Recenze: Příběh služebnice 2. série je protahovaným mateřským utrpením

Předpokládám, že druhou sérii budou chtít sledovat diváci, kteří viděli tu první. Proto si dovolím první sérii v textu trochu spoilerovat.

Příběh služebnice v první sérii zaujal psychologicky věrně vykreslenými postavami, dusivou a krutou atmosférou vykonstruované totality, vizuálně podmanivými scénami (například nástup služebnic na stadion k popravě byl úchvatný) a celkově originálním příběhem, kterému se dařilo odvrátit pozornost od nepromyšlených detailů takto nastolené totalitní společnosti k mikrosvětu zvrácených rodin za zavřenými dveřmi.

Naše milá hlavní představitelka Offred v podání Elizabeth Moss si v první sérii protrpěla dost a závěr série v podstatě naznačil, že její utrpení se vrátí na stejné místo.

To je jeden z problémů druhé série. Je to statické, zacyklené. Offred na konci každého dílu udělá stejnou grimasu, že už to opravdu stačilo, teď jsem se fakt nasrala, a vida, pokračuje se dále v bleděmodrém. Možná to byl záměr tvůrců, že ukážou pasivní ženu, která se zmítá mezi stavy šílenství a odhodláním. Že ukážou tu neskutečnou krutost totalitního režimu. Ale působí to bezútěšně na velmi protahovanou dobu. Je těžké sledovat hlavní hrdinku, která je vláčená krutým a nelítostným osudem, a v podstatě neustále jen mluví do duše svým trýznitelům. A tváří se u toho stále stejným mnohoznačným výrazem na pokraji zhroucení. A to prosím není nic proti výkonu Elizabeth Moss, ta dělá co může, někdy to vypadá, že ji to už celou roztrhne, podle mě si už jen ze soucitu cenu zaslouží…

KOUKNI SE  Recenze: Mrzutý konec perfekcionistického seriálu Volejte Saulovi

Postupem času se stane centrálním tématem seriálu mateřství a soucit s dětmi. V komentářích na facebooku HBO se ženy rozplývaly nad jedním z dílů ve stylu- podívala jsem se na to ještě jednou a zase jsem to celé probulila! Ano, témata jsou silná, protože jde o děti, jde o mateřský pud, který je velmi silný. A v tomto ohnisku seriál koncentruje veškeré emoce a city. Ale zároveň se postupem času z Offred stává úspěšná manipulátorka, získává schopnost přesvědčovat o své pravdě ty, kteří nad ní mají moc, její sílou se stává její mateřský stav a mateřské city. A stále během toho sledujeme popravy a zohyzďování a znásilňování. My diváci víme, jak je důležitá katarze a tady na ni čekáme strašně dlouho, po mnoha promočených kapesníčkách. Jenže až se masochisticky probojujete až na konec, bude vám dávat smysl, proč se lidé najednou chovají, jak se chovají? Věříte tomu?

Musím se ale přiznat, že zcela poslední twist druhé řady seriálu považuji za zcela pochopitelné rozhodnutí, ze strany autorů za nápadité a vlastně nečekané řešení. Ale já se už na tento maternity exploatation horor dívat dalších deset dílů nechci, prosím!

 

Kubin

ZÁVĚR
Hodnocení
6
Předchozí článekVyšel druhý trailer k filmu Venom s Tomem Hardym
Následující článekPrvní reakce na Mission Impossible 6 – Fallout
recenze-pribeh-sluzebnice-2-serie-je-protahovanym-materskym-utrpenimMasochistické trápení milé Offred hraničí s exploatačním hororem, což by mohlo být zábavné, kdyby to nebyla zároveň protahovaná psychologizující hra s mateřskými city a pudy na stále stejném místě, kde se lidé najednou začnou chovat, jak se tvůrcům hodí.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 + five =