Stalo se jíž tradicí, že večer na Vánoce je na České televizi vyhrazen vysílací čas nové pohádce. Kvalita výtvorů, především v posledních letech, byla přinejmenším diskutabilní. Letošní Princezna a půl draka však překonala očekávání.

Jsme národem pohádkářů. Vánoční svátky jsou toho jasným důkazem. V tomto čase se všechny věkové kategorie sesednou k televizi a společně při pojídání cukroví sledují od rána do večera pohádky již tisíckrát vysílané. Aby se neřeklo, Česká televize jím každoročně natočí novou pohádku. Já se těmto stereotypům snažím vyhýbat jako čert kříži. Cukroví mně nechutná a většinu pohádek jsem viděl už jako malý a nevidím žádný důvod, proč se na ně dívat znova, jen protože jsou Vánoce. Navíc, pokud u poloviny pohádek odstraníme přívlastek „vánoční”, zjistíme že většinou stojí za velké nic. Letos jsem udělal výjimku a rozhodl se podívat na každoroční výtvor České televize.

Nespletl si Marek Eben natáčení?

Letošní pohádka nesla název Princezna a půl království a měla začínat tam, kde většina pohádek končí. Tedy když je drak mrtev a princ jsi jde pro svou odměnu. Co když ale princezna nechce svého prince? A co když princ není princ, ale pouhý sedlák? Přiznám se, že právě tenhle netradiční příběh mě na první pohled zaujal. Ale nebudu předbíhat.

Hlavní role se ujalo úderné trio Ruml, Josefíková a Eben. Matouše Rumla už budu mít asi navždy spjatého s ujetým puberťákem Lexou z populárního sitcomu Comeback. Evu Josefíkovou jsem naposledy viděl v naší rubrice Sexy nohy. No a Marek Eben je zkrátka Marek Eben. Celou dobu jsem přemýšlel, zda si nezaměnil natáčení se Star Dance a nebo je to prostě jeho herecký projev. Opravdu mi to občas trhalo uši, přesto mně jeho role rytíře Valeriána docela bavila. Matouš Ruml odvedl taktéž velice povedený herecký výkon. Ano, určitě si ho jako herce nedovedu představit v nějaké vážné roli, jelikož nevím jestli je to jen můj pocit, ale role Lexy se s ním stále veze. Úloha Honzy však byla pro něho jako stvořená. Co se týče Evy Josefíkové, zde si netroufám moc hodnotit, jelikož jsem ji asi nikdy neviděl v žádném filmu. České filmy totiž sleduji jen minimálně a většinou jako pasivní divák. Každopádně se mi jako princezna Kateřina velice líbila a myslím, že svou roli zvládla na jedničku.

KOUKNI SE  Recenze: Zombie horor #Žiju je přehlídkou pubertálních představ o apokalypse
Ten chlap je snad všude

Když jsem v předešlém odstavci psal o tom, že české filmy sleduji jen minimálně, myslel jsem to tak, že existenci daných filmů zjistím, až když běží v televizi. Co jsem však vysledoval, většinu těchto nových filmů spojují dvě věci. Zaprvé téma. Nešťastná žena po třicítce hledá toho pravého chlapa. A zadruhé Jakub Prachař. Ano, teď mě všichni filmoví odborníci napadnou s tím, že tomu tak není. Ale jak jsem už psal, české filmy sleduji minimálně a mě zkrátka přijde, že ho v televizi vidím pořád. No a co čert nechtěl, Jakub hrál i v nové pohádce a dokonce hlavní zápornou roli. Co však nejde popřít, že mu role krále Egona doslova padla jako ulitá. Mladý, narcistický, zbabělý král, který je navíc velice zlý. Tím nechci říct, že by Jakub Prachař měl mít zde popsané vlastnosti, ale podobné typy zkrátka zahrát umí a opravdu svým výkonem pohádce Princezna a půl království výrazně pomohl.

Kdo neviděl, udělal chybu

Zatím jsme si toho neřekli moc o pohádce samotné. Jak jsem psal již na začátku, Princezna a půl království měla začínat tam, kde většina pohádek končí. Tenhle námět mě opravdu nalákal ke sledování. Bohužel následné provedení už pokulhávalo za mým přehnaným očekáváním. Tím však nechci říct, že by pohádka stála za nic. Právě naopak. Opravdu jsem tu hodinu a půl docela bavil. Příběh sice nebyl nijak extra propracovaný, ale oproti jiným, někdy až nesmyslně zašmodrchaným dějům, se dalo na něj dívat. Herecké obsazení bylo zvoleno velice šťastně. Role Honzy a krále Egona svým představitelům doslova padla jako ulitá. Princezna Kateřina v podání Evy Josefíkové vypadala naprosto skvěle. No a Marka Ebena beru spíše jako neherce, který však snímku dodával jisté kouzlo. Ve vedlejších rolích byli výraznější pouze Pavla Tomicová a Ondřej Malý. Za mě velkým plusem byly místa zvolená k natáčení.

KOUKNI SE  Recenze: 3 série seriálu Ozark přináší solidní dramatickou podívanou
Pár slov závěrem

Nejsem filmový kritik a o novým pohádkách jsem slyšel spíše z doslechu. Proto tento článek neberte jako recenzi, ale spíše jako nadšený komentář. Z vyprávění rodiny a přátel jsem si udělal celkem nelichotivý obrázek o tom, jak špatně na tom nové pohádky jsou. Já tedy z klidným srdcem můžu říct, že Princezna a půl království je výborná pohádka. A byť hodnocení na ČSFD překračule lehce 60%, pokud se pohádka líbila mně, takovému odpůrci podobných záležitostí, nemůže jít o blbost. Pokud budete mít příležitost a neviděli jste nový počin České televize, určitě tuto chybu napravte.

Martin Kudělka

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

16 − 1 =