Recenze: Květinová kuchařka

Maminka často říkávala, že se půjdeme pást. Zvlášť poté, co jsme absolvovali nákupy nového oblečení či školních pomůcek. A já si představovala, jak mi bude  stejně jako našim králíkům a morčatům naloženo z koše čerstvě nasekaného jetele. Jenom jsem nevěděla, zda budu muset jíst v králíkárně nebo bude konečně morčátkům dovoleno stolovat s námi.

Vzpomínky na dětství ve mne po letech vyvolala i Jana Vlková svou Květinovou kuchařkou. Tenkrát jsem v dětství skončila jen u šťovíku. Nad něžně květinovou obálkou jsem zatoužila dát představám o pastvě  jasnější obrys.

Květinová kuchařka vás okouzlí hned na první pohled. Její obálka připomíná spíš náruč plnou květů než receptář. Ani po otevření nebudete zklamáni. 

Kniha je přehledně rozdělena do čtyř částí. Brzké jaro vás navnadí na chutné mladé výhonky a pupeny probouzející se přírody. Pozdní jaro obohatí pokrmy barevnými květy a pomalu přivítá Horké léto, které přinese hodokvas v podobě záplavy barev a vůní. Vše vrcholí pikantním Babím létem.

Hned v úvodu autorka rozptýlila veškeré mé obavy. Namísto extatické výzvy ke spásání zeleně coby alternativy klasické kuchyně nabízí její oživení pomocí jedlých květů. Nabádá k sběru šetrnému vůči rostlinám a k opatrnosti  při identifikaci květin.  Na precizních ilustracích je vždy barevně zvýrazněna právě ta část, která je vhodná ke konzumaci. U každé rostliny jsou v knize velmi podrobně popsány typické znaky a naleziště včetně vysvětlení, která část je poživatelná a čeho se při konzumaci vyvarovat. I přesto je lepší, aby nás poprvé s květinou seznámil v přírodě někdo, kdo ji dobře zná. Mnohé ze zmiňovaného kvítí  totiž ne vždy stojí v popředí našeho zájmu a mnohdy jsme zvyklí jej míjet jen jako obtížný plevel bez bližšího poznání. Sama bych měla s některými květinami problém, ačkoliv nejsem žádný květinový analfabet. Nelze zapomínat, že mezi jednotkou intenzivní péče a chutným obědem je kolikrát jen velmi malý detail. Je to jedinečná příležitost vyrazit do přírody ve dvou a zaposlouchat se do vyprávění někoho, kdo květiny zná jako své blízké přátele. Jako třeba Jana Vlková.

KOUKNI SE  Kopřivy jsou zázračně léčivé byliny, neničte je

Kdo se trochu zajímá o vaření nebo nakupuje ve specializovaných obchodech, jistě zaregistroval v regálech mezi zeleninou i pečlivě zabalené plátky růží nebo květy macešek. Mé očekávání tak naprosto překonaly květiny, které běžně v zahradě končí na kompostu, jejichž jméno jsem si doposud odmítla byť jen zjistit natož zapamatovat. Přitom právě v brzkém jaře mohou ozvláštnit mnohý pokrm.

Velmi brzy pochopíte, že sofistikovaný kytkožrout se napase skutečně všude. Ve volné přírodě, na zahradě či předzahrádce ale i v balkonovém truhlíku. Z tohoto hlediska je Květinová kuchařka skutečně univerzální a nemusíte se jí vyhýbat, pokud zrovna nevlastníte rozsáhlé latifundie nebo to máte do chemií nedotčené divočiny daleko.

Recepty jsou jednoduché, srozumitelné a může je vyzkoušet každý, kdo se jen trochu v kuchyni orientuje. Jídlo doplněné květinami působí exoticky a originálně. Snadno tak zapůsobíte na hosty i rodinu. Ve většině případů nejde o pokrmy, které by svůj základ měly právě v jedlých rostlinách a neobešly se bez nich. Květiny jsou zde spíš doplňkem, pátou chutí, kouzlem, které povýší jinak dobré jídlo do dimenze uměleckého chuťového zážitku.  Můžete si kolikrát vybrat které jedlé býlí použijete a kolik.

Kamenem úrazu ve vašem snažení stát se kytko žroutem, jsou chutě.  Každý je máme trochu jiné. To, že něco chutná Janě Vlkové, neznamená, že zachutná i vám. A co jí připomíná ledový salát, může jinému připomínat ubrus ze školní jídelny. Chutě květů a nejrůznějšího býlí jsou nové a je potřeba si na ně zvyknout.

KOUKNI SE  Vysokoproteinová dieta: Kolik vajec sníst denně a jak je připravit?

Jedinou cestou, jak toho docílit je pustit se do toho. Právě teď je ideální čas. Příroda se probouzí, zem se otevírá a úžasná cesta za novými chutěmi může začít. Pokud jste začátečník, pravděpodobně se vám nepodaří vstřebat všechny informace najednou a budete se ke knize vracet. Je poměrně obsáhlá a na vašich výpravách by mohla snadno utrpět újmu.

Pro takové případy je tady Notes květinové kuchařky.  Najdete v něm všechny potřebné informace. Navíc tip na každý den sezóny. Díky Notesu budete mít přehled, kdy co květe a nač chutného se můžete vypravit. Tato praktická příručka doplňuje Květinovou kuchařku a je nepostradatelnou rukovětí pro ty, kteří to myslí vážně a zatouží proniknout do tajů květinových chutí a vůní. Jako souputník na vašich výpravách jeho měkké a nechráněné desky snadno vezmou za své. Možná by neškodil plastový přebal nebo trochu outdoorovější zpracování.

Notes Květinové kuchařky

Květinová kuchařka je pro mne jako brána do nového světa. Stránku po stránce mne nepřestávaly překvapovat nové a nové rostliny. Mnohdy jsem je znala jen jako bezejmenný plevel nebo krásku ze zahrady umírající ve váze na stole. Najednou jsou pro mne tím, čím je rajče nebo první jahody ze zahrádky.

Kniha Jany Vlkové je inspirativní. Nikomu nic nevnucuje a nechá pouze na vás, zda kvítkem begonie ozvláštníte ledové kostky v letním drinku nebo uspořádáte květinové šestichodové menu. Květinová kuchařka je průvodcem a rádcem, svěžím vánkem ve vaší kuchyni.

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty

Až mi děti opět vyprázdní peněženku svými požadavky a já jim budu po vzoru své maminky vyhrožovat, že se půjdeme pást, pro změnu své výhrůžky splním.

Kristina Doubravová

Květinová kuchařka, Jana Vlková, Smartpress, 2016

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fourteen + twenty =