Recenze: Nůž – Harry Hole přišel o všechno a nemá co ztratit

Přišel o všechno, co miloval. Zbylo jen jediné, zabít zbytek všeho živého v sobě. Všeho, co bolí, co tepe  a je schopno cokoliv cítit. Ale napřed musí splatit svůj dluh. Harry Hole je zpět. Ještě destruktivnější, o něco zběsilejší a ještě víc, pokud to ještě lze, šílenější. Harry je zpět, aby znovu a znovu povstal z mrtvých. Aby s každou svou smrtí povstal zmrzačenější a toužící definitivně nalézt.

Harry Hole se stal ikonou. Jeho alkoholem nasáklá kariéra nalézá světlá místa v případech bestiálních vrahů, jejichž identitu a motivaci odhalí díky své výjimečné intuici, kterou démon alkoholového oparu nedokázal zabít.

Výjimkou není ani nejnovější kniha Jo Nesboho Nůž. Hned v samém počátku je hon na Sveineho Finnea v plném proudu. Byl propuštěn z vězení, odseděl si své, svůj dluh společnosti splatil. Je to bezúhonný občan, policie na něj nemá nic. Jen Harryho Holea žene vědomí, pocit blízkosti ztělesněného zla. Zabil Finneovi syna, Svein touží po pomstě, jen to bude chytřejší a brutálnější, aby Harryho ponížil.  Se vší krutostí, kterou v sobě má a které je schopen.

Nůž

Zdání klame a dostat Sveineho Finnea nebude tím hlavním, co Harryho v nejbližších kapitolách bude čekat. Je tu daleko větší případ. Vražda, která ho obnaží na kost, vyřízne mu z těla srdce a rozseká ho na tak malé kousky, že nikdo nikdy neuvěří, že bylo živoucím a tepajícím svalem.

KOUKNI SE  Recenze: Rezavé desky - povedená česká sci-fi

Dva paralelní případy, které se prolínají, jsou zdrojem dlouhého zástupu podezřelých, jejichž míra viny a vlastní hříchy pečlivě ukryté v třinácté komnatě svědomí jsou příčinou dynamického vývoje knihy a nečekaných zvratů ve vyšetřování obou případů.

Tam, kde končí pro Harryho Holea budoucnost, vynořují se postavy a vzpomínky na minulost. Staří známí, kteří v letech, kdy odešli z Harryho života, posbírali šrámy na duši, jsou zpět. Nyní vypráví své příběhy. Všechno souvisí se vším. Časy i lidé se mění. Staré lásky, přátelství i osudy jsou zpět. Jen bohatší o novou bolest bez vyhlídky na lepší budoucnost.

S novou knihou se Jo Nesbo osvobodil od pout, která si dobrovolně nasadil v momentě, kdy tvořil svého hrdinu Harryho Holea. Nenechal se spoutat jeho charakteristikou a směřováním postavy. V knize Nůž dělá vše pro to, aby se vymanil ze všeho, z čeho by mohl být nařčen. Nůž je zběsilou jízdou za spravedlností a klidem duše. Cokoliv vás napadne, je možné. Cokoliv napadlo autora, stalo se skutečností.

albatros

Harryho Holea už dávno pohltilo tiché šílenství jeho bolesti. Ví, co chce a obětuje pro to vše. Mohlo by se zdát, že po něm zůstane jen spálená země. Ale je v tom něco víc. Především hodně svérázný smysl pro humor, kterým autor zachrání ponuré finále. Závěr, který rozběsní živly.

To, co by v podání jiného bylo holým šílenstvím a děsivou tečkou za hodně hořkou hostinou, je pod taktovkou Jo Nesboho kupodivu sice zvláštní, ale uklidňující pointou. Zvrácený klid po krvavé bouři, ve které běsnění srdce děsí stejně jako vrahova bestialita.

KOUKNI SE  Recenze: Slyšet jeleny zpívat - Beskydská samota jako místo činu

Čtenáři, kteří jsou zvyklí na syrovou severskou krimi, dostanou na talíř naloženo o trochu víc, než co očekávají.  Nová „holeovka“ je přesně tím, na co se vyplatilo čekat. To, co dělá předvánoční nákupy smířlivějšími. Podzimní sklizeň, která zrála celý rok, aby vydala to nejchutnější ovoce, které jen existuje.

Dobrou chuť.

Kristina Doubravová

ZÁVĚR
Hodnocení
10
Předchozí článekZahrajte si přes 2000 herních klasik, hry běží přímo v prohlížeči
Následující článekNejvýdělečnější animované filmy všech dob

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

10 − 2 =