První reakce na Spielbergovo drama Akta Pentagon: Skrytá válka

první reakce akta pentagon skrytý válka

22. února nadejde čas premiéry nového dramatu Stevena Spielberga s názvem Akta Pentagon: Skrytá válka (trailer s českými titulky zde). V hlavních rolích se objeví Tom Hanks a Meryl Streep. Je to vůbec poprvé, co se obě herecké hvězdy setkávají spolu na velkém plátně. Kromě těchto hvězd se k projektu přidá i hudební skladatel John Williams, který má na svém kontě 5 Oskarů a jeho spolupráce se Steven Spielbergem je již tradicí. 

Nové drama se věnuje zveřejnění tajných dokumentů známých jako Pentagon Papers, které obsahovaly tajné informace o válce ve Vietnamu. Tyto dokumenty zveřejnil magazín The Washington´s Post v čele s editorem Benem Bradleem, kterého si zahraje Tom Hanks, a žurnalistkou Katharine Graham, kterou ztvární Meryl Streep. 

Pentagon po zveřejnění dokumentů začal bojovat proti redakci Washington Postu a bránil se tím, že na zveřejnění tak tajných dokumentů neměli novináři právo. Akta Pentagon: Skrytá válka bude hlavně politické drama plné tajností, lží, uniklých informací a bude se zabývat otázkou práv svobodného tisku.

V Americe už premiéra novinářského dramatu proběhla koncem prosince, a tak už víme, jaké byly jejich pocity z nového počinu Stevena Spielberga.

Filmový kritik Peter Bradshaw pro server The Guardian napsal: „Akta Pentagon je velmi dobře napsaný film, vzhledem k tomu, že Liz Hannah ještě nikdy předtím nenapsala žádný scénář. Tento film nemohl přijít v lepší dobu než teď, když jsou média a internet plné hoaxů a zpráv, které nemají se skutečností nic společného. Film Akta Pentagon nám připomíná, co je cílem novinářů, a proč je důležité být k lidem upřímný. Spielberg v tomto dramatu vzdává hold filmům ze 70. let, což je doba, ve které se film odehrává. Hlavní postavy ve filmu kouří a pijí na pracovišti. Do filmu je vložena celá řada detailů, která je spojená s tímto časotvým obdobím v Americe. Kromě toho se Spielberg vrací ke svým starým filmovým technikám ze 70. let, včetně stylu kamery nebo hudby. Tom Hanks ve filmu nepředvedl nic nového ze svého hereckého umění. Ale zato Meryl Streep zde předvádí excelentní výkon a jeden z nejlepších, jaký jsem od ní v poslední době viděl. Své postavě vdechla jedinečnou energičnost, srdečnost, ale zároveň velké odhodlání a tvrdohlavost.“

Peter Sciretta z webu SlashFilm napsal: „Akta Pentagon je velmi důležitý film. Nejen kvůli historii, ale i z dnešního pohledu. Akta Pentagon řeší celou řadu politických problémů, včetně tajnůstkářského prezidenta nebo vládu utlačující menšinu v podobě novinářů z Washington´s Post. Streep je ve filmu úžasná, jako vždy. Myslím si, že je to nejlepší Spielbergův film od dob snímku Mnichov. Akta Pentagon má rozhodně potenciál sklidit řadu Oskarů.“

Clayton Davis o filmu prohlásil: „Akta Pentagon je ve své podstatě pohled zpět v čase na důležitost upřímné novinařiny, která neslouží vladařům ani vládě, a zabývá se otázkou svobody slova a svobodného tisku. Williamsova hudba je úžasná, velkolepá a napínavá. Prvních třicet minut se trochu vleče, ale postupně film neskutečně nabírá na otáčkách a stává se velmi napínavým dramatem plným epických proslovů Meryl Streep. Rozhodně vás film uspokojí.“

Film Akta Pentagon: Skrytá válka je nominovaný na šest Zlatých glóbů, včetně cen za nejlepší film, režii, scénář nebo hudbu. 7. ledna se dozvíme, jestli tyto nominace promění.

KOUKNI SE  Cillian Murphy jako Oppenheimer - život tvůrce jaderné bomby od Nolana

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.kukatko.cz/trailer-akta-pentagon-skryta-valka/

https://www.youtube.com/watch?v=ovLXSnSM_K4

https://www.theguardian.com/film/2017/dec/06/the-post-review-steven-spielberg-tom-hanks-meryl-streep-washington-post

http://www.indiewire.com/2017/11/the-post-first-reviews-meryl-streep-best-performance-spielberg-1201901556/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five × five =