografie

Titul Ulicemi Brna proti proudu času se může pyšnit i obrovským množstvím historických fotografií, nákresů a map. Některé fotografie jsou opravdu raritní. I zde je třeba dodat, že všechno je úzce spjato s tramvajovou dopravou, tudíž drtivá většina se týká právě nich. Ne, že by na fotkách byly jen historické tramvaje a vozovny, ale fotky jsou většinou vybírány tak, aby vám dané místo přiblížily jak by jste ho viděli z pohledu ze šaliny. Co mě trošku štvalo, bylo umístění fotografií v knize. Jednotlivé fotky byly často umístěny až dávno potom, co jste o daném místě už dávno nečetli. Dost mě to mátlo, přiznám se. Každopádně, fotografií bylo hodně a některé byly opravdu raritní, což je velké plus této knihy.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec
Důležitý je úhel pohledu

Dlouho jsem uvažoval, zda se mi kniha Ulicemi Brna proti proudu času líbila nebo ne. Odpověď není zrovna lehká. Na jednu stranu mě strašně štvalo, že mi autor popisoval něco, o čem jsem neměl ani páru, kde se dané místo nachází. Často jsem nechápal, proč autor popisuje to, jak jedna ulice vystřídala pět názvu. Kdo si to má pamatovat. Tohle všechno mě utvrzovalo v názoru, že tato kniha je jen pro lidi, co znají Brno nazpaměť.

Později mi to však došlo. Stačí se podívat na obsah knihy, který je udělán podle názvů jednotlivých ulic. Najednou jsem si uvědomil, že tuto knihu nelze číst celou naráz. Takhle vám udělá v hlavě jen zmatek. Tahle ta kniha je úžasný prostředek, jak se dozvědět něco zajímavého o konkrétním místě v Brně. Tudíž, pokud pojedete do Brna třeba na výlet, na určitá místa, kniha Ulicemi Brna proti proudu času může složit jako vynikající doplněk k tomu, dozvědět se o daných místech celou řadu velmi zajímavých historických faktů.

Pár slov na závěr

Jaká tedy kniha Ulicemi Brna proti proudu času je záleží hodně na tom, jak k ní přistupujete. Titul obsahuje opravdu obrovské množství zajímavých historických informací. Vše je navíc doplněno velkým počtem fotografií, nákresů a map. Některé fotografie jsou opravdu raritní. To vše dohromady dává opravdu zajímavý titul, který ocení každý milovník historie a naší krásné země. Na necelých čtyři sta stranách dostanete nával informací, které jen tak nikde neseženete. Ovšem důrazně nedoporučuji číst knihu naráz, jen by jste měli v hlavě guláš. Pokud se tedy chcete něco dozvědět o tomto překrásném moravském městě, neváhejte a knihu si pořiďte. Už jenom kvůli těm krásným fotografiím neuděláte chybu.

KOUKNI SE  Meg Masonov: trýzeň a touha

Knihu na recenzi poskytlo nakladatelství Jota.

Martin Kudělka

PŘEHLED RECENZE
Honocení
6
recenze-ulicemi-brna-proti-proudu-casuOpravdu velmi obsáhlá, informacemi nabitá kniha o historii Brna, plná raritních historických fotografií. Podívejte se na historický vývoj města Brna poněkud netradičně, z okýnka tramvaje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

13 − thirteen =