Nejlepší filmy zahrnující zombie apokalypsu

Nejlepší filmy s chodícími mrtvolami vám nabídnou pohled na svět, který ovládá oživená smrt namísto života. Vedle vážných zaměření na problematiku zombie najdete také vtipněji pojatou stránku této katastrofy. Záleží na vás. Buď se rádi bojíte, nebo se rádi smějete (nebo obojí).

1Zombieland

Když už si každý myslel, že téma zombie apokalypsy je beznadějně vyčerpané, přišel režisér Ruben Fleischer se svým snímkem Zombieland. Prakticky hned bylo zaděláno na nevídaný úspěch. Zombieland vypráví příběh čtyř osob, které se náhodně dají dohromady a cestují napříč mrtvými Spojenými státy. Hlášky, humor a interakce mezi jednotlivými postavami tady hrají prim. Chodící mrtvoly jsou de facto odsunuté na druhou kolej a fungují jen jako zpestření filmu. V každém případě je Zombieland jednou z nejvtipnějších hororových komedií s perfektně zvoleným obsazením (Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone, Abigail Breslin, Bill Murray). Čas od času se objeví náznaky o pokračování, které jsou ve skutečnosti fámami. Plánovaný seriál skončil neúspěchem hned po pilotním díle.

2 Soumrak mrtvých

V pořadí druhý film, který cílí na humornou stránku tématu. Přesto, že jsou hlavní protagonisté ohrožování mrtvými lidmi. Komediální horor Soumrak mrtvých se Simonem Peggem a Nickem Frostem v hlavních rolích nabízí triviální příběh- partu obyčejných lidiček, spoustu britského humoru a hordu zombií. I když se děj omezuje na předměstí maloměsta, prostředí rozhodně nenudí. Shaun a Ed se vydávají na sebevražednou misi za záchranou Shaunovy matky a bývalé přítelkyně. S cílem dostat se na nejbezpečnější místo na světě. Do místní hospody Winchester. V jednoduchosti je síla.

328 dní poté

28 dní poté je britským počinem režiséra Dannyho Boylea pro změnu s mnohem vážnějším zpracováním. Horor odehrávající se v Londýně neoplývá originalitou, ale nedostatky zakrývá umem herců a kvalitní prací s kamerou. Není nic děsivějšího, než se probudit z kómatu a nalézt své rodné město naprosto vylidněné. To se stane kurýrovi Jimovi. Opuštěný Londýn vypadá na jednotlivých záběrech vážně parádně a děsivě zároveň. To muselo dát hodně práce. 28 dní poté je syrovým, realistickým obrazem možné apokalyptické budoucnosti, která může nastat kdykoliv. A nemusí jít o zombie nákazu.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

4Noc oživlých mrtvol

Celovečerní debut George A. Romera, který se během několika let stal jednou z největších režisérských osobností vůbec. 16. července loni nás velikán navždy opustil ve věku 77 let. Ve svých osmadvaceti letech svůj debut nejen režíroval, ale také natočil, sestříhal a zastřešil svým scénářem. Dokonce si zahrál drobnou roličku. Noc oživlých mrtvol je jedním z mála snímků, který dokáže i po půl století vyděsit a šokovat. Na hrůze neubírá ani tehdejší černobílé pojetí snímku. Romerův film zbořil nejedno tabu, především vyobrazením krvavých scén v té době nevídaných. Noc oživlých mrtvol odstartovala novou éru hororových snímků. I dnes je považovaný za jeden z nejpřelomovějších filmů všech dob.

5Úsvit mrtvých (1978)

Další horor z tvorby George A. Romera. Tentokrát již v barevném provedení. V modernějším světě vypukl smrtící virus, který proměnil lidí na primitivní bytosti lačnící po lidském mase. Náhodná skupinka lidí se zabarikáduje v nedalekém obchodním centru. Jenže po čase zapomenou, kdo je skutečný nepřítel. Úsvit mrtvých cílí hlavně na nově vznikající mezilidské vztahy uprostřed apokalypsy, která ohrožuje celé lidstvo. A v tom je síla tohoto hororu. Přeživší nedobrovolně izolovaní v nákupním centru. Ale nic netrvá věčně. Ani klid a bezpečí. Romero vystihl, jak se izolace může podepsat na každém z nás. Zvlášť ta nedobrovolná. A vůbec nemusí vypuknout zombie apokalypsa, abychom to zjistili.

628 týdnů poté

Juan Carlos Fresnadillo udržel laťku předchozího filmu a přidal trochu té krvavosti a brutality, kterou je španělská tvorba tohoto ražení typická. Film 28 týdnů poté bývá považován za pokračování 28 dní poté. Mnohém víc se bere jako samotný film, který pouze vychází ze zmíněného snímku. Zbrusu nové herecké obsazení sází na kvalitu známých herců a omladinu (Robert Carlyle, Idris Elba, Jeremy Renner, Rose Byrne, Imogen Poots). 28 týdnů poté nabízí pohled na opětovnou obnovu země a podcenění situace z hlediska bezpečnosti. Krvavá jatka v britském hlavním městě a zoufalý útěk skupinky přeživších do bezpečí. Film nešetří napětím od začátku do konce.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

7Úsvit mrtvých (2004)

Stejnojmenný snímek z roku 2004 vychází právě z Romerova díla. Úsvit mrtvých v režii světoznámého Zacka Snydera funguje coby remake původního filmu. Zatímco spousta diváků si remake pochvaluje, jsou takoví, kteří nedopustí na originál. Dokonce samotný Romero vyjádřil svůj negativní názor k filmu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Pravdou je, že nikdy nebyl nadšený z žádného filmu, které vycházely z jeho původních děl. Minimálně já bych to tak černě neviděl. Film má své mouchy. To ano. Celkové pojetí filmu však působí pro současnou generaci mnohem zajímavěji a stravitelněji. Režie Zacka Snydera, hudební doprovod Tylera Batese a herecké obsazení (Sarah Polley, Ving Rhames, Jake Webber, Lindy Booth a další) jsou kvalitní prvky, které nelze přehlédnout.

8Den mrtvých

Den mrtvých je Romerovým dalším filmem z kategorie hororů. S jedním rozdílem. Zombie apokalypsa začala kdysi dávno. Teď je planeta plně v moci nemrtvých. Ti, kteří přežili, se stáhli do vojenských bunkrů pod zemí. V jednom takovém bunkru se odehrává Romerův příběh. Vědci a vojáci se snaží pomocí experimentů zvrátit přeměnu lidí na zombie. Atmosféra zhoustne, když vyjde najevo, že někteří pokusní králíci jsou bráni z řad vojáků. V ten samý moment najdou mrtvoly z povrchu slabinu v obraně a napochodují do bunkru. Tím začíná hra o život v uzavřených prostorách, kde týmová spolupráce zaniká a každý bojuje sám za sebe. Film vzorně ukazuje, co jsou schopni lidé udělat, aby přežili. Jakých zvěrstev jsou schopni.

9Grindhouse: Planeta Teror

Režisér, scénárista, kameraman plus hudební skladatel, producent a střihač. V tom všem najdete rukopis Roberta Rodrigueze. Samozřejmě si ve svém snímku také zahrál. Nečekejte žádné hlubokomyslné pasáže. Grindhouse: Planeta Teror je akční jízda plná ztřeštěných nápadů, nonstop akce a mutantů všeho druhu v podání, jaké je pro Rodrigueze typické. A hlavně plné živých mrtvol. V hlavní roli bývalá striptérka s přimontovaným samopalem namísto jedné nohy, která kosí nepřátelé po stovkách. Co chcete víc.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

10Vlak do Pusanu

Kdo říká, že film zaměřující se na zombie apokalypsu nemůže být natočený a herecky sehraný s duší, neviděl Vlak do Pusanu. Akční hororové drama pochází z Jižní Koreje a rozhodně si zaslouží nemalou pozornost celého světa. Celý příběh se točí okolo otce s dcerou. Na dceřiny narozeniny oba odjíždějí za mužovou ex-manželkou do Pusanu. Těsně po odjezdu vlaku vypukne v zemi zombie apokalypsa. Dávkovaná morální dilemata, napětí a rychlí zombíci jsou hlavním tahákem tohoto snímku, který vás chytne za srdce. Mohu jen vřele doporučit. Film se navíc stal nejvýdělečnějším snímkem roku 2016 v Jižní Korei.

11Čestné zmínky

Hororové filmy, které se nedostaly do užšího okruhu, ale zaslouží si „obšírnou poznámku pod čarou“. Mrtvý sníh. Komediální severský horor o partě studentů bojujících proti mrtvým nacistům v horách. Režie: Tommy Wirkola. Re-animátor a šílený vědec, který si libuje v experimentech s oživováním lidských těl. Katastrofický hororový snímek s globálním pojetím a Bradem Pittem v hlavní roli. Světová válka Z vzkřísila zájem o živé mrtvé. Také Australané mají svůj úspěšný horor se zombíky v hlavních rolích. Nese název Noc oživlých protinožců. Snímek je kombinací zombie apokalypsy a zběsilých závodů alá Šílený Max. V neposlední řadě stojí za zmínku španělský horor Rec. Film se sice odehrává v jediném panelovém domě, ale rozhodně neztrácí na dravosti, atraktivitě a napětí. Dvojice Balagueró/Plaza pojala infikované lidi toužící po čerstvém lidském mase více démoničtěji.

Ondřej Blahut

 

 

www.collider.com, www.ranker.com, www.pastemagazine.com, www.complex.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

thirteen − eleven =