Recenze: Počátek

Pro:

  • Režisér Christopher Nolan. Mistr rafinovaně vystavěných filmových příběhů. Postavy jeho filmů nejsou žádní klaďasové, často zmítaní svými pochybami, posedlostmi či temnými stránkami své osobnosti. Memento, Insomnie, Dokonalý trik, Temný rytíř.
  • Důmyslná konstrukce příběhu. Nolan opět prokázal, s jakou jistotou a precizností dokáže vytvořit mnohovrstevnatý, konzistentní filmový příběh, u něhož a dlouho po něm musí divák přemýšlet a domýšlet skryté a překvapivé paralely.
  • Filmová psychoanalýza. Nejen, že film nabízí hlubinný pohled do duše hlavní postavy, ale stěžejní nápady a myšlenky filmu jsou výpovědí o základních psychologických a filozofických otázkách života. Je důležité, zda žijeme ve svém snu nebo v realitě? Nebo je podstatné, zda dokážeme věřit tomu, že svět kolem je reálný? Vršení hlubinných vrstev nevědomí, různé časové dimenze dle hloubky nevědomí, práce s projekcemi a vztahy na úrovni snů. Proces vnuknutí jako základní kámen psychoterapeutického procesu, kdy jen mnou objevený a zvnitřněný zážitek může vézt ke katarzi a změně uvažování. Organická psychologická mnohovrstevnatost na relativně subtilním prostoru v hávu filmového blockbusteru.
  • Úchvatná hudba Hanse Zimmera. Zazní přesně tam a tak, aby dokonale zesílila emocionální zážitek z filmu.

Proti:

  • Ledově chladný design filmu. Filmová dokonalost, kterou dosahuje Nolan výše uvedenou propracovaností,mnohovrstevnatostí a organickou provázaností obsahu i struktury filmu, je servírovaná ve sterilním obalu. Prostředí snů je bez fantazie, vágní a zaměnitelné. Akční scény jsou otravné svou zdlouhavostí. V bezmála nejhlubší vrstvě spánku jsme svědky dlouhých honiček, stříleček a bitek ve sněhu ve stylu počítačových her a kdekoho napadne, zda opravdu takto sníme, nebo jsou tyto scény, které vyplňují všechny vrstvy snu i skutečnosti, daní za formát filmu pro masového diváka. Silnou polehčující okolností je fakt, že ideově tyto scény slouží analogicky ke stejnému účelu ve struktuře filmu jako v jejich problematickém vnímání náročnějším divákem filmu-totiž aby v podobě ozbrojené ochrany zabránily extraktorovi se ponořit hlouběji do niterných prožitků snícího.
  • Dokonalost zážitku z tohoto filmu je strašidelná
KOUKNI SE  Recenze: Po čem muži touží 2 aneb Hezky česky bez ambic

Kubin

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekPro a proti: Agora
Následující článekRecenze: Expendables: Postradatelní
pocatekPro a proti napsáno vše ve zkratce.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

five × 4 =