Recenze: Decentní exploatační thriller Zdravotník

Netflix chrlí jedno béčko za druhým, často v různých evropských produkcích. Vzpomeňme na nedávný španělský horor Platform (Díra) nebo exploatační, také španělský film The occupant (Kde jsem doma), v němž se dařilo hlavnímu hrdinovi až neuveřitelně hladce likvidovat všechny jeho domnělé nepřátele.

V podobných šlépějích kráčí opět španělský thriller Zdravotník (El practicante). Hlavní roli má urostlý záchranář, jenž tyranizuje, zpočátku jen mírně a psychicky, svou mladou partnerku, která studuje a po večerech si přivydělává na lince v call centru.

Záchranáři se ovšem stane nehoda (ukázáno v traileru, nejde tedy o spoiler) a skončí na vozíku. Kam se bude příběh ubírat, je vcelku předvídatelné, za nečekaný a orginální lze považovat závěr filmu.

Na filmu vlastně není nic zvláštního, z průměru vybočuje jen méně explicitním zobrazováním násilí, i když i toho se ve filmu dočkáte. Protože se jedná o béčko, je hlavní hrdina mírně retardovaný a hodně perverzní, jeho urputný výraz a ujeté dialogy vás možná donutí se u filmu smát. Ano, je to deviant na vozíku, to tu ještě nebylo. Španělé si libují v rodinných trojúhelnících a pokřivených vztazích, stejně jako ve filmu Tady jsem doma jde hlavnímu hrdinovi vlastně jen o harmonický rodinný život, který mu kazí ostatní lidé, které musí buď mučit, nebo zabíjet. Zdravotník je sympaticky minimalistický film, který se odehrává převážně v jednom bytě a jen s několika vedlejšími postavami. Nezatěžuje vás zbytečnými souvislostmi, je přímočarý.

KOUKNI SE  Recenze: Zombie horor #Žiju je přehlídkou pubertálních představ o apokalypse

Příběh je vystavěn tak, že je koukatelný, bez hluchých míst a zbytečného sentimentu. Scéna na schodišti je jedna z nejlegračnějších, jaké jste kdy v thrilleru viděli a stojí za to si počkat na ještě vtipnější závěr. Nejsem si ovšem jistý, jestli autoři natočili Zdravotníka jako komedii, nikdo se ve filmu ani chvíli nesměje.

Kubin

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

10 − six =