Recenze: Predátor postrádá akci i napětí

Hledat důvod, proč má někdo potřebu se vracet k Predátorovi, je zbytečné. Kultovní film z roku 1987 se dočkal už vícero volných pokračování a navzdory faktu, že dosáhnout úspěchu jedničky se podařit nepovedlo, je postava predátora jednou z nejlepších postav pro sci-fi plné akce a napětí. Zajímavější je, jak se povedlo téma zpracovat scénáristovi a režisérovi Shane Blackovi. Odpověď je bohužel už v samotném názvu.

Elitní voják McKenna se během vojenské operace stane svědkem ztroskotání vesmírné lodi. Ze své jednotky se mu jedinému podaří přežít setkání s Predátorem, a co víc, okrade ho o část jeho výzbroje, kterou odešle k sobě domů. Výzbroj najde jeho syn s Aspergerovým syndromem. Díky své odlišnosti rozluští kódování, které Predátoři používají pro ovládání svých zbraní. Stává se tak jejich nepřítelem číslo jedna. Zachránit ho může jen McKenna s pomocí party vysloužilých žoldáků a profesorky pracující pro tajnou vládní organizaci. Cílem organizace je ochrana před Predátory, kteří čím dál častěji jezdí „lovit“ na naší planetu. Voják, jeho syn a posléze i profesorka se stávají nepohodlnými svědky, které je potřeba odstranit.

Spoluautorství na scénáři a režie se ujal Shane Black, jenž má za sebou nejednu úspěšnou akční komedii. V případě Predátora ale nezvládl ani jednu ze svých rolí. Poslední skaut byl nabitý trefnými hláškami, které Bruce Willis ze sebe sypal doslova v každém záběru. Ve Správných chlapech potvrdil i své režijní kvality. V predátorovi se pokusil navázat na svůj styl, ale tentokrát to nevyšlo. A to ani trochu.

KOUKNI SE  Recenze: Shazam! Hněv bohů aneb rodinná komedie pod taktovkou DC

Vodňanské kuře

Hned úvod Predátora napoví, že v tomhle filmu nepůjde o detaily, ale čistě o akci. Z nebe spadne vesmírná loď, z ní vyskočí Predátor a začne masakrovat každého, kdo se mu dostane do cesty. V tu chvíli to vypadá, jako by divák sledoval pokračování parodie Mars útočí. Ani náznak, proč bychom se měli Predátora bát. Jistě, protože nás stáhne z kůže, ale to už víme od doby, kdy byl natočen první díl a to už je hezkých pár let. Od začátku není přítomnost Predátora o tom, že sedíte s rukama zaťatýma do madel sedačky v očekávání, kde se Predátor mihne. Ten se od prvního záběru promenáduje v celé své kráse, jeho neviditelné maskování je ve filmu jen ze zvyku. Žádné leknutí nečekaně skrytého Predátora, ani zděšení nad brutalitou jeho činů. Záběr na rozpůlené tělo v divákovi vyvolá asi stejný pocit, jako porcování z obchodu doneseného vodňanského kuřete.

Boyd Holbrook, left, and Jacob Tremblay star in Twentieth Century Fox’s „The Predator.“

Film nemůže z diváka dostat jedinou emoci a na vině není jen Shane Black. Pokud herci ze sebe žádnou emoci nevydají, pak je divák bezmocný. McKenna se na rozpůleného kolegu dívá s výrazem, jakoby se pořezal při holení, a ve chvíli, kdy zjistí, že o jeho syna usiluje nejen Predátor, ale i tajná organizace, se tváří, jako by syn dostal ve škole pětku z písemky. Ostatní na tom nejsou lépe. Snad jediný herecký přesný moment je ve chvíli, kdy se velitel organizace vytahuje na asi tak desetiletého kluka, což je ve výsledku nejvýstižnější moment pro celý film. V 10 letech bych to Blackovi sežral i s navijákem.

KOUKNI SE  Recenze: Strasti a slasti fotbalisty Beckhama

Na cestě do blázince

Já vím, je to jen Predátor. Akční film. Jenže ani ta akce se tentokrát nekoná. Sice se střílí hodně, ale větší smysl by měla přestřelka v seriálu Taková normální rodinka než tady. Všichni neustále pálí z pistolek na Predátora a nikomu z nich nevadí, že mu to nijak neubližuje. A „velké“ finále? Vojáci poskakují na odlétající vesmírné lodi, chudák Predátor z toho znovu havaruje a divák neví, jestli plakat nebo křičet vzteky. Ani smát se tomu nedá.

I když humor je jedinou složkou filmu, která mu dává světlé chvilky. Především skupina vyšinutých vojáků, které McKenna potká na cestě do blázince, kam se ho organizace snaží zprvu uklidit. Jeden neustále očekává apokalypsu, další trpí koprolálií a dohromady vytváří nadějný tým pro dobrou akční komedii. A to Blackovi jde ze všeho nejlépe. Až doposud. Predátor Blacka poslal do druhé ligy, tak snad se brzy vrátí mezi elitu.

Pavel Urík
Predátor: Evoluce
The Predator
Akční / Sci-Fi / Dobrodružný / Horor / Thriller
USA, 2018, 108 min
Režie: Shane Black
Scénář: Fred Dekker, Shane Black
Hrají: Boyd Holbrook, Trevante Rhodes, Jacob Tremblay, Keegan-Michael Key, Olivia Munn, Thomas Jane, Alfie Allen, Sterling K. Brown, Augusto Aguilera, Jake Busey, Yvonne Strahovski, Niall Matter, Lochlyn Munro, Patrick Sabongui, Paul Lazenby, Andrew Jenkins

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
5
Předchozí článekRecenze: Domácnost bez odpadu aneb Ulehčete sobě i Zemi
Další článekPrvní video z natáčení filmu The Joker s Joaquinem Phoenixem
recenze-predator-postrada-akci-i-napetiAkční komedie je žánr, který jde Shane Blackovi nejlépe. Až doposud. Predátor ho poslal do druhé ligy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

ten − 9 =