8 nejlepších romantických komedií všech dob

Kdo by nemiloval filmy o lásce. Nejkrásnější lidský pocit se pokoušelo filmově zpracovat nespočet režisérů. Některým se to povedlo, jiným zase tolik ne. Připravili jsme pro vás žebříček nejlepších romantických filmů všech dob, které vás vždy zahřejí u srdíčka.

8. Pěkně blbě (2017)

Film Pěkně blbě se stal úvodním zahajovacím snímkem na festivalu v Karlových varech a hned po první projekci si získal přízeň diváků. Jedná se o americkou komedii herce a režiséra Michaela Showaltera, který v minulosti režíroval filmy jako Baxter nebo Hello, my name is Doris. Kritici i diváci se shodují na tom, že předností filmu Pěkně blbě je vytříbený humor, který vzniká rozdíly americké a pákistánské kultury.

Snímek Pěkně blbě je natočen podle skutečné události. Pojednává o Kumailovi, který se živí jako stand-up komik. Jednou se zamiluje do Emily, která studuje psychologii, má skvělý smysl pro humor a rozhodně se teď nechce vázat. Alespoň do chvíle, než vyrazí na večer stand-up komiků. Duchapřítomný Kumail Emily okamžitě padne do oka, a i když oba tvrdí opak, brzy je jasné, že nepůjde jen o záležitost na jednu noc. Nadějně se rozvíjející vztah ale naruší záhadná nemoc, která Emily uvrhne do umělého spánku. Teprve v nemocnici se potkává Kumail s jejími svéráznými rodiči, kteří se přes počáteční nedůvěru s Kumailem postupně sbližují, což generuje řadu zábavných situací.

Tip: Romantické erotické prádlo

7. Prázdniny v Římě (1953)

Černobílá klasika Prázdniny v Římě má na kontě 10 oskarových nominací, z kterých si odnesla tři sošky. Režie této romantické komedie se ujal William Wyler, jeden z nejúspěšnějších režisérů v období od 40. do 60. let. Získal celkem čtyři Oskary a natočil několik dnes již kultovních klasik jako například Ben Hur nebo Carrie. Hlavní role si zahráli Gregory Peck a Audrey Hepburn, kteří ve své době patřili mezi hereckou špičku.

Příběh romantické komedie Prázdniny v Římě se točí okolo Anne, která cestuje po evropských městech a snaží se poznat jejich krásu. Když dorazí do Říma, vzepře se svým přísným pravidlům a rozhodne se uniknout ze svého luxusního hotelového pokoje do ulic. Tam se seznámí s americkým novinářem Joem Bradleym, díky kterému Anne pozná Řím jako obyčejná dívka.

KOUKNI SE  Nejodpornější film všech dob vypustí po 10 letech svou necenzurovanou verzi

6. Když Harry potkal Sally (1989)

Romantický film Když Harry potkal Sally je počinem Roba Reinera, režiséra filmů Stůj při mně, Princezna Nevěsta, Pár správných chlapů nebo Než si pro nás přijde. Scénář k filmu sepsala Nora Ephron, která se až do své smrti v roce 2012 specializovala na romantické komedie. Napsala scénáře k filmům Láska přes internet, Samotář v Seattlu nebo Silkwoodová. Hlavních rolí se zhostili americká herečka Meg Ryan, Carrie Fisher a Billy Crystal.

Harry a Sally si jsou při prvním střetnutí protivní. Sally rozčilují Harryho úvahy o sexu. Setkávají se náhodně po letech a postupem času se z nich stanou přátelé. Když se Sally rozejde se svým přítelem, musí ji Harry utěšovat, až se z nich stanou milenci proti jejich vůli.

5. O těle a duši (2017)

Nový maďarský film O těle a duši si získal obrovskou popularitu zvláště v Evropě, kde sklízí chválu po nejrůznějších filmových festivalech. Na festivalu v Berlíně dokonce snímek získal hlavní cenu za nejlepší film. Romantickou komedii O těle a duši natočila maďarská režisérka Ildikó Enyedi, která se proslavila dramatem Šimon a kouzelník. Posledních 13 let si udělala pauzu v točení filmů a věnovala se natáčení psychologických seriálů. Teď se vrátila na filmovou scénu se svým novým filmem O těle a duši, ve kterém se dokonale mísí lehké prvky sci-fi, zpracovává hluboká psychologická témata o duši člověka a informuje diváka o krutosti na jatkách.

Příběh romantické komedie O těle a duši zní zprvu banálně. Kvalitářka masa získá novou práci na jatkách, kde se setkává se svým šéfem, který se v řeznickém oboru pohybuje řadu let. Postupně si k sobě získávají cestu a zamilují se do sebe. Příběh jde ale více do hloubky a mluví o dvou sociálně zmrzačených lidech: šéf jatek má chromou ruku a to mu brání v navázání bližšího vztahu a kvalitářka masa je zase uzavřený introvert, který se bojí vztahů s lidmi, dotyků a jakéhokoliv kontaktu s lidmi. Nicméně skrývá jednu jediněčnou vlastnost – má geniální paměť, díky které si pamatuje úplně všechno ze svého života. Ústřední dvojice se začne sbližovat poté, co na jatkách proběhne vyšetřování. Vyšetřovatelka vyslýchá všechny pracující na jatkách a ptá se mimojiné na sny. Kvalitářka i šéf zjistí, že se jim každý den zdá společný sen, ve kterém se nevědomky setkávají v podobě jelena a laně.

KOUKNI SE  Nejlepší gotické hororové filmy

4. Amélie z Montmartru (2001)

Amélie z Montmartru je bezpochyby jedna z nejslavnějších francouzských romantických komedií. Režisér a scénárista Jean-Pierre Jeunet si za ni vysloužil nominace na Oskara za nejlepší režii i scénář. Kromě toho má na svědomí filmy Příliš dlouhé zásnuby nebo Město ztracených dětí. Amélie z Montmartru je film, který není zaměřený na děj, ale soustředí se na pocity hlavních postav.

Amélie žije v pařížské čtvrti Montmartre, která je světem sama pro sebe. Je číšnicí v místním bistru, nakupuje u místního zelináře, zdraví sousedy jako na malém městě. V jejím životě se nikdy neudálo nic zvláštního, až na matčinu kuriózní smrt, nad níž Améliin tatínek stále truchlí. Amélie by asi zůstala smířená se svým osamělým údělem, kdyby jednoho dne neobjevila ve svém bytě ukrytý poklad v podobě staré krabice s památkami na dětství někdejšího nájemníka. Nejenže se Amélie rozhodne po letech doručit krabici jejímu majiteli, ale dospěje současně k poznání, že může pomáhat zlepšit a napravovat okolní svět. Když pak jednoho dne objeví člověka sbírajícího u nádražních fotoautomatů zahozené podobenky cizích lidí, Amélie se zamiluje.

3. Půlnoc v Paříži (2011)

Půlnoc v Paříži je krátká romantická komedie s prvky fantasy od mistra romantických komedií Woodyho Allena. Allen díky tomuto filmu získal Oskara za nejlepší scénář a nominaci za nejlepšího režiséra. Film je oslavován hlavně díky originálnímu příběhu a konfliktu hlavní postavy, která se rozhoduje mezi několika ženami. V hlavních rolích uvidíte Rachel McAdams a Owena Wilsona.

Mladý pár Gil (Owen Wilson) a Inez (Rachel McAdams), který se má na podzim brát, přijíždí s jejími rodiči do Paříže. Gil je nevýznamným spisovatelem, který miluje Paříž a chtěl by se sem po svatbě přestěhovat. Ovšem Inez jeho romantickou představu nesdílí a nemyslí si, že toto město bylo ve 20. letech minulého století zlatým věkem. Jednoho večera jde Inez se svými přáteli tancovat a Gil se prochází noční Paříží. Za záhadných okolností se ocitl v 20. letech 20. století a setkává se s Hemingwayem, Fitzgeraldem, Edith Piaf a dalšími osobnostmi tehdejší doby.

KOUKNI SE  Nejlepší urážky v sérii Rychle a zběsile

2. Annie Hall (1977)

Romantickou komedií Annie Hall se Woody Allen dostal do povědomí diváků i kritiků. Film režíroval, napsal a hrál v něm i hlavní roli. Snímek získal 4 Oskary a dodnes je považován za klasiku romantických filmů. Annie Hall je jedinečná díky způsobu, jakým Woody Allen komunikuje s diváky. Často se podívá přímo do kamery a vede dialog s divákem, který film sleduje. 

Hlavním hrdinou Annie Hall je neurotický a romantický Alvy Singer, který se zamiluje do venkovské dívky ze středozápadu Annie Hall, která touží po tom, aby se stala zpěvačkou. Tento prostý příběh je doplňován nejrůznějšími vtipy parodující společnost, rozdíly mezi muži a ženami a vztahy.

1. Láska nebeská (2003)

Láska nebeská je jedna z nejoblíbenějších britských romantických komedií současnosti. Má ji na svědomí režisér a scénárista Richard Curtis, který stojí za filmy Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill nebo Deník Bridget Jonesové. Láska nebeská se chlubí bohatým hereckým obsazením. Ve filmu hrají například Hugh Grant, Colin Firth, Bill Nighy, Liam Neeson, Emma Thompson, Keira Knightley nebo Rowan Atkinson. Nedávno se film dočkal krátkomentážního pokračování, jehož výtěžek byl režisérem poslán na charitativní účely.

Láska nebeská nás zavede do současného předvánočního Londýna, kde se odehraje příběh skládající se z mnoha nádherných milostných historek – někdy romantických, někdy smutných, někdy pošetilých. Žádná nepostrádá svůj osobitý humor. Všude, kam se podíváte, způsobuje láska chaos. Od nově jmenovaného ministerského předsedy, který se zamiluje 30 vteřin poté, co vejde do úřadu na Downing Street, až po smolařského prodavače sendvičů, který nemá s dívkami ve Velké Británii prostě štěstí a raději proto odjíždí do Wisconsinu.

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.cinemablend.com/new/30-Best-Romantic-Comedies-All-Time-43134.html

 

Předchozí článekTrailer: Horor Všechno nejhorší je právě v kinech
Následující článekHalloweenské počteníčko s Dobrými knihami

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

16 − two =