Pět nejohranějších písní ve filmu

Hudba ve filmu vyjadřuje mnoho už od dob, kdy se o nějakém mluveném slově na stříbrném plátně mohlo lidem jen zdát. Již něco přes století doprovází snímky všechny rozličné druhy hudby. Dokreslují náladu, kterou snímek dává. Dokážou rozbrečet, rozesmát nebo z naprosto normální situace udělat komickou eskapádu. Některé písně se však ve filmu používají možná až příliš. Jsou totiž natolik úžasné a natolik dobře vyjadřují smysl scény, že po nich režiséři a zvukaři šahají znova a znova. Já vám přináším seznam pěti nejohranějších z nich.  

Fortunate Son

Vietnamská válka. Jakýkoliv film s motivem vietnamské války bude mít mezi soundtracky také Fortunate Son od Creedence Clearwater Revival. Nemusím se stydět říct, že tuhle písničku najdete v každém filmu, kde se lítá ve vrtulníků, jezdí v autě a přitom střílí tím největším, co si štáb mohl dovolit koupit. Objevila se tak například ve Forrestu Gumpovi, kde zazářila překvapivě právě v části, kde mladý Forrest zažívá hrůzy Vietnamské války. A také letí vrtulníkem. Z novějších filmů můžu jmenovat třeba Týpci a zbraně, kde hraje při drsné honičce s teroristy. Nevěřili by jste, co se stane potom. Přiletí vrtulník! 

 

In the Hall of the Moutaing King

Kdykoliv je potřeba minutová gradace děje nebo pomalu se rozjíždějící groteskní scénka, je zde pro štáb připravená skladba norského hudebníka Edvarda Griega. Ukázkovým použitím je scéna z filmu Sociální sítě, kde se objevuje při pomalu startujícím závodu veslařů a stupňuje se až do vysilujícího konce, kde si muži řevem posilují morálku a poté oslavují těžce vydoby vítězství. Možná nejznámější použití této skladby je v komedii Johnny English 2, kde v bonusové scénce opět znázorňuje postupné gradování děje. V tomto případě se ale jedná spíš o postupné gradování přípravy zeleninové pochutiny. 

 

KOUKNI SE  Nejvýdělečnější animované filmy všech dob

Walking On Sunshine

Znáte tu střední část filmů, kde se během dvou minut a jedné písničky ukáže, jak je všechno skvělé, jak se ti dva milují nebo se z nich stávají nejlepší kamarádi? Skákají po ulici, smějí se, jdou do kina, koukají na zapadající slunce. A během toho nehraje nic jiného, než právě Walking On Sunshine od Katrina & The Waves. Nemůžeme se divit tomu, že je tento hit vynesl na vrchol jejich kariéry.  Třeba ve filmu Kdopak to mluví se John Travolta bratříčkuje s malým dítětem a k tomu jim jako podkres hraje výborně se hodící Walking On Sunshine. Jak roztomilé! 

 

Stayin´ Alive

K Johnu Travoltovi se opět vrátíme. Stojí totiž za vznikem legendy. Legendy, ve které fešák kráčí ulicí za vysokých hlasů Bee Gees. Právě tato úvodní scéna z filmu Horečka sobotní noci stojí za slávou Stayin´ Alive. Ta se poté objevuje v nespočetném množství parodií a předělávek. Záběr klapajících bot tak vidíme od Noci v Roxbury až po Alvina a Chipmunky. Nejedná se však o jediné využití tak libozvučné hudby. Jakmile je potřeba umělecky vyjádřit renesanční radost ze života, Stayin´ Alive tady pro nás vždy je. 

 

Kung Fu Fighting 

Možná mi nebudete věřit, ale píseň Kung Fu Fighting se objevuje zrovna, když se bojuje Kung Fu. Pravděpodobně si představíte obrovské bojové scény, ve kterých Bruce Lee nakládá několika desítkám nepřátel. Zklamu vás. Tato velice chytlavá skladba se objevuje právě ve scénkách, kde se sice bojuje, ale silákem není svalnatý Bruce Lee, ale nějaký naprostý amatér, který má obvykle také nadváhu. Například v seriálu Doktůrci, jež je proslulý tím, že paroduje různé proslulé scény. Nejznámější je však pravděpodobně díky filmu Tlouštík z Beverly Hills. Už jen ten název napovídá, že nepůjde o žádné extrémní boje, ale o úžasnou nadčasovou satiru neporazitelných bojovníků ninja

imbd.com, csdf.cz

KOUKNI SE  Nejlepší filmy, které jsou tak špatné, až jsou dobré

 

Jiří Makovský

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

1 × 3 =