Recenze: How it ends je postapo, v němž se všichni chovají jako idioti

Na filmovou novinku z produkce Netflixu mě nalákala přítomnost herce Foresta Whitakera v postapokalyptickém příběhu nesourodé dvojice, která se vydává autem napříč USA, aby zjistila, co se stalo s jejich miláčekm. Pozor, recenze obsahuje spoilery!

Podle současné produkce Netflixu to vypadá, že konec světa přijde každou chvíli. Postapokalyptické filmy sází jako Baťa cvičky, nedávno jste si mohli u nás přečíst recenzi na Bird Box, další novinkou s katastrofickou vizí světa je Extinction. Jako apokalyptické sci-fi lze brát také film Annihilation s Natalií Portman, film taktéž dostupný v novinkách Netflixu. Nutno dodat, že How it ends bude patřit mezi filmy, které jsou na jedno použití a časem zapadnou zcela do zapomnění.

Co nelze Netflixu upřít, je schopnost do často béčkových slátanin obsadit seriózní áčkové herce. Forest Whitaker hraje nerudného fotra Toma, kterého zrovna náhodou navštívil jeho zeť Will. Tchán mu dává při společné večeři jasně najevo, že ho nemá rád.

Jenže Will už se nestihne vrátit zpět do Seattlu, protože nastává konec světa, jak ho známe. Víme jen to, že přestala jít elektřina a mobily nemají signál a někde na obzoru to čmoudí.

V takové chvíli je opravdu nejrozumější vzít auto a společně se svým tchánem se vydat napříč spojenými státy za manželkou/dcerou. Jestli čekáte, že se dozvíte víc o probíhající katastrofě, tak vám autoři nabídnou jen kouřovou clonu. Mobilní signál nefunguje, ale pak zas chvilku funguje, aby mohla Sam poslat vzkaz otci, že ho miluje.

KOUKNI SE  Recenze: 6. série seriálu Peaky Blinders je nejtemnější a nejméně akční

Jak tak projíždí krajinou, někde jsou bouře, někde ne. Někde jsou na obzoru prstence kouře a výbuchů, někde ne. Lidé opouštějí své příbytky, ačkoliv tu není žádný logický důvod, proč by měli někam prchat. Nikdo neví odkud kam TO míří a co vlastně USA postihlo. Pravděpodobně utíkají, aby mohli tito dva pánové přijet, vzít si benzín a a zásoby. Ti se cestou seznámí s automechaničkou, která se po čase začne chovat taky zcela iracionálně a pozor, spoiler, zcela beze smyslu opustí auto a vydá se do prérie bez zásob jídla a pití.

Není se jí moc co divit, protože vydržet společnost těchto dvou pánů chce trpělivost. Will má ale naštěstí cestou hned dva známé, za kterými se mohou stavit. První vojenskou bariéru překonají tím, že Tom řekne, že sloužil u mariňáků a má tam někde dceru. Druhou překážku, most obležený krvelačnými divochy, překonají pro mě nepochopitelnou otočkou a postřílením asi šesti nepřátel. A to se předtím Tom zraní jen tím, že vjede s autem do příkopu.

No, u tohoto filmu mi nezbývá, než spoilerovat, abych vám dokázal jak mohutně pitomé jsou příběhové turbulence. Prepeři by vám určitě nedoporučili v prvních dnech katastrofy cestovat autem napříč USA, ale počkat alespoň pár dní, abyste mohli zjistit, co se vlastně děje.

Film ovšem graduje, asi se budete ptát, proč se ve městě dá najednou dýchat, proč jsou tam ale teď všichni mrtví, naopak, jak to najednou někdo přežil tím, že odjel někam za město s člověkem, který je samozřejmě skrytý psychopat.

KOUKNI SE  Recenze: Barbar je zajímavý multižánrový počin

Těch nelogičností je tolik, že získáte podezření, že pro Netflix tvoří scénáře šestnáctiletí puberťáci, a že se tu točí filmy hlavně pro jednorázovou zábavu, u níž se nikdo nebude ptát, proč se ti lidé chovají, jak se chovají, ale že bude stačit pár přestřelek a honiček autem a nervydrásající hudební doprovod při pohledu na velký mrak na obzoru.

Kubin

ZÁVĚR
Hodnocení
5
Předchozí článekNejočekávanější horory roku 2019
Následující článekFantastické věci, o které si příště napsat Ježíškovi
recenze-how-it-ends-je-postapo-v-nemz-se-vsichni-chovaji-jako-idiotiPokus o postapokalyptický survival, v němž s přibývajícím časem přibývá nesmyslných a absurdních situací. Nezachrání to ani Forest Whitaker svým umanutým výrazem.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three × 4 =