Příchozí – Amy Adams odhaluje tajemství mimozemské řeči

Desátého listopadu do našich kin přilétne armáda emzáckých hvězdných lodí. Ve sci-fi thrilleru Příchozí nám režisér Denis Villeneuve (Další patro, Sicario: Nájemný vrah) ukáže lingvistku luštící záhadnou řeč mimozemšťanů.

Grónsko, Velká Británie, USA, Venezuela. Všude se z nebe vynořují zvláštní válcovité lodě. Neútočí. Pouze tiše sledují okolí. Je jasné, že taková sametová invaze nenechá světové politické špičky chladnými. Proto se svolává tým nejlepších vědců, aby se vydali do vnitra tajemného objektu. Matematik Ian Donelly (Jeremy Renner) a expertka na jazyk, Louise Banks (Amy Adams) se vrhají do výzkumu, který má jediný cíl. Zjistit, co jsou objekty zač dříve, než se některá velmoc rozhodne prozatím klidné pozorovatele vyprovodit ze zemského povrchu pomocí zdrcujících lidských zbraní.

Villeneuvův snímek nám ukáže setkání třetího druhu v trochu jiném světle. Místo okamžitého sjednocení světové vlády, aby mohla mv5bmdazndaxogitnwflmc00nje1ltk2zjctyzhiytezmjyxnzdixkeyxkfqcgdeqxvynty0mtkxmtg-_v1_nepříteli zasadit těžkou ránu, uvidíme zajímavý příběh, ve kterém místo destrukce dominuje snaha porozumět a poučit se. Film nám nabídne vedle akčních scén také dramatický souboj s časem, v  němž  nikdy nevíte, kdy nějakému vysoce postavenému členu vlády dojde trpělivost. Dusivé podmínky vnitřku temného válce budou působit opravdu děsivě nejen na klaustrofobiky.

Námět pochází z pera Američana s čínskými kořeny, Teda Chianga. Konkrétně se jedná o mnohokrát oceňovanou novelu Story of Your Life. Tento nápad si vzalo na starosti studio Paramount Pictures, kteří mají po výdělečné sérii Transformers cizí stvoření obzvláště v oblibě. Scénář dostal k sepsání v poslední době velice úspěšný Eric Heisserer (Zhasni a zemřeš).

KOUKNI SE  IFFKV 2023: co se na festivalu v Karlových Varech stalo

xichtJak jsem již zmiňoval, znalkyni si zahraje překrásná modrooká hvězdička Amy Adams. Po jejím boku se v roli ambiciózního matematika objeví Jeremy Renner, jenž je určitě všem znám  z posledních Avengerů, kde skvěle zahrál Hawkeye. Nesmím zapomenout ani na Foresta Whitakera excelujícího v roli šité mu přímo na míru – plukovníka Webera. Dále se můžem těšit na Muže v černém – Michaela Stuhlbarga, nebo na postaršího rodáka z Číny, Tzi Ma.

Neidentifikovatelné objekty se přiřítí do českých kin za dva týdny.

 

 

Jiří Makovský

 

www.imdb.com, www.csfd.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

16 + 17 =