Nejlepší herci: Jake Gyllenhaal září v každém žánru

Ačkoliv vypadá jako klasický hezounek, jehož projev se omezuje na jeden roztomilý kukuč, ve skutečnosti je filmografie Jakea Gyllenhaala plná zajímavých snímků, které rozhodně stojí za zhlédnutí a bližší prozkoumání. Jake se ve svých filmech rád noří do hloubky. Pokud jste viděli filmy jako Donnie Darko, Mariňák, Zodiac, Zmizení nebo Zkrocená hora, nemůžete o jeho hereckém talentu pochybovat. Daří se mu zobrazovat muže, kteří vypadají vyrovnaně (nebo spíš rezignovaně), i když v nich pod povrchem zuří hotové peklo.

Paradoxně si ho ale většina diváků zařadí do škatulky hodných hochů (Den poté), správných chlapů (Patrola) nebo sexy akčních hrdinů (Princ z Persie). Když totiž Jake dostane hlavní roli, málokdy je to role záporná nebo rozporuplná. Jeho pohledná tvář a vypracované tělo jsou zárukou diváckého úspěchu a Jake tyhle role pravidelně přijímá. Proč by ne, když skoro nikdy nešlápne vedle. Jeho filmografie je plná hitů a nečekaných úspěchů, ale najdou se tam i psychologická dramata. 5

Jake Gyllenhaal měl k filmu vždycky blízko, jeho rodiči jsou režisér Stephen Gyllenhaal a scénáristka Noami Foner. Nadanému mladíkovi se rychle podařilo zastínit i svou vlastní sestru Maggie, se kterou se zatím potkal jenom v kultovním thrilleru Donnie Darko.Jake začínal jako dětský herec, poprvé si zahrál už v jedenácti. Následovala účast ve filmu režírovaném jeho otcem a další menší role. Po přerušení studia na Columbia University získal hlavní roli ve filmu Říjnové nebe (1999), v pouhých 19 letech. Jeho role v tomto snímku nebyla příliš výrazná, především ve srovnání s tou následující.

KOUKNI SE  10 netušených faktů o Predátorovi

Richard Kelly mladého herce obsadil do svého filmu Donnie Darko. Temný thriller se zvláštní, těžko popsatelnou atmosférou je pro vnímavé diváky hlubokým, téměř meditativním zážitkem. Jake zde ztvárnil problematického mladíka, který ve schizofrenních stavech vidí muže s odpudivou králičí maskou, který ho nutí vykonávat vandalské a násilné činy. Příběh je zasazen do časoprostorové smyčky, kterou musí hlavní hrdina uzavřít. Film připomene temná díla Davida Lynche. Pro svou hutnou atmosféru, syrové herecké výkony a originální příběh se stal téměř okamžitě kultem a startem pro zajímavou hereckou kariéru Jakea Gyllenhaala. Následující roky však nepřinesly žádný výrazný úspěch a herec si musel na skutečný průlom počkat do roku 2004. 1822024,+wriAlIJ19davfGDvXzlIufQWkKiLVaABmjAIxDq6vwCpzdB7gSn3YZw+bRYHkEGwyQHkgDu163xeErIJvHxhA==

Katastrofický film Rolanda Emmericha Den poté je pravým opakem filmu Donnie Darko, ale Jake v něm hraje svou postavu stejně uvěřitelně a civilně, jako kdekoliv jinde. Ačkoliv hercovi bylo už 24 let, zahrál si středoškoláka, který se sbližuje se svou láskou stejně pomalu, jako s otcem. Den poté příliš nenadchnul, ale z Jakea udělal skutečnou hvězdu a následující rok je toho důkazem. V roce 2005 stihl Jake hned 4 filmy, z nichž dva byly pro jeho kariéru stěžejní. Rozporuplné kovbojské drama Zkrocená hora umožnilo Jakeovi pořádně se na plátně sblížit s Heathem Ledgerem, jen o rok starším hercem, který tragicky zemřel o tři roky později. Drama o letitém milostném vztahu dvou mužů, kterým život příliš nepřál, je v první řadě velmi kvalitní film, což dokazuje řada prestižních ocenění. Jake si vysloužil dokonce nominaci na Oscara za nejlepšího herce vedlejší role, kterou ale neproměnil.

KOUKNI SE  Kultovní detektivky s nezapomenutelnými parťáky

Další titul, Mariňák, dokazuje, že Jake hravě zvládne utáhnout celý film. Jeho tvář zvýrazněná krátkým vojenským sestřihem dokonale koresponduje s výmluvnými obrazy války, která pro hlavního hrdinu vlastně vůbec neproběhla. Dokonalý obraz absurdity jednoho válečného konfliktu je působivý díky skvělé kameře, která je podbarvená dobře vybranou hudbou a sugestivním komentářem hlavního hrdiny. Další vynikající film, další zářez do Gyllenhaalovy filmografie. Herec opět ukázal, že svůj herecký projev umí dokonale podřídit atmosféře filmu a svůj zevnějšek přitom naplno využívá.  jarhead-la-fin-de-l-innocence-2005-31-g

Do svých 30 let si zahrál v dalších zajímavých filmech, jako Zodiac, Bratři nebo Láska a jiné závislosti. Jeho hrdinové nemají problém sbalit dívku, horší je si ji udržet. Svůj zarputilý výraz využívá ve svých rolích k ukázce toho, jaké následky má přílišná horlivost. To dokazuje i v nedávných filmech Patrola a Zmizení. V obou případech je mužem zákona, jehož praktiky nejsou zrovna učebnicové, ale nakonec přinášejí ovoce. Ve Zmizení nahrával kolegovi Hugh Jackmanovi, což je rozhodně jeho silná stránka – neztrhávat na sebe zbytečnou pozornost a dát prostor ostatním hercům. Gyllenhaal se do rolí policistů, detektivů a mariňáků zkrátka hodí. Snadno mu uvěříme, že se pod uhlazenou schránkou skrývá rebel nebo třeba maniak, ale zároveň je to pořád „kluk od vedle“. Dokáže si ukradnout plátno pro sebe, ale rozhodně to není jeho zvykem. Září v každém žánru a má v sobě tajemství, které si jen tak vzít nenechá. Ať už mu fandíte, nebo ne, jako herec je sázka na jistotu. Na jeho herectví je zajímavé, že skoro nemění vzhled či barvu vlasů. Pokud je to nutné, změní účes, ale k poznání je v každé ze svých rolí.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy roku 2020

Přechod z mladíka ve zralého muže dokázal předvést už krátce po dvacítce, ale stále si zachovává svou hezkou, dobráckou tvář – když se mu to hodí. Letos si zahrál nebo zahraje hned ve dvou odlišných žánrech – thrilleru a romantické komedii. Přechod z žánru do žánru mu nedělá sebemenší problém a jak stárne, bude čím dál těžší ho škatulkovat a předvídat jeho herecká rozhodnutí. Můžeme se tak těšit na další jedinečné role.

Jake si hereckou slávu rozhodně užívá, o čemž svědčí výčet jeho milenek a přítelkyň: Reese Witherspoon, Kirsten Dunst, Taylor Swift či modelka Emily DiDonato. Poslední dobrou prý chodí s další krásnou kolegyní Rachel McAdams. Sympatickému herci nezbývá než popřát, aby se mu v osobním životě dařilo stejně, jako v práci.

 

Klára Scholzová

Předchozí článekRECENZE: Šest let – thriller o lásce a velké lži
Následující článekRECENZE: Asfalt I. – První tři týdny

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

one + four =