Nejsmradlavější jídla na světě

3Durian

Durian

Durian patří mezi největší a nejsmradlavější ovoce. Plod, který může vážit až 5 kilogramů a měřit až 30 cm, má silnou žlutohnědou slupku s pyramidovými trny. Dužina, která je zdrojem zápachu, je nažloutlá a má krémovou konzistenci. Semena, která se ukrývají uvnitř dužiny, mají hnědou barvu a po uvaření nebo upražení mají oříškovou chuť.

Durian je známý především svým zápachem, který někteří přirovnávají k žumpě, shnilé cibuli nebo ke zrajícím sýrům. Není proto divu, že některé asijské země zakázaly vnášení durianu do hotelů, prostředků hromadné dopravy, taxíků nebo na paluby letadel. S podivem však někomu i jeho pronikavé aroma voní.

Domovinou různých druhů durianů je Thajsko, Indonésie, Malajsie a Vietnam, kde je bez problémů seženete na místních trzích a s koupí dobrého durianu vám pomohou zkušení prodejci. Vybrat totiž chutný durian není jednoduchá záležitost. Ukazatel je nejen charakteristický zápach, ale i správný zvuk, který se z durianu ozve při poklepu hůlkou do slupky.

U nás seženete pouze durian cibetkový, který zapáchá podobně jako cibetka. V čerstvém stavu ho můžete zakoupit na větších vietnamských tržnicích, kde ho zcela jistě najdete po čuchu. Cena za kilogram durianu se pohybuje okolo 200 korun.

Durian obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny A a B, důležité aminokyseliny a minerály. Je bohatým zdrojem draslíku, vápníku, železa, hořčíku, fosforu a dalších minerálních látek. Velmi rychle sníží vysokou horečku a posílí imunitu. Skvěle funguje i jako přírodní afrodiziakum. Obyvatelé jihovýchodní Asie ho též používají k léčbě kožních onemocnění.

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty

Je až zarážející, že takové zapáchající ovoce, může mít tak lahodnou chuť! Někomu konzistencí i chutí připomíná vanilkový puding s mandlemi, jinému zase chuť zrajícího sýra s tóny ořechů nebo chuť banánu, jahod a cibule. 

Zpátky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen − four =