V úterý Netflix zveřejnil poslední, třináctou epizodu šesté série seriálu Better Call Saul. Loučení s vykutáleným Saulem je každopádně smutné, bez ohledu na zakončení celého seriálu.
Pravděpodobně jsme se totiž rozloučili na dlouhou dobu se světem a postavami seriálu Perníkový táta (Breaking Bad), na které i spin off Volejte Saulovi hojně odkazoval.
Seriál Volejte Saulovi bychom mohli narozdíl od staršího bratříčka označit jako slow burning drama. Rozjezd seriálu je velmi, velmi pomalý, výhradně právnické prostředí neumožňuje až westernové zápletky. Několik mých přátel nedokoukalo ani první sérii, protože právnické kličky a handrkování mezi bratry Gillovými nepřináší rychlý přísun adrenalinu.
Perfekcionista, režisér a autor Vince Gilligan je hračička. Hraje si se snímáním kamery, s detaily a prostřihy, aby diváka držel v napětí. Těžko můžete ale překročit vlastní stín – když se do seriálu začnou zapojovat postavy z tak oblíbeného The Breaking Bad, můžeme je vidět i z jinývh úhlů pohledu – jako například Gustava Fringa a jeho jemnou, latentně homosexuální tvář, ale v napínavých momentech je nám dopředu jasné, že prostě neumře, stejně tak jako zabiják Mike. Jejich detailní vykreslování osobnosti je půvabné, ale ztrácí moment překvapení. Dosazujete si jen chybějící dílky do skládačky, jejíž konečnou podobu už znáte.
Proto je hlavní důraz seriálu kladen na vztah Saula a Kim Wexler. Po tom, co do zapomnění upadne vztah Saula s jeho obsedantním bratrem. Vývoj vztahu Saula a Kim samozřejmě nese řadu twistů a je asi nejpřekvapivější částí seriálu, protože se klene až za nadcházející The Breaking Bad.
A teď prosím přestaňte číst vy, kdož jste seriál ještě neviděli, přijdou spoilery konce seriálu a jeh vyznění…
Zakončení seriálu je mrzuté, protože jednak nedává příliš možností v něm pokračovat – i když možnost, že Kim bude Saula obhajovat a vyseká ho z toho, tu je, ale zakončení je pro mě poněkud nepochopitelné. Saul od počátku seriálu vystupuje jako někdo s velmi tuhým kořínkem a toho, kdo si poradí v každé situaci, přesto jej autoři seriálu nechají nejen nepřijmout sedmiletý trest, který by vnesl naději do jeho života, ale dokonce postavu donutí přiznat se ke všemu, k čemu se přiznávat nemusela. Jen aby udělala dojem na Kim Wexler?
Všichni jsme Saulovi určitě fandili a autoři jej doslova zazdili – z jejich pohledu chápu, postava Saula si zaslouží buď žít, nebo zazdít, nic mezi tím. Saul nikdy nikoho nezabil, ano, o všech zločinech Waltera White věděl, ale aby na sebe vzal veškerou vinu, je to jen opravdu pro to, aby ukázal Kim, že je dobrým člověkem?
Každopádně seriál uzavřel světy, po kterých se nám bude stýskat. Saul svět Breaking Bad vyšperkoval, posunul jej do hlubších, psychologických vod. Více se zaměřil na jednotlivé charaktery, na detaily, které nám běžně unikají. V tom byl seriál vyjímečný. Hravost a vtip seriálu taky nechyběly, i když už ne tak lehkovážný a přímočarý. Je to seriál, který byste měli vidět víckrát ne kvůli napětí mafiánských zápletek, ale kvůli náznakům a narážkám, které vám v každém díle tvůrci nenápadně servírují.
Věřím, že Vince Gilligan přijde se zcela novým světem a třeba se v něm některé z vedlejších postav těchto dvou seriálů objeví v nezvyklé roli.
Kubin