Recenze: Ritmatik aneb čáry máry, jsou tu kouzelné křídočáry

Zatoužili jste někdy být mocným mágem? Zkuste se chopit křídy. Možná ve vás dřímá skryté nadání a jste ritmatik, čaroděj, který dovede vdechnout život křídovým obrázkům. Nepotřebujete kouzelná slůvka, při kterých se zašmodrchá jazyk, ani temné knihy zaklínadel. Stačí kousek křídy, šikovnost a přesnost. Vaše obrázky pak obživnou jako mávnutím kouzelného proutku nebo lépe řečeno jedním tahem křídy. 

Šestnáctiletý Joel miluje ritmatiku. Ovládá všechny obranné i útočné strategie a  dokáže převyprávět slavné souboje ritmatiků, až se z toho tají dech. Joel obdivuje kouzelnou moc, která dělá z obyčejných čar ochranné stěny nebo z obrázků oživlé křídáky. Nakreslete rytíře a on se stane vaším ochráncem nebo dobyvatelem, který půjde rozsekat nepřítelův ochranný kruh na pouhé křídové šmouhy. Každá čára má v sobě moc. A stát se ritmatikem je velká čest. Ritmatici totiž chrání náš svět před děsivými divokými křídáky, kteří vás dokáží z povrchu zemského smáznout stejně snadno, jako déšť smyje křídu.

Jenže ať se Joel snaží jakkoliv, jeho čáry pořád zůstávají jen pouhými obrázky. Joel touží být ritmatikem z celého srdce, ale magické schopnosti zkrátka nemá. A tak jen pozoruje své kolegy z Armediovy akademie a je považován za podivína, který se tajně plíží na hodiny ritmatiky. Tohle léto ale získá nečekanou příležitost. Stane se asistentem profesora Fitche a má tak možnost nahlédnout do světa ritmatiků. Bude to náhled ale mnohem temnější, než si představoval. Z Armediovy se totiž začínají ztrácet studenti ritmatiky. Na místě jejich zmizení jsou jen tajemné čáry a krev. Joelův úkol je zjistit, co se studentům stalo. Podaří se mu to?

KOUKNI SE  Recenze: Strasti a slasti fotbalisty Beckhama
Dobré knihy

Brandon Sanderson je považován za současného mistra fantasy. Do podvědomí čtenářů se zapsal především svojí sérií Mistborn a Archiv bouřné záře. Sanderson je studnicí originálních nápadů a své čtenáře neustále ohromuje. Ritmatik překvapí zajímavým a propracovaným konceptem magie. Pokud však očekáváte velkolepou fantasy v epickém stylu, jste vedle. Ritmatik je kniha určená spíše mladším čtenářům a je to poznat i na stylu psaní a jednoduchosti příběhu.

Největší předností knihy je jedinečný systém magie. Napadlo by vás, že se křída může stát mocným čarovným nástrojem? Že vás může nabrat na roh nakreslený jednorožec nebo kousnout křídový drak? Možná to zní směšně, ale autor má tento magický systém promyšlený do detailu. Před každou kapitolou tak v knize najdete základní vysvětlení principů ritmatiky a nákresy obran, které vás můžou zachránit třeba právě před tím trkavým jednorožcem. Vše se navíc odehrává v kulisách zajímavého světa a v knize nechybí mapka.

Příběh je jednoduchý a čte se lehce. V Ritmatikovi rozhodně nenajdete žádné tradiční YA klišé. Po úvodním seznámení se sympatickými hrdiny děj nabírá na obrátkách. Čeká vás trocha napínavého detektivního pátrání a na závěr pořádné překvapení. Kniha končí uzavřeně, ale autor si ponechal prostor pro pokračování. Z knihy je cítit, že je odlehčená a psaná pro mladší čtenáře. Každý si však v Ritmatikovi něco najde a  do světa divokých křídáků se rádi ponoří i dospělí, pro které to bude zajímavé zpestření. A pokud vás při čtení nebude svrbět ruka touhou vzít do ní křídu a začít kreslit, tak je něco špatně.

KOUKNI SE  Recenze: Velryba proplouvá vodami patosu a nechutnosti

Knihu můžete zakoupit ZDE

Brandon Sanderson : Ritmatik, Talpress, 2017, 376 stran.

úvodní foto: tumblr.com

Sabina Poláková

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
Předchozí článekNeomezené ukládání i těžší souboje – Nejlepší módy pro Kingdom Come
Další článekPrvní trailer k filmu 451 stupňů Fahrenheita od HBO
recenze-ritmatik-aneb-cary-mary-jsou-tu-kouzelne-kridocaryKaždý si však v Ritmatikovi něco najde a  do světa divokých křídáků se rádi ponoří i dospělí, pro které to bude zajímavé zpestření.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fourteen + one =