RECENZE: Dobrodružství Mezi dvěma světy začíná…

Možnost utéct před smrtí do Zásvětí nemusí být vůbec na škodu. Obzvlášť v případě, když vás na letišti překvapí banda teroristů, jako se to stalo Lizzie, hlavní hrdince románu nové, nadějné spisovatelky.
V této knize máte jedinečnou příležitost ponořit se do dvou odlišných světů, podívat se jak na odvrácenou stranu, tak do spisovatelského prostředí.

“Jsi jako já,” ozvala jsem se. Nebyla to žádná příšera ze záhrobí. Jen průvodce duší jako já. 
“Dobrý postřeh.” Mrknul na mě. “Víš vůbec, kdo jsme?” 
“Jo. A já duchy nesbírám.” 
“Můžu tě to naučit.” Popošel ke mně. 
“Zůstaň, kde jsi.” 
Zase se usmál. “Děsím tě?” 
“Děsili mě teroristi. Ty mě jen štveš. Snažila jsem se usnout.”  

Darcy Patelové se podařilo napsat román, o který má nakladatelství zájem. Rozhodne se odložit vysokou školu a přestěhovat se do New Yorku, kde se chce věnovat pouze psaní. Darcy rychle získává důležité kontakty, potkává nové přátele a první lásku.
V druhé linii příběhu poznáte právě román Zásvětí, kde hlavní hrdinka Lizzie přežije útok teroristů tak, že se přesune na místo mezi životem a smrtí. Lizzie je rozhodnutá zjistit o Zásvětí co nejvíce, ale brzy pozná, že i tam číhá nebezpečí.

Scott Westerfeld nám představuje dva propracované světy.
V prvním je hlavní hrdinkou Darcy, která právě vydává svůj první román. Prostřednictvím hlavní hrdinky nás autor zasvětí do slastí a strastí autorského života, plného přepisování, plnění termínů a propagace ještě nevydané knihy. Díky této části příběhu někteří z vás zjistí, že být autorem není vždycky snadné. Například se nakladateli nemusí líbit autorův konec a apeluje na něj, aby vymyslel jiný. Před autorem tak vyvstane dilema, zda se podvolit nebo riskovat nevydání knihy.
Scottu Westerfeldovi se povedlo vyzdvihnout důležité události, které provázejí knihu při jejím tvoření, například skloubení běžného života teenagera s časem určeným pro psaní, je popsáno velmi realisticky a uvěřitelně.

KOUKNI SE  Recenze: John Wick je smrtící zábavou

Druhý příběh se týká vydávaného románu Zásvětí, který má nadpřirozenou linku a jeho prostřednictvím se dostanete do světa plného duchů. Ač se jedná o jiný žánr, autorovi se povedlo oba příběhy skvěle propojit. Někomu se může zdát část o Lizzie poněkud zrychlená, ale to je způsobeno tím, že sama Darcy je tlačená časem při přepisování. Z tohoto příkladu lze poznat, že se příběhy navzájem doplňují a jeden bez druhého by nepůsobily tak dobře, jako působí teď.
Během čtení se nebudete umět rozhodnout, který z nich je lepší, protože vždy zvolíte ten, který budete právě číst. Také občas budete mít chutě přeskakovat kusy textu, protože většina kapitol končí v napínavé části a ta další již začíná druhým příběhem.

Mezi největší přednosti knihy se určitě řadí propojení obou příběhů, skvělá první kapitola Zásvětí a hlavně zákulisí vydavatelského světa. Příběh určitě nadchne i romantiky či nadšené pisálky, kteří po přečtení knihy ihned přepadne chuť stvořit něco vlastního.
Bohužel mi dojem ze čtení kazilo to, že se obě hlavní hrdinky zamilovaly poněkud rychle, takříkajíc během mrknutí oka, což příběhům rozhodně ubíralo na realističnosti. A také občasné překlepy, které se v knize vyskytovaly, rušily při čtení.

Pokud vám nevadí láska mezi děvčaty a oddechový příběh, sem tam protkaný duchy a různými tajemstvími, nebo vás prostě jen zajímá, jak to chodí, když vydáváte knihu, tak rozhodně neváhejte, protože kniha Mezi dvěma světy je přesně pro vás.

KOUKNI SE  Recenze: Všechno bude nabízí emoci v jediném záběru

Scott Westerfeld: Mezi dvěma světy, Albatros Media, a. s., 2015, 488 stran.
Úvodní foto: Pixabay.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eight + 18 =