Nejlepší filmy zrežírované ženami

Všechno začalo zákonem, kdy ženy mohly také začít volit nebo se přímo do politiky hlásit. Dnes již pracují ženy na vysokých postech nejrůznějších odvětví zcela běžně. A filmařský průmysl není výjimkou. Stále ještě převládají režiséři nad režisérkami. Naštěstí jen počtem. Po stránce kvality jde o rovnováhu filmových kousků. Proto máte nyní možnost seznámit se se sedmi nejlepšími filmy, které režírovaly ženy.

Americké psycho

Americké psycho je nejlepším počinem, který režisérka Mary Harronová přivedla na svět roku 2000. Film vznikl na motivy stejnojmenné knižní povídky od spisovatele Breta Eastona Ellise. Americké psycho vám přibližuje život Patricka Batemana, kterému se splnilo vše, po čem toužil. Žije na Manhattanu, plánuje svatbu se svou vyvolenou a v práci stoupá stále výš. Jenže nikdo nezná jeho temnou stránku. Na odvrácené straně tváře se skrývá psychopatický krvavý vrah. Co Batemana na zabíjení baví? To přesně neví ani on sám.

Hvězdně obsazené kriminálně-psychologické drama (Christian Bale, Reese Witherspoon, Jared Leto, Willem Dafoe, Justin Theroux, Josh Lucas a další) staví na bravurním herectví Christiana Balea, který prakticky žije dva životy – mladého, nadějného finančníka, a krvavého vraha.

 

Velký

Snímek s příznačným názvem Velký se řadí mezi rodinné romantické komedie s prvky fantazy. Režisérkou filmu je Penny Marshall. Sestra známého režiséra Garyho Marshalla (Pretty Woman) má na kontě mimo jiné snímky jako Čas probuzení, Kazatelova žena, Kluci v mém životě nebo druhý zmíněný film níže – Velké vítězství.

Snad každý si přál být v dětství velký, aby mohl dělat totéž, co dospělí. Třináctiletý Josh Baskin usíná s přáním být velký. Druhý den po probuzení zjistí, že se mu přání splnilo. Navenek vypadá na pětatřicet, ale uvnitř zůstává tím malým chlapcem s velkým přáním. Ne vše jde podle Joshova plánu. Po vyhazovu z domova si musí najít práci. Kde jinde by to bylo lepší než v hračkářství. V práci se do něj zamiluje spolupracovnice Susan. Přes veškerou volnost světa dospělých si začíná přát být opět klukem. A třeba se to Joshovi podaří?!

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Americký film z roku 1988 vynikl humorem, hereckým umem starší verze Joshui v podání Toma Hankse a hudebním doprovodem Howarda Shorea (trilogie Pán prstenů, trilogie Hobit, Moucha, Sedm, Všechny moje lásky).

 

Zrůda

Za kriminálním životopisným dramatem s Charlize Theron v hlavní roli stojí režisérka Patty Jenkins. Autorka letošní úspěšné komiksovky Wonder Woman ze stáje DC.

Charlize Theron ve snímku Zrůda ztvárňuje sériovou vražedkyni Aileen Wuornosovou. Nehledě na název film líčí milostný příběh žen na pokraji sil. Na jedné straně Aileen – bývalá prostitutka nenávidějící muže přemýšlí o sebevraždě, na straně druhé Selby, kterou rodiče poslali k tetě na Floridu, aby se „vyléčila ze své homosexuality“. Životy obou žen se změní hned na jejich prvním setkání. Aileen se do Selby zamiluje na první pohled. Kvůli ní pokračuje ve vykonávání nejstaršího řemesla. Zároveň to v Aileen probudí nevídanou zuřivost. Vrcholem jejích výbuchů vzteku je spáchání několika velmi brutálních vražd. Po dopadení Aileen média označí jako první masovou vražedkyni v historii.

Patty Jenkins dovedla mistrně zpracovat hned několik kontroverzních a komplikovaných témat. Sebevraždu, homosexualitu, prostituci. Syrově a uvěřitelně zpracované životní problémy, které jsou aktuální také v dnešní době. V kombinaci s ústřední dvojicí hereček – Charlize Theron, Christina Ricci – které zvládly své role na jedničku. Co víc si od kvalitního dramatu můžeme přát.

 

Smrt čeká všude

Válečné drama od Kathryn Bigelow přišlo do kin v téměř stejnou dobu jako dobrodružné sci-fi/fantasy Avatar od jejího ex-manžela Jamese Camerona. Zatímco Cameron napumpoval do Avatara téměř 270 miliónů dolarů, film Smrt čeká všude si vystačil s 15 milióny. Avatar se stal nejvýdělečnějším filmem v historii. Válečné drama zrežírované ženou si odneslo 6 Oscarů a 6 cen BAFTA. Kdo si myslíte, že dopadl lépe?

Bigelow vsadila na tehdy ještě málo známé herecké tváře (Jeremy Renner, Ralph Fiennes, David Morse, Guy Pearce, Anthony Mackie), realistické prostředí (natáčelo se i 3 km od iráckých hranic) a kvalitní hudební podtext Marca Beltramiho. A vyplatilo se. Herecké výkony na vysoké úrovni a ocenění filmu celkem čtrnácti cenami mluví za vše. Navíc film získal Oscara za režii poprvé v historii, kdy na režisérské židli seděla žena.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Seržant James (Jeremy Renner) v roli nového velitele pyrotechnické jednotky vtáhne své podřízené (Mackie, Geraghty) do smrtelně nebezpečné hry. Jenže celou dobu se chová, jako by mu nedocházely následky. Každé zneškodňování bomby může mít smrtelně fatální následky. Toho si jsou Jamesovi podřízení vědomi a snaží se ho krotit.

 

Bod zlomu

Vedle válečného drama Smrt čeká všude zrežírovala Kathryn Bigelow také Na prahu temnot, Zvláštní dny, K-19: Stroj na smrt, 30 minut do půlnoci nebo právě zmíněný Bod zlomu z roku 1991.

Dějově film nepatří mezi originální. Posuďte sami. Agent FBI Johny Utah se vydává infiltrovat skupinu bankovních lupičů, kteří páchají zločiny s velkou dávkou odvahy a adrenalinu. Potká surfaře Bodhiho, který miluje adrenalin a rád riskuje. Jak se postupně začne ukazovat, surfařina není jediná Bodhiho kratochvíle. Bodhi a Utah začnou mezi sebou soupeřit natolik, že téměř obětují svůj zdravý rozum, život, práci a hrdost na úkor svým vášním a adrenalinu.

Nejsilnější stránkou filmu jsou kaskadérské kousky prosycené plnohodnotnou akcí, neustálé testosteronové hecování a soupeření herecké dvojice – Patrick Swayze, Keanu Reeves a filmové záběry surfování a okolí přírody. Povedl se také hudební doprovod neznámého skladatele Marka Ishama.

V roce 2015 vznikl stejnojmenný remake, který se natáčel v osmi rozdílných zemích světa. Dvojici Swayze-Reeves nahradili Luke Bracey a Édgar Ramiréz. Přesto film nesklidil ani poloviční úspěch.

 

Zlaté časy na Ridgemont High

Stejnojmenná kniha Camerona Crowea se stala předlohou filmu, který zrežírovala Amy Heckerling. Po Zlatých časech natočila ještě jednu veleúspěšnou komedii s mluvícími batolaty, Kdopak to mluví. V režírování stále pokračuje, ale všechny další počiny se prozatím topí ve vodách průměrnosti.

Děj filmu se odehrává na Ridgemontské střední na jihu Kalifornie v osmdesátých letech minulého století. Co to přesně znamená pro diváky? Komedie ze střední školy plná holek a kluků, kteří se zuby nehty drží hesla: sex, drogy a rock and roll. Určitě si dovedete představit, o čem je 90 minutová stopáž. Stačí, když si vzpomenete na americkou komedii Prci, prci, prcičky a přidáte odvážnější scény.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Zlaté časy na Ridgemont High je považovaný za druhý nejlepší film odehrávající se na střední škole. Hlavně díky budoucím hereckým hvězdám (Sean Penn, Jennifer Jason Leigh, Forest Whitaker, Nicolas Cage) a humoru, humoru a zase humoru. Na své si přišli i fanoušci odvážnějších scén.

 

 

Velké vítězství

Snímek Velké vítězství z roku 1992 v režii Penny Marshall spadá do kategorie sportovně-komediálního drama. Film, který by neměl minout žádný fanoušek filmů a baseballu, uzavírá naši sedmičku nejlepších filmů zrežírovaných ženami.

Píše se rok 1943. Mladí muži narukovali do války a baseballová hřiště rázem zejí prázdnotou. Vzduchem proletěla myšlenka, že by muže mohly během války nahradit ženy. Těžko uskutečnitelný nápad začne získávat obrysy poté, co hledač talentů odvede 2 sestry – Dottie a Kit. Po delším tvrdém výcviku se skutečně zformují čtyři ženské baseballové týmy. K týmu s Dottie a Kit v sestavě přiřadí bývalého profesionálního hráče, který své dny utápí v alkoholu. Dívky jsou tak odkázané samy na sebe. Poté, co Dugan vystřízliví zjistí, že jeho dívčí tým skutečně něco umí a má velký potenciál něco dokázat. Jenže s koncem války přichází konec ženské ligy. Nebo ne?! Blíží se totiž chvíle, kdy jedno utkání rozhodne o bytí či nebytí ženské baseballové ligy.

Také sportovní drama sází na plejádu známých hereckých jmen jako například Geena Davis, Tom Hanks, Madonna, David Strathairn, Bill Pullman, Rosie O´Donnell, Megan Cavanagh, Don S. Davis, Téa Leoni, Harry Shearer a spousta dalších. Ve filmu si také zahrál Pennyin bratr a režisér Garry Marshall. O kvalitní hudební doprovod se postaral mistrovský Hans Zimmer. A pozice hlavního kameramana byla dokonce svěřená  Miroslavu Ondříčkovi.

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

10 + twenty =