Recenze: Království je nutné chránit za každou cenu

Může být silnější pouto, než to mezi dvěma bratry? Může být větší tajemství, než mezi Royem a Carlem?

Osud Carla odvedl z rodného horského statku do světa, aby jej jednoho dne přivedl zpět a opět roztočil neuvěřitelnou spirálu událostí, kterou uvedli do pohybu kdysi dávno. Když ještě byli malí. Roy, jako správný bratr chránil svého mladšího bratra. Nikdo se mezi ně nedostal. Bylo to jejich tajemství a jejich království.

Království

Jenže některá tajemství vás prostě doženou, ať se vám to líbí, nebo ne. Ať je vám, kolik chce. Pokud nechcete o své království přijít, musíte tu spirálu zase trochu roztočit a osud popostrčit.

Jo Nesbo zvolil jako hlavního hrdinu Roye, staršího z bratrů. Ačkoliv je příběh vyprávěný ich formou, neodkryje Royovy karty hned. Nese v sobě temný příběh a čtenář jej odkrývá jen pomalu a postupně. Tak, aby napětí bylo zachováno a Roy v sobě uchoval dostatek neznámého, kterého čtenář touží objevovat do poslední stránky. Jeho duše je prokletá jen tak, jak příběh potřebuje. Je uvěřitelný a skutečný všemi svými rysy i genezí postavy v kulisách všech let odžitých na statku. Stejně reálný je Carl. Poněkud fraškovitý a nesympatický tak, že se občas zdráháte uvěřit Royovi jeho motivaci chránit bratra. Ale je to právě autorův vypravěčský um, který čtenáře nakonec přesvědčí, že bratra nutno milovat, ať vás to stojí cokoliv.

KOUKNI SE  Sheeleana Aiyana: Staň se tou pravou

Stejně jako Royova minulost nabírá na výsledné podobě a děsivé reálnosti, nestagnuje ani současný příběh. Ten nabírá pozvolna na otáčkách. Tíživé vzpomínky na minulost se lepivými vlákny chytají přítomnosti, aby ji nakazily, udusily a nenechaly na sebe zapomenout. Nelze začít znovu s čistým listem. Je potřeba pokračovat.

Namísto klasických detektivek s Harrym Holem se Nesbo vrací ke knihám typu Krev na sněhu. Zavede čtenáře na místo, kde žijí tak trochu odříznuti od světa jeho svérázní obyvatelé. Vedlejší postavy jsou formovány místem víc, než vlastní vůlí. Podivné panoptikum zapadá do autorova vyprávění tak, že se v prostředí velmi snadno zorientuje i český čtenář.

V detektivním příběhu by šlo o nalezení vraha, dopadení pachatele. V Království hraje policie třetí housle. O ni vlastně ani nejde. Je pouze jedním z mantinelů, na které naráží snaha Roye ochránit bratra a jejich království. V mnoha aspektech dohání autor její působení až do těžko uvěřitelné komičnosti. Policie parodující sama sebe svědčí o autorově dobře známém a poněkud zvráceném smyslu pro humor.

I bratrské pouto musí projít zkouškou ohněm, ve které jsou povahy Roye a Carla obnaženy na dřeň. Nicméně právě vztah mezi bratry, ochranitelská role staršího a poněkud pasivní role mladšího coby akce, která vyvolává reakci, je leitmotivem celé knihy.

Království je o bratrství, o povaze zločinu v nás i relevanci okolností. Je to silný příběh s brilantně rozepsanými postavami. V knize dává autor prostor všemu, co mu fantazie a talent nabízí, když mu ruce nesvazuje Harry Hole.

KOUKNI SE  Jan van Helsing: Příručka pro bohy

Kristina Doubravová

Předchozí článekTipy a triky, než začnete hrát Cyberpunk 2077
Další článekJoe Dispenza: Probuďte své božství

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fourteen + eighteen =