Recenze: Třetí poločas lásky, rakoviny, sexu a odcházení

Román nizozemského spisovatele Raye Kluuna vyšel poprvé v roce 2003 a okamžitě vyvolal rozruch a senzaci svým pojetím umírání a smrti a stal se v Nizozemí nejprodávanější knihou všech dob. Spisovatel se tématu smrti rozhodně nebojí, jeho síla spočívá v osobní zkušenosti.

Třetí poločas

Manželé Stijn a Carmen jsou mladí manželé, úspěšní v zaměstnání, ve vztahu, v rodičovské radosti – mají roční děvčátko Lunu. Mohl by to být tuctový pohádkový příběh, kdyby nepřišla rána z čistého nebe – Carmen onemocní rakovinou.

Takových příběhů bylo napsáno mnoho, většina útočí na emoce a dojímání. Třetí poločas je ale jiný. Ačkoliv jde o vyhrocené téma, je překvapivě uměřený. Jak se situace nemocné manželky posunuje v čase, partnerka bere své onemocnění úkorně, muž ale obráží kluby, bary, droguje, opíjí se a má sex s jinými ženami. Nekonvenční postava Stijna vzbuzuje protichůdné pocity. Soucit a pochopení, ale zároveň znechucení a hnus. On nic nepředstírá – berte mne takového, jaký jsem – nebo přestaňte číst a odeberte se do pokojnějších čtenářských vod. Zároveň ale svou ženu neopouští, doprovází ji na všechna vyšetření a nepříjemné procedury, které jsou s drastickou léčbou spojeny. Vztah se nehroutí, proměňuje se jako améba, mění svůj tvar i obsah tak, jak se vyvíjí a proměňuje zhoubná nemoc.

Každá kapitola je uvozena  citátem z písní rockových zpěváků, který dokresluje atmosféru následujících řádků.

„Mělo by to být lehké, mělo by to být snadné dost,

KOUKNI SE  Recenze: Ztracené střípky Tima Weavera

Muž potká ženu a láska nad vší pochybnost

Ale v domě straší a jízda rychle ti zlomí kost.

Bruce Springsteen Tunnel of love

Některé kapitoly popisují v rámečcích amsterodamské noční kluby a jejich návštěvníky, což napětí a stres věcně uvolňuje.

Žádný patos, je to přímočaré vyprávění, místy trochu cynické, místy vtipné. Gradující, ale i smířlivé a přinášející rozhřešení. Každopádně je to román bez podbízení, čtivý, čtenáře na první stránce uchopí a pustí až s poslední větou.

„Nechci šířit nějaký kacířský klepy

Ale myslím, že Bůh má dost blbý vtipy“

Depeche mode Blasphemous rumours

Nakladatelství Jota


Bombeska

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekNetflix bude kvůli stížnostem na Stranger things mazat kuřácké scény
Následující článekQuentin Tarantino už nechce točit filmy
recenze-treti-polocas-lasky-rakoviny-sexu-a-odchazeniTakových příběhů bylo napsáno mnoho, většina útočí na emoce a dojímání. Třetí poločas je ale jiný. Ačkoliv jde o vyhrocené téma, je překvapivě uměřený.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

10 − eight =