RECENZE: Učedník se chystá do války s orky

Démoni, trpaslíci a elfové tak, jak je ještě neznáte. Taran Matharu nám v knize Učedník představuje nový svět plný many, magie a postavení ras ve svém pojetí. Bude to ale stačit na to, aby se tato fantasy kniha vyšplhala v žebříčku oblíbenosti na nějaké vrchní místo?

Fletcher je sirotek, kterého jednoho dne našli opuštěného před branou města. Kovář Berdon se ho ujal a začal ho učit svému řemeslu. Později, když Fletcher vyrostl a pomáhal svému mistrovi s prodejem jejich zboží, přišel do města podivný obchodník, který prodával knihu o démonech, jež sepsal jeden z invokátorů. Tato kniha se však dostane do rukou mladému učňovi, který z ní přečte jedno zaklínadlo a přivolá si tak démona. Shodou náhod je, že díky němu musí Fletcher opustit své město a vydat se na nebezpečnou cestu, která skýtá nejedno dobrodružství.

Fletcher vytvořil kouli bludičkového světla a krmil ji manou, dokud nenabyla velikosti mužské hlavy. Pravidelně zvolna pulzovala a v šeru jeskynního vchodu jasně zářila. Fletcher ji vyslal proti Grindlovi, který před ní couvl.
Poslyš, Grindle, už jsi viděl spáleninu od many? Ty si myslíš, že oheň je zlý… ale počkej, až se ti bude maso odlupovat od kostí, až se syrová mana dotkne tvé kůže. Slyšel jsem, že ta bolest je nepředstavitelná,“ bájil Fletcher. Uvědomoval si ovšem, že bludička zanikne v okamžiku, kdy se dotkne jakékoli pevné hmoty a nepůsobí žádné zlé následky. To ovšem Grindle netušil.

KOUKNI SE  Recenze: Rozhodnutí nebo život aneb Vařte 84 minut

Ačkoliv příběh začíná hodně pozvolna, kdy se téměř nic neděje, po chvíli zjistíte, že Taran Matharu sází na osvědčené metody a prostředí, které zajistilo nejedné knížce slávu. Příběh odehrávající se v prostorách školy je hodně využívaný už od dob Harryho Pottera. To samé platí i o hlavním hrdinovi, který je sirotek, jenž objevil své skryté nadání… Otázkou však zůstává, zda to byla dobrá volba, či už začínající klišé. Mně osobně to zase tolik nevadilo, i když už začínám mít pocit, že knih sázejících na jistotu, je v současné době víc než dost.
Ovšem od ostatních se Učedník odlišuje zejména svým pojetím ras, kterých se v příběhu nevyskytuje málo. Vykreslení trpaslíků v autorově podání mě upřímně překvapilo, přeci jenom jsem zvyklá na sebevědomé postavičky, které nikomu nic nedarují a tohle byla opravdu změna. To samé se týkalo i elfů, které znám jako hrdá stvoření, která s sebou nenechají jen tak zametat, ale v Učedníkovi tomu bylo opět jinak.
Ale od ras teď odstoupíme a podíváme se, na co se ještě v příběhu můžete těšit. Pokud jste milovníci intrik a různých podrazů, bude zde vaše potřeba uspokojena, protože na Fletcherovi si nejedna postava chladí žáhu a snaží se z něho dostat co nejvíce. Je rozhodně zajímavé sledovat, jak se s tím mladý mág snaží vypořádat.

Bohužel jsem ale na příběhu našla i několik věcí, které snižovaly můj celkový dojem z knihy. Například bylo hodně znát, že se autor inspiroval v několika jiných literárních dílech, jako třeba už ve zmíněném Harry Potterovi, Pánu prstenů a dokonce mi chvilkami démoni připomínali Pokémony. Za normálních okolností by mi to moc nevadilo, ale v této knize jsem si těch podobností všímala až příliš často.
Dále bych chtěla zmínit rozhovory mezi hlavními postavami, které mi vadily asi nejvíce, jelikož působily moc nuceně. Prostě jsem nevěřila tomu, že by se spolu takhle bavily. Chápala bych to u knihy pro děti, jak taky Učedník dlouhou dobu působil, dokud nedošlo na souboje, ale tady mi to moc nesedělo.
Nakonec bych chtěla říct, že mi trvalo dost dlouho, než jsem se do příběhu začetla a upřímně mě začal bavit až na posledních asi osmdesáti stránkách, kdy se všechno pořádně rozjelo. Bohužel ale přišel konec až příliš brzy (samozřejmě v tom nejlepším), takže nezbývá nic jiného, než čekat na vydání dalšího dílu.

KOUKNI SE  Recenze: 6. série seriálu Peaky Blinders je nejtemnější a nejméně akční

Hlavní postavy mohly být trošku lépe zpracované. Ze začátku se zdálo, že budou odlišné, ale potom všechny sklouzly na stejnou vlnu a bylo těžké najít mezi nimi nějaké odlišnosti. Také jejich rozdělení na hodné a zlé působilo celkem jednoznačně, a téměř nikdo nedostal prostor k tomu, aby se změnil.

Učedník sice obsahuje pár chyb a některé věci nesednou úplně všem, ale přesto je to zajímavá fantasy, která má hodně co nabídnout a už kvůli krásné obálce by neměla zarytým fanouškům chybět. A démonologii umístěné na konci knihy také nejspíš nepohrdnete.

 

Taran Matharu: Učedník, Alpress, 2015, 320 stran.

Děkujeme nakladatelství Alpress za poskytnutí recenzního výtisku.

ELIŠKA RICHTEROVÁ

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekFreddy Krueger si pro vás opět přijde za 3… 2… 1
Následující článekKrampus: Vánoční démon si opět smlsne na pár dětech
recenze-ucednik-se-chysta-do-valky-s-orkyUčedník sice obsahuje pár chyb a některé věci nesednou úplně všem, ale přesto je to zajímavá fantasy, která má hodně co nabídnout a už kvůli krásné obálce by neměla zarytým fanouškům chybět.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve − 2 =