Recenze: Machete zabíjí ve službách jeho veličenstva

Krvavý, vtipný, drsný, akční, stručný, kritický i parodický, takový byl už první díl. Bez „zbytečných“ kudrlinek, bez drahých efektů, téměř bez dialogu. Za Machete (Danny Trejo) mluví jeho zbraň, síla a chuť zabíjet. Prvoplánové násilí je jediným tématem a kostrou celého filmu. Přesně tak ho Robert Rodriguez chce, přesně takové totiž byly filmy, které oslavuje i paroduje zároveň. Přestože už první díl byl značně rozpačitý, pustil se do volného pokračování a Machete znovu zabíjí.

O tom, že dokáže natočit velmi napínavé i humorné scény (Od soumraku do úsvitu) i filmy velmi vizuálně podmanivé a vkusné (Sin City), nás už Rodriguez přesvědčil. Také umí vybrat dobré herce, které představí v rolích, v jakých byste je nečekali, zde Mela Gibsona coby šíleného vědce s plánem vyhubit lidstvo. Co ho baví a kde hledá svojí inspiraci, je patrné ze všech jeho filmů.

Asi nejlepším příkladem je společný projekt s Quentinem Tarantinem Grindahouse, jako pocta stejnojmennému žánru, tedy filmům zobrazujícím přemrštěnou porci násilí a sexu. Právě tehdy Rodriguez poprvé odkázal na postavu Machete. Vznik celovečerního filmu tak byl jakýmsi logickým vyústěním, ale nebylo toho právě tak akorát dost? Machete zabíjejí, stejně jako v prvním dílu, přináší několik vtipných momentů, zajímavých a neotřelých akčních nápadů, ale v kontextu celého příběhu utápí Rodriguez svůj talent. Věřím, že se režisér při natáčení velmi dobře 02bavil, ale diváci při sledování už poněkud méně.

KOUKNI SE  Recenze: Oppenheimer je projekcí nedostatků i schopností režiséra Christophera Nolana

Jedním z lákadel filmu je představitel hlavní role Danny Trejo, jehož Rodriguez obsadil už v několika epizodních rolích svých předchozích filmů. Jeho charakteristická tvář nabízí téma k filmu sama o sobě. Zjevení Treja v hlavní roli až v roce 2010 jako mexického zabijáka Machete je poněkud zarážející. I z tohoto důvodu dával vznik prvního dílu smysl, ale vytvořit další, prakticky totožný film, je stejně tak zbytečné, jako chtít po Machete, aby se usmál.

Kromě Dany Treja sází Rodriguez na přemrštěnou míru a formu zobrazeného násilí, což ale není opět nic, co by nebylo už05 v prvním díle i celé předchozí tvorbě. Dále se nabízí snaha o vytvoření mexického Jamesa Bonda.

Rozumím tomu, že ho tak trochu paroduje, ale v tom je právě ten problém. Zatímco James Bond má nejen charismatického špióna, ale také šmrnc, eleganci, humor, Machete má jen Danny Treja. Přestože také pracuje pro „jeho veličenstvo“, prezidenta Spojených států amerických (Charlie Sheen zde pod svým rodným jménem Carlos Estevez) a jeho úkol není o nic menší, než zachránit planetu, nedokáže se Bondovi ani podobat ani jej parodovat. Nejblíže tak má, a věřím, že to byl režisérův záměr, mexickým filmů o El Santovi (pokud jste o něm neslyšeli, doporučuji navštívit začátkem roku festival otrlého diváka v kině Aero). V tomto případě bych Rodriguezovi přeci jen musel sklonit alespoň malou poklonu. El Santo je tak blbý, že už je smazána hranice mezi tím, co je myšleno jako parodie a co vážně. Rodriguez naštěstí chce být jasně čitelný a Machete zabíjí je tak další film, který režisérovi příznivce ani neurazí ani nenadchne.

KOUKNI SE  Koukat či nekoukat: Ripley

UP

USA, Machete Kills
Akční / Krimi / Thriller
USA / Rusko, 2013, 107 min
Režie: Robert Rodriguez
Hrají: Danny Trejo, Michelle Rodriguez, Jessica Alba, Demián Bichir, Mel Gibson, Amber Heard, Sofía Vergara, Charlie Sheen, Lady Gaga, Alexa Vega, Vanessa Anne Hudgens, Cuba Gooding Jr., Edward James Olmos, William Sadler, Tom Savini, Electra Avellán, Elise Avellán, Antonio Banderas, Walton Goggins, Marko Zaror

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
6
recenze-machete-zabiji-ve-sluzbach-jeho-velicenstvaRozumím tomu, že ho tak trochu paroduje, ale v tom je právě ten problém. Zatímco James Bond má nejen charismatického špióna, ale také šmrnc, eleganci, humor, Machete má jen Danny Treja.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five × five =