Nejlepší herci: Mads Mikkelsen pracuje se svou výraznou tváří

Mads Mikkelsen je díky své výrazné tváři a hereckému talentu jedním z nejzajímavějších herců současnosti. Postupně se prosazuje ve světě i v našich kinech, ale rozhodně není člověkem, který by pro slávu přesídlil ze svého rodného Dánska do Hollywoodu. Herec se narodil v roce 1965 a původně se věnoval gymnastice a tanci, než se v roce 1996 vydal na hereckou dráhu. V Dánsku se stal známým díky roli drogového dealera Tonnyho ve filmové trilogii Dealer a také dlouhodobou rolí policisty Petera Thorsboa v dánském televizním seriálu Rejseholdet.680x478

Do mezinárodní kinematografie prorazil rolí Tristana ve filmu Král Artuš, ale kdo poznal Madse až později, těžko si na něj z historického velkofilmu vzpomene. Ještě větším úspěchem byla role padoucha Le Chriffra v bondovce Casino Royale z roku 2006. I tady se však vzhledově proměnil, takže jeho přirozená tvář v dalších filmech byla od té v Casinu Royale k nepoznání. Herci většinou stačí změnit účes a barvu vlasů, zbytek práce odvede jeho tvář.

Ke své domácí kinematografii se dvakrát a velmi úspěšně vrátil v roce 2012. Hlavní roli Lucase si zahrál v dramatu Hon, kde mu jedna malá lež z úst holčičky zničí život. Za tuto roli Mads získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes cenu pro nejlepšího herce.

Příjemnější podívanou je historické melodrama Královská aféra, kde hraje doktora Johana Strunsee, který má osudový vztah s mladou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou. Film je díky uhrančivému herectví nejen Mikkelsena velkým zážitkem pro citlivé diváky. Ačkoliv se zapsal do dánské kinematografie jako jeden z nejdražších filmů historie, na Hollywoodské poměry je celkem minimalistický, což ještě umocňuje milostnou linii, která je v podání Mikkelsena a mladičké krásky Alicie Vikander zcela uvěřitelná. Film se díky české koprodukci dostal i do našich kin a díky němu měli čeští diváci možnosti vychutnat si umírněné Mikkelsenovo herectví naplno.jagten-2

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Běsi ve Varech #2: Indonéské prokletí na dálnici

O hercovo potenciálu svědčí především střídání veskrze kladných a čistě záporných postav. Padoucha si zahrál již ve zmíněném Bondovi, ale skutečně ďábelskou tvář ukazuje až v seriálu Hannibal. Postava, kterou všichni tak dobře znají v podání skvělého Anthonyho Hopkinse, dala dánskému herci zcela nový prostor pro práci s jeho jedinečnou tváří. Seriál má velmi kladné recenze a Mikkelsen opět přesně vyvážil svůj projev, což se odrazilo v několika oceněních. Herec, skromný a přemýšlivý člověk, měl zpočátku pochybnosti o této roli. Podle jeho slov byla role Hannibala v podání Anthonyho Hopkinse provedena perfektně. Nakonec naštěstí touha po zajímavých hereckých projektech zvítězila.

I další projekty, kterých se Mads v budoucnu zúčastní, svědčí o tom, že se rozhodně nenechá škatulkovat. Můžeme s ním počítat v Hollywoodu, ale rozhodně nezanevře ani na svou milovanou, a nutno uznat velmi kvalitní, severskou kinematografii. Ze svého talentu zkrátka těží to nejlepší.

V roce 2000 (v 35 letech) se Mikkelsen oženil s choreografkou Hanne Jacobsenovou, se kterou měl vztah od roku 1987. Mají spolu dvě děti, dceru Violu (narozena 1989) a syna Carla (1997). Na plátně je možná lamačem ženských srdcí, ale v soukromí je věrným manželem a otcem. A jak víme, vyrovnaná psychika a dobré zázemí napomáhá k trvale kvalitním hereckým výkonům. Až do roku 2012 žila rodina v Kodani, poté se herec přestěhoval do Toronta kvůli natáčení seriálu Hannibal.Mads Mikkelsen as Hannibal Lecter

V Dánsku je Mads považován za jednoho z nejpřitažlivějších mužů. V celosvětovém žebříčku by jistě své slavnější kolegy neporazil. Zdaleka není typickým krasavcem. Výrazné rysy ho předurčují z výrazným rolím. Na přitažlivost mu nejvíce přidává to, že je soukromí normálním, příjemným a veselým člověkem. Ale když je v roli padoucha, málokdo by se mu asi chtěl postavit do cesty. Zkrátka dobrý herec, který se svou tváří umí pracovat.

KOUKNI SE  Scenárista Bohemian Rhapsody míří k soudu. Film s výdělkem 900 milionů je v červených číslech

Klára Scholzová

Předchozí článekTIP: Mimo dosah masakru století
Následující článekREPORTÁŽ z MAČe: učitelka tvůrčího psaní a Dějiny světla

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

nineteen − 18 =