Recenze: Architektura moderních zahrad je vkusný a praktický pohled do práce zahradního architekta

Kniha českých zahradních architektek Jany Stejskalové a Ivany Řehákové patří mezi tři nejlepší knihy, které můžete nyní na téma zahradní architektura na knižním trhu získat. Kniha vyšla v nakladatelství Grada.

Nejde o vědeckou příručku, což samozřejmě jako laik oceňuji. Autorky si také nekladou za cíl poskytnout čtenářům encyklopedické znalosti z oboru. Vybraly pro čtenáře současné trendy v zahradní architektuře a na konkrétních plánech a vizualizacích ukázaly, jak funguje architektura zahrad v praxi.

Jak plánovat zahradu v rovině nebo ve svahu, jak přistupovat k členění zahrady s využitím volných linií nebo geometrických tvarů, jak projektovat zahradu na vesnici, v krajině, v horách, jak přistupovat k realizaci atrií a střešních zahrad. Včetně ručně kreslených i rýsovaných plánů a fotografií realizací předních architektů. A také zde najdete velmi praktické a detailní osazovací plány stromů a keřů včetně jejich umístění v zahradě. A s ohledem na jejich barvu a opadavost v průběhu všech čtyř ročních období.

Moderní trendy tu zastupuje například ukázka plánů zahrad s gabiony, s kovovými plastikami nebo velkoplošnými obrazci. Autorky se také věnují různým přístupům k budování pergol, na což využívají ručně kreslené návrhy. Samostatnou kapitolou je pojetí květinové architektury v zahradách – jak mohou vypadat tvary záhonů, jak přistupovat k jednotlivým úrovním osázení, jak vhodně vybírat a kombinovat barvy květin a trvalek.

Co může pomoci, ale možná vás to i mírně odradí, je také detailní seznam stromů, keřů a květin v tabulce, kde můžete srovnat tvar korun, barvu listů a květů, jejich opadavost, výšku a další. Odradit proto, že je to hodně in formací, které je třeba nastudovat, než se pustíte do vlastní realizace.

KOUKNI SE  Chaloupka na muřích nožkách je pohádka pro starší děti, co se po nocích rády bojí

Kniha poskytuje přehlednou výseč základních informací s přehlednou vizualizací. Ne na všechny mé otázky kniha odpovídá, ale autorky se snaží přistupovat k čtenáři s jednoduše pojatou strukturou a ukázkami.

Pro mě byla asi nejužitečnější část věnovaná koncepci jednotlivých linií na zahradě, jak rozličně lze přistupovat k plánování osazování stromů a jejich výběru dle lokality a stylu stavby.

Moderním trendům je věnovaná jen část knihy, za což jsem jako laik ale rád, protože mě zajímají hlavně základy jednotlivých přístupů, které v zahradní architektuře platí nejen dnes. Uvítal bych trochu osobnější přístup autorek k tématu, ale to nám zase vynahradí knihy jiné.


Kubin

Knihu můžete koupit v nakladatelství Grada.

Kubin

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
recenze-architektura-modernich-zahrad-je-vkusny-a-prakticky-pohled-do-prace-zahradniho-architektaKniha poskytuje přehlednou výseč základních informací s přehlednou vizualizací. Ne na všechny mé otázky kniha odpovídá, ale autorky se snaží přistupovat k čtenáři s jednoduše pojatou strukturou a ukázkami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three × 4 =