Recenze: Králové hor nově na DVD

obal                                                                                                                                        Fascinuje vás vysokohorská příroda, ale u dokumentu usínáte? Potom jsou Králové hor něco pro vás. A pokud nesnášíte kina a radši se dojmete doma se šálkem kávy v ruce, čeká vás další dobrá zpráva. Tohle rakouské drama totiž právě vychází na DVD a Blu-ray.

Nenápadný snímek je příběhem ojedinělého spojenectví. V orlím hnízdě je zvykem, že silnější mládě vytlačí slabší a to vypadne a zemře. Mladý Lucas zase žije od smrti matky jen s otcem, ztrápeným a vzteklým mužem. Osud, nebo spíš náhoda svede tyhle dvě osamělé duše dohromady a mezi dravcem a chlapcem vzniká něco jako přátelství. Lucas se o něj stará, krmí ho a s pomocí samotářského lovce také učí vše, co bude v dospělosti potřebovat, aby přežil v divoké přírodě. Orel sílí, dospívá a blíží se rozhodující okamžik vypuštění. A to je přesně to, čeho se Lucas nejvíc bojí…

Musím se přiznat, že i když jsem tenhle film psala jako novinku (tady), sledovat se mi ho dvakrát nechtělo. Často se totiž stává, že když se film prezentuje jako „hluboké drama“ a „dechberoucí podívaná“, divák se dočká pravého opaku. To se však naštěstí nestalo. Když hned zpočátku překousnete poněkud klišoidní OPPITZ Foto m-0352_8866a52731zápletku osamělého chlapce v péči zarmouceného otce, co překvapivě navazuje přátelství s orlem, dočkáte se vcelku příjemné podívané. Děj se odvíjí formou pohádky s vypravěčem a značnou část stopáže tvoří dlouhé, skoro dokumentaristické záběry plné ryzí divočiny. Nutno říci, že právě příroda, na kterou režiséři Penker a Olivares vsadili, je tahounem celého filmu. Občasné scény vysvětlující, proč se mladý hrdina radši potuluje celé dny sám jen s orlem, jsou sice potřeba, ale v konečném důsledku nikoho zas až tolik nezajímají. Skutečným poselstvím totiž není tíha domácího teroru, ale naopak naděje spojená s tajemným lovcem a vztahem k opuštěnému zvířeti. Celý děj také doprovází příjemná, vemlouvavá hudba, která výborně dokresluje mlčenlivé scény a četné záběry horských hřebenů.

KOUKNI SE  Recenze: Seriál 1883 je syrovější a romantičtější verzí seriálu Yellowstone

Herecké výkony není třeba nijak zvlášť rozebírat. Jean Reno je velice zručný herec, schopný ztvárnit v podstatě jakoukoli postavu, navíc tiší poustevníci jsou jeho obzvláště silnou stránkou, takže jako lovec dokonale zapadá.  gZTvn

Dále je tu nováček Manuel Camacho. Jeho náročná role tichého chlapce staví hlavně na dlouhých pohledech a řeči těla. To víceméně zvládá. Největší slabinou Camachova projevu je však výraz tváře, který nabízí pouze dvě možnosti – vážný (po většinu času) a šťastný s širokým úsměvem (zřídka). Na Manuelovu obranu však dodávám, že nedostatek zkušeností je vyloženě rušivý pouze v jediné scéně – když se chytí do želez a pláče Renovi v náručí – kdy je nad slunce jasné, že vůbec nepláče.

Ve výčtu nevelkého množství postav nám už potom chybí jen Lucasův otec. Tahle role z mého pohledu nebyla nijak klíčová, takže nedostala moc prostoru a kromě několika hněvivých grimas jsme z Tobiase Morettiho moc neviděli. Přesto tam musel být a svou část práce odvedl dobře. Uchopit rozervaný charakter není nic jednoduchého, a kdyby se 15e3bana obrazovce nechoval, jak bylo potřeba, degradoval by už tak průměrný příběh na pouhou plochou přehlídku herců.Magic box

 

Tak, a teď se konečně dostáváme k orlovi, hvězdě naší podívané. Otmar Penker, jeden ze dvou režisérů stojící za hlavním nápadem a lvím podílem celého projektu, se dlouhých dvacet let věnoval natáčení divoké zvěře a speciálně orlů královských. Proto, když měl možnost zrealizovat hraný film s těmihle krasavci, věnoval ochotně maximální možnou část stopáže záběrům živé přírody. A to je na filmu jednoznačně to nejcennější. Dokonce jsem během sledování děje měla několikrát pocit, že by se příběh dokonale obešel i bez herců. Pohádkově pojatá zápletka s vypravěčem totiž podávala od začátku příběh orlů tak zajímavě, že se ohnivá tragédie Lucasovy rodiny zdála najednou nezajímavá. Při hašteření orlů v hnízdě a vyhození jednoho z nich jsem ani nedutala a na noční a především zimní scény už pak vyloženě zírala… Je krystalicky jasné, že jedinou skutečnou hlavní roli dali tvůrci 8xGJcdDHM9BTMsSs1HNepODTVaaorlovi, protože zatímco Abelovo (Lucasův orel) počínání v přírodě pokaždé, když se sebemíň vzdálil od domova, bylo zabíráno do detailů a z všemožných úhlů, z Lucasova života jsme dostali jen sem tam nějaký střípek, trochu kolektivního mlčení a občasnou radu poustevníka. Odpovědí a lidských reakcí jsme se nedočkali ani u některých zásadních zvratů, například chyběla otcova odezva na to, že se syn chytil do jeho vlastní pasti, a nakonec, když už asi došel materiál s dravci, najednou vyplavalo odnikud rodinné drama, smrt matky, požár, bouře, rozhovory, city… Přehnaně dramatické finále všemu nasadilo korunu a faktem nakonec zůstává, že pokud historie Lucasovy rodiny neměla ve filmu dostat prostor, nemusela prostě být tak složitá. K mlčení si lidé dokážou najít i daleko prostší důvody.

KOUKNI SE  Recenze: Carol a konec světa v satirické animované minisérii

 

Celkově však film hodnotím kladně. Jako pomalu plynoucí oddechovka má rozhodně něco do sebe a kdyby vás náhodou, stejně jako mě, nezaujala rodinná dějová linie, budete mít alespoň na co koukat.

Pokud máte zájem o film Králové hor na DVD nebo Blu-Ray, oboje můžete zakoupit zde.

 

Jitka Vorálková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

6 + eight =