Prchlivý rebel Sean Penn

Je prchlivý, netrpí trémou a na vrcholu herecké kariéry se drží bezmála třicet let. I jeho režijní výkony mívají dobré kritiky. Tvrdí, že se netočí moc dobrých filmů a jen za málokteré s radostí utrácí v kině. Byl ženatý s Madonnou a odsouzený za napadení paparazziho, hlasitě kritizoval americké angažmá v Iráku a osobně pomáhal po hurikánu Katrina či záplavách na Haiti. Sean Penn je svůdníkem i dobrým otcem, rebelem a zastáncem práv utlačovaných. Jedna z nejvýraznějších postav Hollywoodu oslaví 17. srpna padesátiny.
Zní to jako klišé, ale herectví měl Sean Penn odjakživa v krvi. Jeho matka Eileen Ryanová se objevila v celé řadě filmů a televizních pořadů, časem i po boku či pod režijním vedením svého syna. Seanův otec Leo, herec a režisér, mu v polovině 70. let nabídl roli v seriálu, který tehdy točil. Filmovou kariéru tehdy blonďatého Penna nastartoval snímek Večerka (1981), v němž si zahrál s Tomem Cruisem. O rok později zabodoval v komedii Zlaté časy na Ridgemont High a uznání kritiky mu vzápětí vynesla dramata Zlí hoši, Dravec a feťák a Tváří v tvář smrti.
Za svoji hereckou kariéru byl Sean Penn pětkrát nominovaný na Oscara. Třikrát neuspěl – s výkony ve snímcích Mrtvý muž přichází, Sladký Ničema a Jmenuji se Sam. Zlatou sošku poprvé získal za hlavní roli v kriminálním dramatu Tajemná řeka, které režíroval Clint Eastwood. Druhého ocenění od americké akademie se dočkal loni za své famózní ztvárnění amerického politika a bojovníka za práva homosexuálů Harveyho Milka. V roce 2008 také předsedal porotě prestižního filmového festivalu v Cannes.
Sean Penn režíroval čtyři celovečerní snímky a účastnil se také na projektu 11’09“01, ve kterém se 11 světových filmařů vyslovilo k tragickým útokům na New York. Jeho filmy Vyvrhel, Křižovatka smrti, Přísaha a Útěk do divočiny si oblíbili diváci i kritika a vysloužily si několik ocenění na mezinárodních filmových festivalech.
Sean Penn však zdaleka není známý jen jako umělec, výrazně se angažuje i v politice. Pařil k nejhlasitějším kritikům politiky prezidenta George W. Bushe a brojil proti nasazení amerických vojáků v Iráku. V roce 2005 odjel do Íránu, aby informoval o prezidentských volbách, které nakonec vyhrál Mahmúd Ahmadínežád. Na Kubě se Penn zase setkal s místním Raúlem Castrem a diskutoval s ním o možnostech smíření se Spojenými státy.
Mezi Pennovy nejkontroverznější počiny patří podpora autoritářského venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Hollywoodský herec nedávno dokonce prohlásil, že řada publicistů o Chávezovi píše lži a měli by proto skončit ve vězení.
Pennův vztah k médiím je vůbec dost napjatý, má za sebou třeba několik potyček s bulvárními novináři. Letos v květnu ho americký soud odsoudil ke třem letům podmíněně za loňské napadení fotografa. Soudce mu uložil také veřejně prospěšné práce a účast v kursech ke zvládání návalů vzteku.
Neméně bouřlivý je Sean Penn v soukromí. Jeho čtyřletý vztah se zpěvačkou Madonnou provázely ostré střety s paparazzi i obvinění z domácího násilí, v roce 1989 následoval rozvod. Exmanželé však prý zůstali dobrými přáteli a dodnes se stýkají. Minulý rok bylo oficiálně rozvedeno Pennovo čtrnáct let trvající manželství s hereckou kolegyní Robin Wrightovou (známá například díky roli Jenny z Forrest Gumpa).
Pár, který spolu má dvě děti, sedmnáctiletého syna Hoppera Jacka a devatenáctiletou dceru Dylan, se předtím rozcházel již několikrát, nakonec se však manželé vždy smířili. Tentokrát to však vypadá na definitivní konec. V únoru letošního roku začal Sean Penn chodit se šestadvactiletou herečkou Scarlett Johansson. Pár byl od té doby spolu vidět několikrát, často vyráželi na oběd do restaurací v Los Angeles. Podle serveru people.com se však nedávno rozešli. První spekulace o konci jejich vztahu přinesl bulvár poté, co se pár společně neukázal na filmovém festivalu v Cannes, kde Penn propagoval film Strom života. Důvod rozchodu zatím není znám. Pár prý odmítl spekulaci o rozchodu komentovat.

Jae Torr

Zdroj: ČTK, people.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

9 + 5 =