Recenze: Audiokniha Severská mytologie je přítel na celý život

Když se spojí mistři svého řemesla, zpravidla vznikne něco nezapomenutelného. Audiokniha Severská mytologie je vymazleným dítětem dvou skvělých vypravěčů: Neila Gaimana a herce Pavla Soukupa.

Severské mýty a legendy inspirovaly bezpočet tvůrců, dokonce i svébytnou subkulturu, která se svým oblékáním, účesy a tetováním hlásí k severské mytologii. Pokud se díváme z České republiky uprostřed Evropy, tak se zdá, že pro náš kontinent je stěžejní mytologií ta antická. Ovšem pokud jde o přitažlivost, tajemnost a syrovost, severská mytologie v posledních dekádách jasně vede.

Neil Gaiman v rozhovoru prozradil, že je na mýtech doslova závislý a hltal všechno, co se mu dostalo pod ruku. Severská mytologie ho uhranula mimo jiné i tím, že není cyklická, ale má jasně daný konec – ragnarök (ačkoliv, bude to opravdu konec?). Gaiman se do mé čtenářské paměti zapsal jako mistrný vypravěč, ať už jde o takzvaný retelling (převyprávění jiných příběhů), nebo o jeho původní tvorbu. Jiných autorů si vážním pro jejich vytříbené literární schopnosti a jedinečný styl. Ovšem Gaiman je všechny překonává, pokud jde o navození dojmu, že jsme se sesedli v teple ohně, držíme v dlaních obří hrnek čaje nebo kakaa a on teď začíná vyprávět příběhy. U žádného jiného autora si při čtení nevybavuji jeho hlas nebo osobitou intonaci. Právě tón celého vyprávění byl pro Gaimana největší oříšek k rozlousknutí při tvorbě Severské mytologie. Jak starodávné příběhy podat tak, aby zněly moderně, a přesto si zachovaly kouzlo původních mýtů?

KOUKNI SE  Kaja Andrea Otto: Síla rodu

OneHotBook

Každá mytologie je bohatou změtí postav, jmen, rodokmenů, spletitých vztahů a mnohdy i navzájem si odporujících informací. Už to je obrovská překážka, s níž se musí popasovat každý, kdo se pustí do převyprávění jednotlivých mýtů. Audiokniha prozíravě začíná kapitolou Hráči, v níž jsou představeny nejdůležitější postavy, podle kterých se v dalším vyprávění můžeme orientovat. Ódin, zvaný bezpočtem jmen, moudrý, ale zároveň prohnaný a lstivý. Ódinův syn Thór, přímý, dobrosrdečný a neskutečně silný. A samozřejmě nesmí chybět Ódinův pokrevní bratr Loki, jehož největší zbraní je jeho mysl. Loki dokáže být zároveň přítelem i zrádcem, je dokonce ještě prohnanější než samotný Ódin a jeho vylomeniny dělají svět mnohem zajímavějším, ale také nebezpečnějším místem k životu. Právě Loki je pro mě jedním z nejlepších záporáků vůbec.

Hned v následující kapitole nás autor prozřetelně seznámí s tím, co bylo před počátkem světa a jak se přihodilo samotné stvoření. V souvislosti s prvními kapitolami si dovolím vložit doporučení pro všechny budoucí posluchače: nenechte se znervóznit tím, že si nestíháte zapamatovat všechny názvy a vlastní jména, která v úvodu padnou. V dalším vyprávění vám to nebude chybět, protože dobrý vypravěč umí připomenout vše důležité, a zároveň nenudit.

Víte, proč Ódin přišel o jedno oko? Jak se přihodilo, že Thórova žena přišla o vlasy? Při jaké příležitosti se mužný Thór oblékl do ženských šatů? A jestlipak by vám chutnala básnická medovina? V Gaimanově Severské mytologii sice najdete poučení, ale v první řadě je to úžasná zábava.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

Mytologie nebývají přehledné a nelze to ani vyžadovat po knihách, které je převypravují. Jednotlivé kapitoly dohromady tvoří výběr příběhů, v nichž se dozvíme o klíčových příhodách bohů, ať už jde o vdavky, boje nebo průzkumné výpravy do různých krajů. Kniha nemá být ucelenou encyklopedií severských mýtů ani detektivkou, kde všechny informace musí sedět a žádné si nemohou protiřečit.

Obrovskou výhodou této audioknihy je fakt, že se k ní můžete vracet celý život. Některé příhody si zapamatujete napoprvé a zamilujete si je, při dalším poslechu vás zase více zaujme jiná, na kterou jste už pozapomněli, takže vlastně neustále objevujete nové detaily. Kouzlo opakovaného čtení nebo poslouchání neplatí u všech knih, takže je třeba si cenit každého dalšího přírůstku do této exkluzivní skupiny.

U audioknih nelze nezmínit interpreta, jehož hlas posluchače provázel. Už jsem se setkala s případem, kdy mi nevhodný výběr herce pokazil dojem z „četby“ do ucha a raději jsem knihu darovala. Severská mytologie z dílny vydavatelství One hot book je zcela jiný případ. Neumím si představit lepšího interpreta, než je Pavel Soukup. Vyprávění uchopil citlivě – projev není přehnaně teatrální ani unylý. V místech, kdy se v ději objevuje přímá řeč nebo dialog, akcentuje jednotlivé hlasy a emoce s chirurgickou přesností. Výsledkem je zábavný poslech pro všechny věkové kategorie od školáků přes mládež až dospělým (což je přesně záběr většina Gaimanových knih).

KOUKNI SE  Rider Waite Tarot: Klasika znovu na pultech!

Audiokniha Severská mytologie dává posluchačům ochutnat atmosféru pradávných časů, kdy bylo možné vyrobit kouzelné věci ohromující krásy i síly nebo potkat bohy, jak putují po zemi v přestrojení. Kniha poutavě zprostředkuje netradiční pohled na svět – jeho minulost, současnost i budoucnost.

Zásadní otázka na závěr: fandíte severským bohům? Tak si nechávejte ručně šít body z kůže a kožené odstřižky, které při práci vzniknou, zahazujte. Proč? To se dozvíte ve strhující poslední kapitole nazvané Ragnarök.

Audioknihu můžete koupit ZDE!

Interpret: Pavel Soukup
Režie: Hynek Pekárek
Délka: 6 hodin 24 min
Rok vydání: 2018
Vydavatel: OneHotBook

Sandra Procházková

Úvodní foto: BBC

PŘEHLED RECENZE
audiokniha Severská mytologie
10
recenze-audiokniha-severska-mytologie-je-pritel-na-cely-zivotObrovskou výhodou této audioknihy je fakt, že se k ní můžete vracet celý život. Některé příhody si zapamatujete napoprvé a zamilujete si je, při dalším poslechu vás zase více zaujme jiná, na kterou jste už pozapomněli, takže vlastně neustále objevujete nové detaily. Kouzlo opakovaného čtení nebo poslouchání neplatí u všech knih, takže je třeba si cenit každého dalšího přírůstku do této exkluzivní skupiny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 × five =