RECENZE: Nová fantasy série Magisterium může navázat na nejslavnějšího kouzelníka

Dvojice výborných autorek Holly Blacková a Cassandra Clareová se rozhodla spojit síly a vytvořit nový fantasy svět pro děti. Výsledkem je série Magisterium, jehož první díl s názvem Železná zkouška vyšel u nakladatelství YOLI.

Callum Hunt je zdánlivě obyčejný kluk, který rád provokuje své učitele i spolužáky. Žije pouze s vlastním otcem, protože matka mu zemřela velice brzy po jeho narození. Oba jeho rodiče totiž byli kouzelníci a ocitli se uprostřed kruté války. Matka Calluma ji bohužel nepřežila, a proto vyrůstá chlapec ve světě bez magie. Otec ji nadobro zavrhl a to samé žádá od svého syna.

Naneštěstí je pozván na přijímací zkoušky do kouzelnické školy Magisterium, kde studovali i jeho rodiče. Přestože se ze všech sil snaží v testu propadnout, vybere si ho za učně jeden z nejlepších mágů, mistr Rufus. Po počátečním šoku si velice rychle začíná zvykat na učení, poznává nové přátele a opět se dostává i do problémů. V budoucnu ho čeká nejedna těžká zkouška.

Magisterium je nová série, jejíž díly budou postupně vycházet u nakladatelství Yoli (Euromedia group). Za jejím vznikem stojí dvě zkušené autorky knížek pro děti a mládež. Holly Blacková je spoluautorkou populární série Kroniky rodu Spiderwicků a Cassandra Clareová se proslavila řadou Nástroje smrti. Tentokrát spolu ovšem nesoutěží o přízeň vlastních čtenářů, ale hledají si je společně.

Nejdříve musím určitě potvrdit podobnost s Harry Potterem, která je velice často zmiňována. Nejde jen o fakt, že se většina knihy odehrává v kouzelnické škole. I několik dalších faktorů velice připomíná úspěšného čaroděje. Od začátku sledujeme postupný vývoj tří kamarádů – dvou kluků a holky. Hlavní postavě zavraždil matku zlý čaroděj. Ten svou tajemností rovněž lehce upomíná na lorda Voldemorta. Hlavní postava Callum Hunt se velmi často dostává do problémů. Na první pohled má v sobě velice mnoho magické síly, ale teprve se jí učí ovládat. Jeho kamarádka Tamara je velice chytrá a ráda to občas dává ostatním najevo. Postupně se rozhodne, že přecijenom musí trochu porušovat pravidla. A takhle bychom mohli dále pokračovat. Opravdu je těch podobných prvků poměrně dost, přesto obsahuje kniha i řadu vlastních myšlenek.

KOUKNI SE  Recenze: Texaský masakr motorovou pilou aneb Leatherface se opět zlobí

MagisteriumVětšina děje se odehrává v tajuplné kouzelnické škole, kde se studenti připravují na své budoucí magické mise. Nejedná se tentokrát o kamenný hrad, ale o impozantní jeskynní komplex. Prostředí je vytvořeno především v přírodním duchu. Vedle obrovských jeskyní se nacházejí nádherná jezera a občas se můžete podívat i do okolí plného lesů. Když si to všechno člověk představuje, jedná se o velice působivý dojem. Samozřejmě je vše lehce ovlivněno magií. Po jezeře studenti nepádlují, ale pomáhají si kouzly. Velice zajímavě je promyšlena i stravovací složka. Na první pohled si můžete pošmáknout na listech či houbách, které ve skutečnosti chutnají pokaždé jinak. Nabízejí chutě všech možných oblíbených jídel.

Velkou pozornost si zaslouží i základní principy zdejší magie. Veškeré její působení se soustředí okolo pěti živlů – ohni, vodě, vzduchu, zemi a chaosu. Všichni mágové umí zacházet pouze se čtyřmi a pátý chaos je určen jen pro několik vyvolených. V rámci celé výuky se musí čarodějničtí učňové soustředit a naučit se zacházet s těmito živly. Veškeré dění je poměrně přesvědčivě promyšleno a nabízí působivý dojem.

Dění se soustředí především okolo tří hlavních postav – Calluma, Aarona a Tamary. Hlavní postavou je především Callum, ale není to žádný superhrdina. Od narození má problémy s nohou, a proto kulhá a má téměř neustále bolesti. Díky tomu si ho příliš nedokážu představit při nějakém větším boji. Ale třeba se nakonec uzdraví. Těžko říct. Svůj handicap se snaží vyvážit svou velkou odvahou a drzostí. Aaron je na první pohled sportovec a frajer. Tamara je ta slušná (alespoň ze začátku) a inteligentní. Vedle nich nalezneme i mnoho vedlejších postav. Nechybí ani zdejší “Malfoy“, který se tentokrát jmenuje Jasper. Postupem času budete poznávat mnoho dalších studentů i učitelů rozdílných povah.

KOUKNI SE  Recenze: Marco - V severské detektivce se Oddělení Q postaví Zdeňek Godla.

Záporný charakter zde představuje především krutý Nepřítel smrti a jeho pomocníci. Tento temný mág posedl mnoho tvorů chaosem, a proto jsou nyní i oni velice nebezpeční. Zároveň se v příběhu vyskytuje i několik elementálů, kteří jsou převážně rovněž negativní. Jedná se o bytosti sestávající pouze z jediného elementu nebo živlu, např. vody, ohně atd.

V průběhu celé knihy se seznamujeme s daným prostředím, osobami a zápletkou. První díl jako v mnoha jiných případech slouží především k poznání a zorientování se. Jestli vás něco opravdu nadchne, jedná se určitě o závěr celé knihy. V něm se dočkáte vysvětlení několika zásadních otázek a zvratu, který asi nikdo nečeká. Opravdu čtenáře všemi možnými způsoby láká na pokračování ve čtení této série.

Magisterium má opravdu velice blízko k Harry Potterovi, přestože nabízí zcela jiný příběh a prostředí. Nenechte se mými poznámkami o určitém druhu kopírování odradit. Jestliže se jednou do tohoto fantasy příběhu začtete, skončíte až na úplném konci série. Chybí vám Harry Potter? Přečtěte si Magisterium. Jestliže tohoto slavného kouzelníka nesnášíte, zkuste to stejně. Třeba vám tento příběh nabídne alternativu, která bude v něčem zajímavější.

 

Holly Blacková a Cassandra Clareová: Magisterium – Železná zkouška, Yoli – Euromedia Group, 2015, 312 stran.

LUKÁŠ LOUŽECKÝ

Úvodní foto: Pixabay.com

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekVíkend v Praze nejen pro děti
Následující článekOdebrat z přátel: Postavy čeká online masakr
recenze-nova-fantasy-serie-magisterium-muze-navazat-na-nejslavnejsiho-kouzelnikaDvojice výborných autorek Holly Blacková a Cassandra Clareová se rozhodla spojit síly a vytvořit nový fantasy svět pro děti. Výsledkem je série Magisterium, jehož první díl s názvem Železná zkouška vyšel u nakladatelství YOLI.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three + two =