Recenze: Decentní exploatační thriller Zdravotník

Netflix chrlí jedno béčko za druhým, často v různých evropských produkcích. Vzpomeňme na nedávný španělský horor Platform (Díra) nebo exploatační, také španělský film The occupant (Kde jsem doma), v němž se dařilo hlavnímu hrdinovi až neuveřitelně hladce likvidovat všechny jeho domnělé nepřátele.

V podobných šlépějích kráčí opět španělský thriller Zdravotník (El practicante). Hlavní roli má urostlý záchranář, jenž tyranizuje, zpočátku jen mírně a psychicky, svou mladou partnerku, která studuje a po večerech si přivydělává na lince v call centru.

Záchranáři se ovšem stane nehoda (ukázáno v traileru, nejde tedy o spoiler) a skončí na vozíku. Kam se bude příběh ubírat, je vcelku předvídatelné, za nečekaný a orginální lze považovat závěr filmu.

Na filmu vlastně není nic zvláštního, z průměru vybočuje jen méně explicitním zobrazováním násilí, i když i toho se ve filmu dočkáte. Protože se jedná o béčko, je hlavní hrdina mírně retardovaný a hodně perverzní, jeho urputný výraz a ujeté dialogy vás možná donutí se u filmu smát. Ano, je to deviant na vozíku, to tu ještě nebylo. Španělé si libují v rodinných trojúhelnících a pokřivených vztazích, stejně jako ve filmu Tady jsem doma jde hlavnímu hrdinovi vlastně jen o harmonický rodinný život, který mu kazí ostatní lidé, které musí buď mučit, nebo zabíjet. Zdravotník je sympaticky minimalistický film, který se odehrává převážně v jednom bytě a jen s několika vedlejšími postavami. Nezatěžuje vás zbytečnými souvislostmi, je přímočarý.

KOUKNI SE  REFLEXE: Guru – Kotek jako vůdce sekty: zločinec nebo spasitel?

Příběh je vystavěn tak, že je koukatelný, bez hluchých míst a zbytečného sentimentu. Scéna na schodišti je jedna z nejlegračnějších, jaké jste kdy v thrilleru viděli a stojí za to si počkat na ještě vtipnější závěr. Nejsem si ovšem jistý, jestli autoři natočili Zdravotníka jako komedii, nikdo se ve filmu ani chvíli nesměje.

Kubin

ZÁVĚR
Hodnocení
6
Předchozí článekNa co ženy myslí při sexu v autě
Následující článekTom Cruise při natáčení MI7 tentokrát skotačí na vlaku
recenze-decentni-exploatacni-thriller-zdravotnikProtože se jedná o béčko, je hlavní hrdina mírně retardovaný a hodně perverzní, jeho urputný výraz a ujeté dialogy vás možná donutí se u filmu smát.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

nineteen − thirteen =