Recenze: Pravěcí Croodsovi nezklamali

Pravěká éra, život v jeskyni, lidé obávající se vyjít ze svého „příbytku“ po setmění, z obavy napadení nebezpečnými predátory a chránící se před novotami, které by je mohly posunout vpřed.

Tak i takto se dá popsat animovaný film z dílny DreamWorks, který uchvátil tisíce diváků po celém světě. Doposud vynesl svým tvůrcům zisk až 533 888 000 dolarů. Směle můžeme konstatovat, že společnost DreamWorks je určitě spokojená.

croods-new-trailerCroodsovi se představují jako první rodina na světě, opouští zničenou jeskyni, která je dosud chránila před nebezpečím všeho druhu. Z jeskyně vycházeli jen proto, aby si ulovili potravu, a přitom čelili různým nástrahám přírody, které je tam venku čekaly. Okolní rodiny už dávno zemřely, ale jim se naštěstí daří stále prožívat díky taťkové víře, že strach je dobrý a všechno ostatní, nové, je špatné. Nejstarší dcera, Eep by ráda objevovala svět a našla si přátele, naneštěstí otcova přísná pravidla jí to neumožňují, a proto se jednou v noci vydává na dobrodružné pronásledování prchajícího ohně. Na konci své cesty poznává chlapce Luďka, s nímž by se ráda vydala na cestu za novým životem. Toto jí umožňuje náhle zničení jejich rodné jeskyně. Spolu s rodinou cestuje krajinou hledajíc nový bezpečný přístřešek. Na své cestě objevují neuvěřitelný nový svět plný fantastických tvorů a zažívají plno komických situací.

Thriller filmu vás pobaví vybranými scénkami. Pokud se však chcete bavit mnohem déle, určitě nezaškodí přijít se podívat na celý film. V snímcích Madagaskar a Shrek jsme se setkali s množstvím atraktivních tvorů, které nás prostě chytili za srdce, jinak to nebude ani v této produkci. Komu se líbí tvorba společnosti DreamWorks určitě nebude zklamán. Jsme od nich zvyklí na poměrně vysokou kvalitu práce.

KOUKNI SE  Jak skončí a jaká je finální sezóna seriálu Ozark

Dvě ústřední postavy celého filmu jsou otec a dcera, ostatní jsou otravní nebo nepříliš inteligentní. Tupý syn, otravná tchyně, dcerka myslící si, že je pes a klasická máma. Film nám otevírá úvodní scénka, kde se nám naskýtá pohled na lovící šestičlennou rodinku. Pro malé diváky je film jako stvořený. Rychle se s ním ztotožní. U těch starších je hned několik možností. Buď se skvěle zabaví, nebo budou film hodnotit na základě výborné animace, nebo je snímek prostě neosloví. Jak se říká, sto lidí, sto chutí. Ne každému se dá vyhovět.

Croodsovi ze začátku nemají vytýčený jasný cíl své cesty. Nejdříve cestují za novou jeskyní, jindy za útesem, no a když konečně začnou důvěřovat Luďkovi, putují s ním za sluncem. Příběh hraje pestrými barvami a interesantními stvořeními a objevy. Létající piraně,  vynález bot. Další světlou stránkou je také vydatná alternace všelijakých postaviček. Bojující opice jsou běžné, ale mít jako domácího mazlíčka šavlozubého kamaráda …

Ve filmu se vhodně střídají lokality, jinak by byla cesta na konec místy nudná. Na druhé straně pravěk už pomalu nemá co nabídnout. Doba ledová ho ve čtyřech pokračováních dost vyčerpala a tato filmová novinka nenabízí až tak velké množství překvapujících prostředí.

Nejlepší napsanou postavou je rozhodně taťka Grug  tolik se bránící novinkám. Tvrdohlavý, ale dobrosrdečný ochránce, který by za rodinu dal i vlastní život. Jeho charakter je nejvíce výrazný v závěrečné části filmu.

KOUKNI SE  Recenze: Výpověď sériového vraha "klauna" Johna Waynea Gacyho

Výborná animace, skvělá kamera a hudba Alana Silvestriho. DreamWorks po několika pohádkách pro dospělé zařazuje zpátečku, a po pár vtipech na adresu tchýně, se vrací k dětskému divákovi.

 

Veronika Lontošová

 

The Croods (USA, 2013, 90 min.)
Režie: Chris Sanders, Kirk De Micco
Námět: Chris Sanders, Kirk De Micco
Scénář: Chris Sanders, Kirk De Micco
Hudba: Alan Silvestri
Herci: Nicolas Cage, Emma Stone, Ryan Reynolds, Catherine Keener, Cloris Leachman, Clark Duke

 

 

 

Předchozí článekKapela přijela: jiný pohled na obyčejný život
Následující článekRecenze: Rychle a zběsile 6 porušuje poslední zbytky logiky

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 + twelve =