Nebude to zase totéž, jen v jiných kulisách? Bude nás Ubisoft zase nutit lézt na 350 vysílačů nebo věží? Je americká Montana dostatečně zajímavým a atraktivním místem? Tak zněly jen některé z otázek, směřovaných na páté pokračování série Far Cry. Hra dnes konečně vyšla a my si na ně tedy s úlevou můžeme odpovědět – Far Cry 5 sice neoplývá inovacemi, ale nabízí poctivou hratelnost a skvělý zážitek. Alespoň podle prvních ohlasů, které si v následujícím článku rozebereme podrobněji.
Nejlepší Far Cry všech dob?
Když si pročítáte první recenze na Far Cry 5, poměrně často se setkáte s jedním společným tvrzením – Far Cry 5 je podle mnohých recenzentů nejlepší Far Cry všech dob a podle některých dokonce nejlepší titul od Ubisoftu vůbec. A to už je co říct, když se Ubisoft kromě Far Cry pyšní i sérií Assassin’s Creed a obrovským množstvím dalších titulů. Pokud bychom měli vycházet z údajů webu Metacritic, který průměruje profesionální hodnocení z mnoha různých zdrojů, museli bychom jim dát za pravdu. Průměrné hodnocení se totiž zatím pohybuje mezi 80 a 90 % (hodnocení hráčů zatím ale zcela chybí a může se výrazně lišit).
Far Cry 5 totiž staví na osvědčených základech několika předchozích dílů a dovádí je téměř až k dokonalosti. Opět tu najdeme jasný příběh s charismatickým záporákem, obrovský a nádherný otevřený svět i skvělý pocit ze střelby a spoustu různých aktivit. Jenže tahle mince má dvě strany a recenzenti, které hra příliš nenadchla, to neopomínají. Osvědčené základy totiž bohužel znamenají i nedostatek inovací. Pokud jste tedy hráli předchozí díly, je dost dobře možné, že budete mít při hraní Far Cry 5 nepříjemný povědomý pocit, že tohle už jste nejednou zažili. Těch několik málo novinek je navíc poměrně drobného rázu, jde například o společníky. K dispozici je ale celá řada vedlejších aktivit, jako jsou například závody nebo plachtění s wingsuitem.
Jedním z častěji skloňovaných problémů hry je také její příběh. Najdou se sice recenzenti, kteří v něm našli určitou hloubku, ale většina se přiklání k tomu, že se jedná v podstatě o tuctovou záležitost, která nenadchne, ani neurazí. Schizofrenicky pan na některé hodnotitele působí to, že příběh se často bere velmi vážně, zatímco zbytek hry se nese v nadsazeném a bláznivém duchu. Jako by hra ani nevěděla, jakým dojmem vlastně chce působit.
Osvědčené základy nebo inovace?
V podstatě by se tak dal udělat vcelku jasný závěr – pokud jste se těšili na úplně nový zážitek, budete nejspíš Far Cry 5 považovat za zklamání a musíte si počkat na DLC. Pokud se vám ale předchozí díly líbily a chcete v podstatě to samé, jen v novém prostředí, s novými nepřáteli a bez některých otravných prvků, je Far Cry 5 hra pro vás.
Otevřený svět, zasazený do amerického státu Montana, kritiky nadchnul a ačkoliv se nejedná o exotickou destinaci, na jaké jsme dosud byli v sérii zvyklí, dokáže stejně nabídnout úchvatné scenérie a hráče baví se v něm pohybovat. Ať už jde o horská městečka nebo hluboké lesy, tady je nutno Ubisoftu přiznat brilantně odvedenou práci.
Ani sebelepší svět by ovšem nic neznamenal, kdyby v něm nebylo co dělat. Far Cry 5 ale podle recenzentů naštěstí opět doručuje vynikající pocit ze střelby. A když omrzí jedna zbraň, je na výběr hromada jiných. To se týká i herních stylů. Svoboda je poměrně široká a můžete stejně dobře nepřátelskou základnu potichu vystřílet lukem, jako do ní vtrhnout za volantem náklaďáku, ověšeného těžkými kulomety a zbytky nepřátel sešlehnout plamenometem. K různorodosti přispívají i parťáci různého stylu od bývalé vojenské odstřelovačky až po chlapíka s bombami ověšeným akrobatickým letadlem.
Závěr
Shrnutí je jasné. Far Cry 5 je prostě další Far Cry. Na to, jestli je to dobře, nebo špatně, si ale musí odpovědět každý sám. Hra se pohybuje v osvědčeném rámci série a dovádí ho téměř k dokonalosti, zároveň to ale znamená, že nenabízí dostatek inovací a hráčům, kteří jsou se sérií už déle, tak může připadat jako opět to samé v bleděmodrém.
Průměrné hodnocení PC verze je zatím 80 %. O něco lépe si vede verze pro PS4 s průměrným hodnocením 81 %. Hodnocení verze pro Xbox One je pak dokonce 89 %.