Nejočekávanější horory roku 2018

Příští sklizeň hororových filmů nesází příliš na pokračování úspěšných zavedených značek. Namísto toho nejrůznější tvůrci na nás chystají originální příběhy zasazené do skutečných lokací se skutečným příběhem, do děsivé prázdnoty vesmírné stanice nebo do hlav psychopatů a temných sil.

8. Insidious: Poslední klíč/Insidious: The Last Key

Doufejme, že jde o poslední instalaci hororové série, kterou odstartoval režisér James Wan prvním Insidiousem v roce 2010. Protože všeho moc škodí. Po úspěchu prvního i druhého filmu se dalo očekávat, že studia přijdou s trojkou, která celou trilogii uzavře. Jenže se tak nestalo. Místo zakončení přišel Počátek. Znalci filmové a hollywoodské terminologie dobře vědí, co se stane, když film dostane přízvisko Počátek (potažmo restart). Film se dějově zařadil před úplně první snímek. Tvůrci chtěli nastínit, jak to všechno začalo. Ohraný a neoriginální nápad. Ale nakonec, proč ne. Čeho jsme se v kinech dočkali? Slabého odvaru, který sice vydělal dostatek, ale nedosáhl takových kvalit jako jeho předchůdci. Schytal nejvíce negativní kritiky.

Docela nečekaným překvapením je, že nás příští rok čeká další děsivé dobrodružství plné duchů, démonů a temných sil. Insidious s podtitulem Poslední klíč by mohl být posledním článkem, který divákům snad nabídne veškeré odpovědi na otázky z předchozích filmů. Režie se ujal Adam Robitel. Člověk bez zkušeností s jediným neznámým snímkem na kontě. Scénář k filmu napsal muž, který je bytostně spjatý se všemi třemi předchozími filmy – Leigh Whannell.

Parapsycholožka Elise celou dobu bojovala s démony jiných lidí v jejich hlavách. Nyní se bude muset postavit svým vlastním démonům z minulosti. Člověk by řekl, že už bude připravená, ale opak je pravdou. Přes svého nejnovějšího klienta se vrací zpět do domu hrůzy v Novém Mexiku, kde vyrůstala. Musí čelit nejen temným démonům, ale také vlastní děsivé minulosti.

Parapsycholožku Elise již po čtvrté ztvární Lin Shaye. Herecky doplňovat ji bude Javier Botet, Spencer Locke, Kirk Acevedo, Josh Stewart, Bruce Davison, Leigh Whannell a další. Premiéry nového a snad posledního Elisina děsivého dobrodružství se dočkáme již 4. ledna 2018.

 

7. Winchester/Winchester: The House That Ghosts Built

Dům obydlený ne jedním, ne dvěma ani ne třemi, ale hned celou legií duchů. Dům, který skutečně stojí v panství Winchester. Dům, který je nejděsivějším místem v Británii. Dům, který patří k nejstrašidelnějším místům na světě. Tak by se dalo nalákat na hvězdně obsazenou dramatickou duchařinu nesoucí název Winchester. Potvrzuje to samotný trailer, když zmiňuje, že příběh je založený na skutečných událostech. A film natočený podle jednoho z nejděsivějších domů současnosti.

Pod režisérskou taktovkou bratrů Michaela a Petera Spierigových (Nemrtví, Svítání, Predestination, Jigsaw) vznikl nový mysteriózní hororový thriller, který má slušnou šanci uspět. Děj je jednoduchý. Excentrická majitelka střelné zbraně Sarah Winchester věří, že ji pronásledují duše lidí, které zabila opakovaná puška Winchester. Co schází ději přidali do dobovým kostýmů, ale hlavně hereckého obsazení. Posuďte sami: Helen Mirren (Excalibur, Princ Egyptský, Královna, Red, Dáma ve zlatém, Rychle a zběsile 8), Jason Clarke (Rallye smrti, 30 minut po půlnoci, Velký Gatsby, Úsvit planety opic, Everest), Sarah Snook (Predestination, Jessabelle, Švadlena, Steve Jobs), Angus Sampson (trilogie Insidious, Šílený Max: Zběsilá cesta), Laura Brent (Healing, Pařmeni, Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka) a spousta dalších.

KOUKNI SE  Žluté květy: Podpořte český "spaghetti thriller" od režiséra Králů videa

Na plejádu všech nehmotných bytostí, které budou dělat problémy majitelce domu a nájemníkům v dobovém střihu se můžete připravit od 1. března 2018, kdy odstartuje premiéra filmu v českých kinech.

 

6. Oni 2: Noční kořist/The Strangers 2: Prey at Night

Pokračování populárního a téměř úspěšného snímku s Liv Tyler a Scottem Speedmanem v hlavních rolích. Pro režiséra Bryana Bertina to byl teprve třetí celovečerní snímek. I přes své chyby si dokázal film najít příznivce z řad diváků i kritiků. Dvojku zrežíroval Johannes Roberts (F, Storage 24, Temná strana dveří, 47 metrů) a scénář k filmu napsal Ben Ketai s použitím původního scénáře Bryana Bertina.

Naši „milí“ psychopati vyměnili zamilovanou dvojici za tříčlennou rodinu a rodinný dům za opuštěný mobilní park. Rodina (Christina Hendricks, Bailee Madison, Martin Henderson) odpočívající v místním opuštěném parku bude muset v noci pokořit své psychické a fyzické hranice, pokud chce teror vyšinutých maskovaných psychopatů přežít.

Jestli rodina vyhraje hru o své vlastní životy v nepřímém pokračování původního filmu se budeme moct přesvědčit od 15. března příštího roku v našich kinech.

 

5. A Quiet Place

Snímek A Quiet Place sází na skutečně originální pojetí hororového strachu. Tichý horor má na svědomí režisér John Krasinski (Něco na těch mužích je, Hollarovi), který se podílí spolu se Scottem Beckem a Bryanem Woodsem na scénáři. Navíc ztvárnil hlavní postavu ve filmu – otce a živitele rodiny. Johnovu manželku si zahrála známá Emily Blunt a v dětských rolích se objeví Noah Jupe, Millicent Simmonds a Evangelina Cavoli.

V jádru jde o klasický horor, ale Krasinski přišel s něčím zbrusu novým a ono to vypadá vážně dobře. Máme tady rodinu, která si žije poklidný život na samotě u lesa. Jenže ono to tak jenom vypadá. Ve skutečnosti celou věčnost žijí v naprosté tichosti. Bez hluku, bez zvuků, beze slov. Nesečou trávu, nemyjí nádobí, nesledují televizi a k dorozumívání mezi sebou používají znakovou řeč. Proč to všechno dělají? Z panické hrůzy. Ze strachu z neznámé, nepopsatelné hrozby, která je pronásleduje. A je připravená zaútočit při zaslechnutí jakéhokoliv zvuku.

Nápadité zpracování, u kterého nemůže nikdo nadávat na hluchá místa. Protože film tak bude fungovat. Navíc se snímek tímto chytrým způsobem vyvaruje všech hloupých a nesmyslných řečí a proslovů jednotlivých postav. Dobře víme, že špatně napsaný scénář je daleko horší než téměř žádný. Tichá hrůza protkaná v traileru působí perfektně atmosféricky. Jediné, co může filmu výrazně ublížit, je vysvětlení, odkud se vzala neznámá síla, která touží rodinu zahubit. A proč se orientuje na své oběti pouze po zvuku.

Psychologické hororové drama s klasickým dějem a nápaditým stylem natočení takřka beze slov bude mít premiéru 5. dubna 2018. Na začátku dubna se budeme moct přesvědčit, jak se originální filmařské zpracování hororu A Quiet Place povedlo.

 

4. Slender Man

O tomto projektu se prozatím mnoho neví, ale pokud se podaří kvalitně zpracovat, mohl by z filmu o Slendermanovi vzniknout pekelně psychologický a děsivý biják. Klidně by se mohl zařadit mezi filmy s nálepkou kultovní. Na konečný verdikt si budeme muset ještě několik měsíců počkat. Napovědět něco o ději bude moci první trailer, až vyjde na světlo tohoto světa.

Režisérem hororového filmu je muž francouzského původu Sylvain White (Švédská trojka 3, Tajemství loňského léta 3, Divoký Stomp, Znamení andělů – Miserere a jeho dosud nejúspěšnější Parchanti). Scénář k filmu napsal David Birke. Tvůrci to ale nejspíš s filmem myslí vážněji, než by se zdálo. K práci na scénáři si totiž přizvali Victora Surgeho. Že vám to jméno nic neříká? Tak vězte, že Surge je stvořitelem Slender Mana. Stejně jako Stan Lee neodmyslitelně patří k filmům Marvelu.

KOUKNI SE  Vyproštění 2: Chris Hemsworth točí v Česku akční podívanou. Sdílel video vlakové honičky

Premiéra filmu je prozatím stanovená na 17. května 2018.

3. Ghost Stories

Zbrusu nové hororové drama Ghost Stories láká především na netradiční zpracování a hlavní hvězdu filmu Martina Freemana alias Bilbo Pytlíka. Skeptický profesor Philip Goodman se pustí do hrůzou naplněné práce, když narazí na dlouho ztracenou složku obsahující detaily tří případů nevysvětlitelného „strašení“. To, co zprvu vypadá jako perfektně sehraný vtípek, se začne stávat skutečností. Skutečností, kterou na vlastní kůži prožije sám profesor Goodman.

Jde o podobný koncept jako v případě nízkorozpočtové, neprávem opomíjené trilogie VHS. Tam také hlavní hrdina nebo hrdinové naleznou kazety, na kterých je zaznamenaný střet lidí s nadpřirozenými jevy (od duchů, démonů, přes satanské rituály, po mimozemšťany a vrahy odnikud). Veškeré příběhy na páskách začnou postupně ovládat svět toho, kdo se na videa dívá. Podle traileru je vidět jistá podobnost se snímkem Ghost Stories. Jen s větším rozpočtem a známějšími herci.

Vedle Martina Freemana se ve filmu objeví Alex Lawther, Andy Nyman, Jill Halfpenny, Nicholas Burns, Paul Whitehouse a další. O režii a scénář k filmu se postarala dvojice Jeremy Dyson a Andy Nyman, který si v hororovém dramatu také osobně zahrál. Pro oba půjde o režisérský debut. Podle některých britských listů, které měly možnost zhlédnout novinářskou projekci, jde o znepokojivý a psychologicky děsivý počin, který nemá na britské poměry obdoby. O kvalitách se budou moci přesvědčit také čeští diváci od 14. června 2018.

 

2. The House with a Clock in Its Walls

Tento kousek nemusí být nutně nejočekávanější, ale rozhodně si zaslouží pozornost. Už jen díky známým hereckým tvářím (Cate Blanchett, Kyle Maclachlan, Jack Black, Coleen Camp,…) a Eliem Rothem coby režisérem filmu. The House with a Clock in Its Walls vedle hororu zabíhá do fantasy, sci-fi, thrilleru a mysteriózního žánru.

Děj filmu sleduje příběh mladého sirotka jménem Lewis Barnavelt. Lewis je po ztrátě rodičů poslán do Michiganu, aby žil se svým strýcem Jonathanem. Zjistí, že jeho strýc je „warlock“ („kouzelník“). Jenže síla a kouzla nejsou omezená pouze na dobré lidi. Lewis se učí o Isaacu Izardovi, zlému kouzelníkovi, který chtěl vyvolat apokalypsu a konec světa. Aby to dokázal, postavil magické hodiny naplněné černou magií. Dokud budou hodiny existovat, stále budou odbíjet čas do blížícího se soudného dne. Izard zemřel předtím, než mohl kompletně dokončit hodiny, ale stihl je ukrýt ve svém domě, kde nyní žije strýc Jonathan. Lewis a Jonathan musí najít hodiny odbíjející konec světa dřív, než bude příliš pozdě. Dříve, než hodiny nalezne a dokončí Izákova manželka Selena.

Podle dějové anotace film působí více jako kombinace sci-fi (cestování v čase) a fantasy (kouzelníci, magie) než jako horor. Ale protože režisérem filmu je Eli Roth, tak o děsivou podívanou v jeho podání připravení určitě nebudeme. Film vznikl podle knižní novely Johna Bellairse a scénáře Erica Kripkeho. Na detailnější informace si budeme muset počkat, protože film se ještě nachází ve fázi natáčení. Datum premiéry má snímek stanovený na 4. 10. 2018.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy 2021 podle exprezidenta Baracka Obamy

1. God Particle, The Nun, Halloween, The Purge: The Island

God Particle by měl být součástí univerza, které více méně úzce souvisí se dvěma filmy. S Monstrem/Cloverfield z roku 2008 a Ulicí Cloverfield 10/10 Cloverfield Lane z roku 2016. Cokoliv konkrétního k filmu se drží pod pokličkou stejně jako v případě předchozího filmu Ulice Cloverfield 10. Takřka nic se o něm neví, jen že datum premiéry se blíží. Dosud tvůrci nezveřejnili jediný trailer. Ve filmu God Particle bychom měli opustit „bezpečí“ planety Země a podívat se na jednu vesmírnou stanici. Zde se dostaví nečekané výsledky po vědeckém experimentu na palubě vesmírné stanice, která disponuje také urychlovačem částic. Tým astronautů je okamžitě izolovaný, protože po svém objevu je v ohrožení život jejich a všech lidí na Zemi. Jakou to bude mít spojitost s ostatními snímky? Těžko říct. U režie visí naprosto neznámé jméno Julius Onah. Herecké obsazení je plné méně známých tváří, o kterých jsme už ale slyšeli (Elizabeth Debicki, Daniel Bruhl, Josh Krasinski, Chris O´Dowd a další). Česká premiéra je stanovená na 1. února 2018. To je skutečně za rohem, takže je dost dobře možné, že se může datum premiéry posunout.

Ne každý si toho všiml, film v Zajetí démonů kolem sebe vytvořil za pár let malé soukromé hororové filmové univerzum. Samozřejmě nejdřív přišlo pokračování. A pak to odstartovala posedlá panenka Annabelle. Koncept filmu spíše připomínal vykrádačku Chuckyho série. Poté přišla Annabelle 2: Zrození zla, která si vedla lépe a seznámila diváky se svým vznikem. Než se dočkáme plnohodnotného pokračování V zajetí démonů 3, mají tvůrci v plánu minimálně 2 spin-offy postav, které se objevily ve dvojce V zajetí démonů. Příští rok bychom se měli dočkat toho, jak vznikl duch sestry v hororu The Nun s premiérou 12. 7. 2018. V plánu je také origin pro postavu The Crooked Man.

Název dobře známé a poněkud vyšťavené hororové série Halloween se také objevil v premiérových filmech na příští rok. Podle všeho by mělo jít o remake značky. Režie se ujal David Gordon Green a do hlavní role se podle všeho vrátí Jamie Lee Curtis. Štáb nového filmu vychází z původního scénáře Johna Carpentera a hudební doprovod bude mít na svědomí také on. Podle těchto indicií jde skutečně o projekt, který disponuje nadějí na úspěch. Počkat si budeme muset do 18. října 2018.

Očista: Ostrov/The Purge: The Island

Film, o kterém se toho moc neví. Ale rozhodně patří mezi očekávanější. Už jen z toho důvodu, že každý další film je řemeslně vyvedenější než ten předchozí. Stále nejde o žádný zázrak, který by aspiroval na Oscara. Podle dosud zveřejněného hereckého obsazení půjde o zcela jiný příběh, v jiném koutu země. Má jít dokonce o prequel, který nastíní jak vlastně došlo k tomu, že se odsouhlasila akce jménem „Očista“. České datum premiéry film ještě nedostal.

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

 

www.imdb.com, www.comingsoon.net, www.collider.com

Předchozí článekRecenze: Manželka a manžel odhalují krizi českého filmu
Následující článekAt my table: Nová kniha Nigelly Lawson!

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

20 + 20 =