11 nejlepších pohádkových retellingů

 Pohádkové retellingy, tedy převyprávění pohádkových klasik v modernější, originálnější formě, poslední dobou letí. Které by vám neměly uniknout? Máme pro vás tu nejlepší desítku, která v češtině vyšla.

 

Měsíční kroniky

MARISSA MEYER

Jako první musím rozhodně zmínit sci-fi sérii Měsíční kroniky, která nové pohádky zasazuje do úplně jiného prostředí – obléká jim totiž vesmírný sci-fi kabátek a hází je pěkně do budoucnosti. První díl Cinder je převyprávěním Popelky, která je tady kyborg a taky nejlepší mechanička ve městě, druhý díl Scarlet si pohrává s pohádkou o Červené Karkulce, babičku hlavní hrdinky tu unese pouliční gang a jediný, kdo jí může pomoci, je tajemný Vlk. Třetí díl Cress je pak variací na pohádku o Rapunzel/Lociku o dívce, která odmalička vyrůstá sama uvězněná v umělém satelitu, kde se stane vynikající hackerkou. Závěr série tvoří kniha Winter a ta se zase soustředí na pohádku o Sněhurce. Sérii doplňuje ještě novela Nejkrásnější, která objasňuje motivaci hlavní záporačky, zlé královny Levany. Pokud vás pohádkové retellingy baví, tohle je naprostá špička.

VÍCE O KNIZE

 

Zaklínač I. – Poslední přání

ANDRZEJ SAPKOWSKI

Povídky o zaklínači Geraltovi jsou jakýmsi prologem k pětidílné románové sáze, kde taktéž hraje hlavní roli. Poslední přání si pohrává hned s několika povídkami, které obsahují pohádkové motivy uchopené trochu jinak – v povídce Menší zlo najdete variaci příběhu o Sněhurce a zlé královně, v příběhu Zrnko pravdy zase najdete jasně čitelné odkazy na Krásku a zvíře… a i ty ostatní používají klasická monstra a pohádková strašidla, jen je staví do pozice, kde byste je rozhodně nečekali. Jestli jste se se Zaklínačem nikdy nesetkali, klidně začněte přímo tady, Sapkowski vám i na malém prostoru každé povídky ukáže své mistrovství.

KOUKNI SE  Žhavé tipy horkého léta

VÍCE O KNIZE

 

Stínová královna

C. J. REDWINE

Stínová královna je letošní novinkou a vypráví příběh princezny Lorelai, které se svět převrátí naruby v okamžiku, kdy jí zemře matka. Její otec se totiž znovu ožení v rámci politických zájmů, a to konkrétně se sestrou své zesnulé ženy Irinou. Ačkoli je všechno nejprve sluníčkové, ukáže se, že Irina ovládá černou magii a chce si podmanit celou Havraní říši. A zastavit ji může jen Lorelai, která též oplývá magickými schopnostmi. Poznáváte Sněhurku? To je dobře. Jen tahle je trochu kouzelnější, akčnější a dospělejší.

VÍCE O KNIZE

 

Dvůr trnů a růží

SARAH J. MAAS

Další letošní novinka Dvůr trnů a růží je variací na oblíbenou pohádku o Krásce a zvířeti – akorát že kráska Feyre je obyčejná lidská lovkyně, která omylem skolí příslušníka vílího rodu ve zvířecí podobě, a zvíře je kultivovaný vládce jednoho z vílích království. A všechno je to samozřejmě mnohem komplikovanější než hádka o jednu růži. Dvůr trnů a růží je teprve předehra, příběh dostane hned několik dalších dílů, ale i samostatně stojí za to, pokud máte chuť na romantický příběh s pořádnou dávkou magie.

VÍCE O KNIZE

 

Netvor

ALEX FLINNA

ještě jedna variace na Krásku a zvíře, tentokrát se jménem Netvor. Tady hraje netvor první housle a právě on vám vypráví příběh svého života, svého prokletí, se kterým se musí v současném New Yorku potýkat. Kluk z vyšší společnosti zkrátka jednoho dne přešlápl – a od té doby za to musí platit. Příjemná jednohubka opět potěší všechny romantické duše. A i Netvor je prvním dílem zatím čtyřdílné série, o čtení nebude nouze.

VÍCE O KNIZE

 

Zakletá

ORSON SCOTT CARD

Jestli máte rádi Šípkovou Růženku, kniha Orsona Scotta Carda Zakletá je pro vás to pravé. Všechno začíná ve chvíli, kdy desetiletý Ivan narazí kdesi v lese v Karpatech na mýtinu, na které leží krásná zakletá spící princezna, již hlídá děsivá nestvůra. Ivan si tuhle vzpomínku nese s sebou celým životem, i když teď už je dospělý a šťastně zasnoubený. A když po návratu domů mýtinu i princeznu znovu najde, nezaváhá ani na chvíli… Zakletá je klasika, která se dá číst několikrát za sebou a bude jistě i hezkým vánočním dárkem!

KOUKNI SE  Jednou nohou v blázinci? Ale s úsměvem

VÍCE O KNIZE

 

Spáčka a vřeteno

NEIL GAIMANA

u Růženky ještě chvíli zůstaneme, do parády si ji totiž vzal i jedinečný Neil Gaiman a vytvořil s pomocí geniálního ilustrátora Chrise Riddela vytvořil grafický skvost – knihu Spáčka a vřeteno. Útlou knížku budete mít přečtenou za pár minut, ale listovat v ní budete ještě dlouho, protože černobílé, zlatou dokrášlené ilustrace zanechávají stejně hluboký dojem jako pohádkový příběh samotný. A jedno bez druhého? To není ono.

VÍCE O KNIZE

 

Zakletá Ella

GAIL CARSON LEVINE

Zakletá Ella je snad známější ve své filmové podobě než v té románové. Dvě verze toho ale příliš společného nemají, snad jen pohádkovou atmosféru. Kde je film ironický, kniha je spíše laskavá a kouzelná – stejně jako její „předloha“, pohádka o Popelce. Ella totiž při svém narození dostane „dar“ poslušnosti, musí poslouchat každého, kdo jí něco přikáže, a vzdorovat těmto žádostem není radno. A když je ještě k tomu konfrontována se zlou macechou, musí se pokusit z jejích nepříjemných požadavků nějak vyklouznout – třeba jí přitom pomůže kouzelná vílí kniha?

VÍCE O KNIZE

 

Pomsta a rozbřesk

RENÉE AHDIEH

Pomsta a rozbřesk je variací na klasické pohádky Tisíce a jedné noci, které vyprávěla Šeherezáda krutému sultánovi. I tady je statečná dívka Šeherezáda, které se říká Šazi, a mladý, ale krutý vládce, který své manželky za rozbřesku popravuje. Kromě toho je tu ale také spousta magie a napětí a taky romantiky. Šazi je sympatická hlavní hrdinka, která se rozhodne pomstít svou věrnou kamarádku Šívu i ostatní zavražděné dívky a za cíl si dá zabít krutého panovníka. Tedy alespoň tak to původně bylo, než se v ní začaly probouzet podivné pocity…

KOUKNI SE  Seriálové novinky podle knih

VÍCE O KNIZE

 

Šepotání

A. G. HOWARD

Ani Alenka v říši divů nezůstala ušetřena nejrůznějších převyprávění, do češtiny byla přeložena sága Šepotání od A. G. Howard. Hned v prvním díle se čtenář seznamuje s Alyssou, potomkem Alice Liddellové, která byla předlohou původní Alenky. Alyssa zjišťuje, že na bláznivých příbězích její matky, na skutečnosti, že slyší hlasy, které jiní nevnímají, a na jejích vlastních podivných zážitcích je možná víc, než původně čekala. A když se dostane do Říše divů, je překvapena, že nejde o přátelsky přitroublé místo, které bylo popsáno v příbězích o Alence… V sáze Šepotání opět nechybí romantika a milostné trojúhelníky, ale hlavní devizou příběhu je pořád dokonale promyšlená a naprosto jiná Říše divů.

VÍCE O KNIZE

 

Země příběhů – Kouzelné přání

CHRIS COLFER

Zase další novinka, tentokrát o dvojčatech Alexovi a Connerovi, se skrze kouzelnou kniuhu dostanou do říše pohádek – to je první díl série Země příběhů od Chrise Colfera. Tady jsou všechny pohádky smísené dohromady, protože co taky čekat v zemi pohádek, kde kouzelné bytosti ožívají, ať už jsou hodné, nebo zlé, že. Příjemná oddychovka, která je na vánoční období ideální četbou.

 
 
 

Článek byl převzat z magazínu Dobrých knih

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

20 + eight =