Recenze: Macbeth přichází, krev bude vykoupena krví

Po sérii „holeovek“ a několika odskoků k lehčím krimi románům je Jo Nesbø zpět. Přichází Macbeth. Noirový thriller plný násilí v kulisách padlého města hříchu zničeného průmyslovou krizí, ovládaného mafií a zkorumpovanou policií. Macbeth Práh s.r.o.

Hned první strany ve mě navodily vzpomínku na film Sin city. Reminiscence jsem se nedokázala až do konce zbavit. Popis prostředí evokuje tuhle černobílou  komiksovou záležitost s naléhavostí a surovostí čpící z každé věty. 

Tohle město padlo už před léty. Ovládl jej hřích, beznaděj a  zločin. Ve stejný okamžik, kterým začíná příběh Macbetha, stojí i město na prahu nové éry. Zkorumpované vedení bylo odstraněno, nastupují noví lidé s čistím štítem. Špatný polda padl, ať žije dobrý polda. 

Tím je i Macbeth, šéf elitní zásahové jednotky. Nikdy si ho nikdo nekoupil. Jenže když se čistí kanály, vyběhne spousta krys a ne všechny se utopí. Začíná boj kdo s koho maskovaný snahou o lepší, bezpečnější město. 

Prostředí už znáte a příběh nemusím představovat. Shakespearova tragédie dostala nevídaný facelift. 

Pro přehlednost autor zachoval jména. Prvek napětí se skrývá v očekávání, kde se Nesbø odchýlí od Shakespeara. Jeho Macbeth je sám o sobě plný mrtvých protivníků na cestě k trůnu a Nesbø nezůstává nic dlužen. V jeho podání se stává Macbeth temnou a syrovou podívanou plnou krve a chladnokrevných mužů ochotných zabít kohokoliv.

Vědom si důležitosti každé z postav v mocenských šarvátkách přikládá autor každé k tíži komplikovanou minulost. V rozhodujících okamžicích se tříští individuální niterná bolest narážející na chladnokrevné zúčtování: má dáti, dal. V zběsilém zápasu o vše jakoby čtenář  na okamžik zahlédl matný lesk o život tlukoucího srdečního svalu. 

KOUKNI SE  Recenze: Jaromír Bosák a zápasy, které změnily jeho život

Je skoro jedno, zda jste při hodinách literatury bedlivě naslouchali výkladu, nebo jste v poslední lavici potápěli lodě se spolužákem. Pokud vás tahle klasika minula, nevadí. Samozřejmě si ale Nesbøhovu novinku vychutnáte o to víc, pokud si Shakespeara alespoň zhruba připomenete. Hledání paralel s původní předlohou je zábavné. Vede totiž k zamyšlení nad podobností politikaření na tehdejším královském dvoře a bojem o moc v současném korupčním systému. 

Vyhrocené prostředí a ostrý kontrast příběhu nahrávají vnímání Macbetha coby komiksové urban fantasy. Tomu nahrávají i teatrální dialogy. Hlavní postavy pronášejí s dramatickým výrazem svá fatální rozhodnutí a dechberoucí mementa. Tím autor odkazuje zpět ke klasické předloze. Některé repliky jsou totiž převzaty přímo ze Shakespearova díla a mistrovsky použity tak, aby zapadaly do nové formy. Díky nim nabývají hlavní postavy ikonické podoby nesoucí stejné poselství jako tehdy. 

Závěr je velkolepý a dystopický. Když už si zvyknete na styl i mrazivou surovost děje, finále vám nedovolí knihu jen tak odložit. Pokud získáte během čtení pocit, že už není kam zajít dál, Nesbø vás přesvědčí, že pořád ještě může pokračovat. 

Zvláštní zmínku si zaslouží Lady. Její mučivé šílenství pomalu rozežírající duši graduje zničující vztah s Macbethem. V kulisách vražedného šílenství a potoku krve, je jejich intenzivní láska hlubokým třetím rozměrem celého příběhu. Zhmotňuje Lady i Macbetha ze střípků zvrhlé vášně hluboko ukryté v každém z nás. 

KOUKNI SE  Recenze: 101 minut v pražské podzemce

Očekávaje drsnou severskou detektivku. Mohla bych se cítit Macbethem oklamána a podvedena. Vím, co Nesbø umí, a tak jsem se rozhodla mu věřit, hrát jeho hru. Jako na divadle autor hry přehání a herci přehrávají. Nejde o realitu. Je to drama, tragédie, během které bude prolita krev. Její pachuť na patře však v divákovi nezůstane. Ale husí kůže, běsnící emoce a v hloubi duše zažraný prožitek něčeho velmi blízkého a intenzivního. 

Kristina Doubravová

Macbeth, Jo Nesbø
Práh, 2018

Knihu můžete zakoupit ZDE  od 5.4.2018

ZÁVĚR
Hodnocení
10
Předchozí článekV hlavní roli taktického RPG Mutant Year Zero jsou prase a kachna
Následující článekNejlepší filmy na DVD a Blu-Ray v březnu
recenze-macbeth Noirový thriller plný násilí v kulisách padlého města hříchu zničeného průmyslovou krizí, ovládaného mafií a zkorumpovanou policií. 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

14 + seven =