Poslední duel: Epické historické drama sází na uhrančivé souboje

Konečně je tu první trailer na velkolepý historický biják Ridleyho Scotta. Krutému a špinavému středověku vévodí Adam Driver, Ben Affleck a Matt Damon. Barbarský rytířský souboj na ostří mečů má vše, co se od středověkého dramatu očekává – špína, láska a smrt. V traileru opravdu nic nechybí a láká na vzrušující kinozážitek.

Sám režisér a producent Ridley Scott si postavil svojí kariéru na velkolepých historických bijácích, které se zapsaly do filmové historie. Zrežíroval celou řadu kultovních historických film, které se nebojí tnout do živého – debut Soupeři nám ukazuje krutost napoleonských válek, Legenda zase kombinuje historické fantasy, 1492: Dobytí ráje nás zavede do dob krvavého osídlování Ameriky a kultovní Království nebeské vypráví o krutých válkách na dálném východě. Mezi jeho další bojem, krví, dobrodružstvím a válkou napěchované filmy patří biblický velkofilm Exodus: Bohové a králové nebo stylová filmová balada Robin Hood.

Nyní nám představuje drsné historické drama ze 14. století na francouzském dvoře. Film vychází ze skutečných událostí, které ukazují tehdejší právní možnost vyzvat svého životního soka na souboj muže proti muži. Na život a na smrt. Osobní spor se vyřeší titulním osobním duelem ze kterého vyjde živý pouze jeden. Je to kombinace brutálních až zvířecích, ale zároveň svým způsobem až romantických praktik tehdejšího světa.

Boj na život a na smrt o vlastní čest a srdce osudové ženy

Film reflektuje poslední duel ve Francii, který se stal poslední připomínkou této kruté tradice. Titulní dvojice se utká v souboji o čest a pravdu. Jeden tvrdí, že mu ten druhý znásilnil ženu, ten trvá na tom, že s ním souložila dobrovolně. Události sledujeme z pohledu oné ženy, která je v celé záležitosti pouze pasivním činitelem. Znásilněná nebo lehká děva? Její pocity nikoho nezajímají, její slovo nic neznamená – další reflexe tehdejšího světa a středověku celkově. Trailer je přiznaně špinavý, vážně dramatický a pomalu epický. Tiché a rozvážné hovory, drsná a syrová akce a především atmosféra krutého, ale ctí a chrabrostí protknutého středověku. Trailer nikam nespěchá a nechá diváky ochutnat tíživou, ale jaksi romantickou auru boje o čest.

KOUKNI SE  Dotočí se vůbec finální druhá část páté řady seriálu Yellowstone s Kevinem Costnerem?

Oficiální synopse filmu zní následovně: Děj se odehrává ve Francii čtrnáctého století a točí se kolem rytíře vracejícího se z bitvy ve Skotsku. Když se vrátí zpět domů, tak zjistí, že mu manželku znásilnil jeho panoš a dobrý přítel. Ten zatlouká a zatlouká, až spor nakonec skončí u krále. Ten se rozhodne pro řešení skrze duel na život a na smrt. Kdo má pravdu tedy určí Bůh, leč vyhraje-li panoš, má zemřít i rytířova manželka. Jedná se o poslední spor ve Francii, jenž byl řešen tímto způsobem a se souhlasem příslušných autorit.

Filmový scénář dle knihy Erica Jagera napsala sehraná dvojice herců a občasných scenáristů Ben Affleck a Matt Damon (Dobrý Will Hunting, Země naděje). Na scénáři se vedle herců, kteří ztělesnili hlavní postavy také podílela autorka a režisérka Nicole Holofcener (A dost!, Není zač). Režíruje hollywoodský veterán Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) a za kameru usedl obrazový virtuóz Dariuz Wolski (Marťan, Sicario 2: Soldado). V hlavních rolích hrají Ben Affleck, Matt Damon, Adam Driver, Jodie Comer, Nathaniel Parker nebo Harriet Walter.

Film bude mít premiéru v českých kinech 14. října 2021.

Viktor H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

15 − 14 =