První recenze: 1917 uvádí vizi války na jeden záběr do reality

Držitel Oskara Sam Mendes, režisér bondovek Skyfall, Spectre a filmu Americká krása, napsal a zrežíroval nové válečné drama odehrávající se za první světové války. Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na stovky vojáků – mezi ohroženými je i Blakeův bratr. Ve filmu dále hrají například Benedict Cumberbatch nebo Colin Firth. Snímek na letošních Oskarech proměnil 3 z 10 nominací, včetně ceny za nejlepší kameru. 1917 je totiž celý natočen tak, aby působil, že je natočen na jeden záběr.

Image result for 1917 movie

Server The Guardian o filmu napsal: “1917 je dechberoucí ukázka pekla války, která diváka bere z jednoho šíleného chaotického prostředí do druhého a nenechá ho chvíli vydechnout. Mendes věnuje pozornost každému detailu a hlavně skvělé kameře, která působí, jako kdyby celý film byl natočen na celý záběr. Záběry Rogera Deakinse by se daly zarámovat a vystavit v muzeu. Podobně jako ve filmu Dunkirk, nejdůležitější na filmu 1917 je vyobrazení války jako obrovského chaosu. Věrné vyobrazení tohoto prostředí poté udržuje diváka v neustálém napětí a pocitu úzkosti.”

Image result for 1917 movie

Server The Verge o filmu napsal: “Protože se film 1917 primárně soustředí jen na dvě postavy, divák si k nim velmi rychle vytvoří citové pouto, díky čemuž má snímek 1917 velmi emotivní srdce. Film 1917 vypráví velmi napínavý příběh, od něhož nečekejte žádné divoké zvraty ani složité vedlejší dějové linie. Příběh je velmi přímočarý a má rychlý spád. Nejsilnější zbraní tohoto filmu je bezpochyby jedinečná kamera Rogera Deakinse, díky které Deakins vyhrál svého druhého Oskara.”

KOUKNI SE  Vyšel nový trailer k připravované bondovce Není čas zemřít
Image result for 1917 movie

Server The Wrap o filmu napsal: “1917 rozhodně funguje jako skvělý thriller. Mendes si bere inspiraci z Alfreda Hitchcocka a manipuluje diváky skrze hudbu, zvuk, střih a kameru, aby byli v neustálém napětí. 1917 je po technické stránce zcela bezchybný. 1917 ale rozhodně nefunguje jako válečné drama. Mendes klade daleko menší důraz na věrné vyobrazení války nebo na jakékoliv historické stěžejní body, které by divákovi ukázaly větší obraz toho, co se vlastně děje. Příběh filmu je velmi jednoduchý a přímočarý a divákovi mnoho neřekne o okolnostech, během kterých se tento příběh odehrává.”

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.thewrap.com/1917-film-review-sam-mendes-2019-george-mackay/

https://www.theverge.com/2020/1/9/21058476/1917-movie-review-sam-mendes-wwi

https://www.theguardian.com/film/2020/jan/12/1917-review-sam-mendes-first-world-war-ww1-unblinking-vision-one-shot

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two + three =