Nejlepší filmy roku 2016

Propadáky/filmová zklamání loňského roku už známe. Nyní se podíváme na ty nejlepší filmy roku 2016. Seznam dvaceti nejlepších snímků loňského roku sestavila také americká webová stránka whatculture.com. Musím dodat, že výběr je to vskutku zajímavý. Záleží už jen na vás, jak moc budete nebo nebudete se seznamem nejlepších filmů souhlasit. Tak se na to pojďme podívat.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa/Moana/Vaiana

Američané mají rádi animované filmy, zdá se. Jak jinak si vysvětlit, že v jejich seznamu 20 nejlepších filmů roku 2016 figurují hned čtyři. Tím prvním je Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa. V originále má snímek dva názvy. Moana a Vaiana. Přitom se více používá ten první. To je zase jeden krásný rozdíl mezi českých a anglickým názvem stejného filmu.

Vizuální dokonalost, příběh o Vaianě a její cestě za poznáním sebe sama. Dvojice, která propůjčila dvěma ústředním postavám hlasy – Auli´i Cravalho a Dwayne Johnson. To všechno a spousta dalších věcí přispěla k tomu, že animovaný snímek patří do TOP 20. Jak mnozí popisují, Disney Pixar natočil Avatara animovaného žánru.

 

Ulice Cloverfield 10/10 Cloverfield Lane

Nejdražší found footage film Monstrum/Cloverfield zaznamenal ve své době obrovský úspěch a oprávněně. Jak roky plynuly, vznikaly zvěsti o možném pokračování snímku. Skoro celých 8 let jsme si museli počkat. Dokud světlo světa nespatřil trailer na film Ulice Cloverfield 10. A bylo jasno. Všechny pověsti smetl ze stolu, když J. J. Abrams (producent snímku) potvrdil, že film bude mezistupněm mezi Monstrem a dalším filmem, který bude následovat. Málokdo ale ví, že film původně neměl mít se snímkem Monstrum nic společného.

Ulice Cloverfield 10 byla naprostým opakem filmu Monstrum. Účast v seznamu 20 nejlepších filmů ukazuje, že s tím diváci neměli problém. Šlo především o psychologický thriller s nejedním drobným zvratem a stupňujícím se napětím. Téměř celý film se odehrává v plně vybaveném podzemním bunkru, kde přežívají tři osoby. John Goodman, vlastník bunkru. Jeho postava má více tajemství než Tajemný hrad v Karpatech. Mladá žena v podání Mary Elizabeth WInstead a místní přeživší ztvárněný Johnem Gallagherem Jr. Rostoucí napětí, skvělé herecké výkony a očekávání toho, jak bude film navazovat na snímek Monstrum byly hlavními lákadly. A nyní jsou důvody, proč je film v TOP 20.

 

Správní chlapi/The Nice Guys

Další snímek, který hlavně podle amerických diváků patří do seznamu, je akčně komediální krimi Správní chlapi. Hlavní role si zahráli Ryan Gosling a Russell Crowe. Film zasazený do sedmdesátých let v lehce noirovském duchu zrežíroval Shane Black (Kiss Kiss Bang Bang, Iron Man 3).

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

Film vynikl nejen kombinací akce a humoru s pátráním po vrahovi jako v kriminálkách. Ale hlavně zaměřením na detailně vypracované charaktery ústřední dvojice – soukromého detektiva Hollanda Marche (Ryan Gosling) a nájemného ranaře Jacksona Healyho (Russell Crowe). Chemie mezi hlavními protagonisty funguje na jedničku a je zábavné sledovat jejich spolupráci na vyšetření případu. Zkrátka herci si sedli na sto procent. Takže děj hraje takové druhé housle a brzy zapomenete o čem byl. Nebojte, není to tragédie, jak to zní.

 

Komorná/The Handmaiden

Mnoho lidí tvrdí, že kdyby Padesát odstínů šedi bylo natočené jako snímek Komorná, tak by nedopadl jako naprostý propadák. A proč to tvrdí? Protože film Komorná je stejného žánrového ražení. Jde o psychologické lehce erotické drama zasazené do třicátých let minulého století v Jižní Koreji. Přesto, že se jedná o film z Jižní Koreje, kladné recenze zaznamenal také na české půdě. Také herecké obsazení je čistě jihokorejské a jejich jména vám nejspíš nic neřeknou, natož tváře herců. Film byl natočený podle stejnojmenné knižní předlohy britské spisovatelky Sarah Watersové. Zkrátka a dobře jde o takovou jihokorejskou verzi Padesáti odstínu šedi s daleko lepším zpracováním a kvalitnějšími hereckými výkony.

 

Zootropolis: Město zvířat/Zootopia

Velký počet diváků uchvátil nejspíš obrovský svět, ve kterém místo lidí žijí zvířata. Je to jako natočit dokument o tom, jak funguje město. Akorát místo klasických obyvatel zaujali místo zvířata, tak aby každý druh zvířete byl v pozici, která zhruba odpovídá skutečnosti. Jako například nosorožci jsou velcí, silní a jde z nich respekt a možná i strach. Proto ve filmu hrají policisty. Jeden z úředníků je lenochod atd. To si myslím, že do písmene odpovídá některým úřednickým osobám v našem světě. Jednoduše je to film, který zábavou a jednoduchou formou seznamuje děti s fungováním města a obyvatel v něm. To neznamená, že se na něj nemůžou podívat také dospělí. Viz trailer.

 

Buchty a klobásy/Sausage Party

Trochu víc mně překvapilo, že v TOP 20 je také snímek, který je označovaný jako nejsprostší animovaný film všech dob. Přesně tak. Buchty a klobásy. Film jsem osobně viděl v kině. A musím říct, že je to fakt jízda a ten konec plný divokých orgií… Ale rozhodně bych ho nezařadil na seznam dvaceti nejlepších filmů loňského roku. Jeden z mála, o kterém je zbytečné něco psát. To prostě musíte vidět. A pokud jste film ještě neviděli, tak snad vás alespoň navnadí níže přiložený trailer.

 

Captain America: Občanská válka/Captain America: Civil War

Svou cestu k diváckým srdcím si našel jediný film podle komiksové předlohy, a ze stáje DC není. Jde o třetího Captaina Americu a jeho Občanskou válku superhrdinů z univerza Marvelu. První z filmů podle komiksů, který se neřídil stejným vzorcem. Boj superhrdiny se superpadouchem. Vítězství superhrdiny. Mezitím skvělá triková práce. Dobře zpracované akční sekvence a špetka kvalitního humoru. Klín mezi Iron Mana a Captaina Americu vrazí zákon o dohledu nad superhrdiny vládních organizací. Něco jako byl S.H.I.E.L.D. Tentokrát skvělou akci doplňují inteligentní a logické rozhovory, které mají svůj důvod a nejsou ve filmu pouze na okrasu. Naopak, tvoří páteř celého konfliktu ve filmu. To je změna u Marvelu, která si zaslouží odměnu. V tomto případě ohodnocení jako jednoho z nejlepších filmů roku 2016.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

 

Kniha džunglí/The Jungle Book

Nové naprosto kouzelné a dobrodružné filmové zpracování Knihy džunglí od režiséra Jona Favreaua si účast v seznamu nejlepších filmů plně zasloužilo. Film vznikl na základě stejnojmenné knižní předlohy od spisovatele Rudyarda Kiplinga. Úroveň filmu pro malé i velké diváky pozvedly také herecké hvězdy, které propůjčily digitálně zpracovaným zvířatům své hlasy. Bill Murray jako Baloo, Ben Kinglsey jako Bagheera, Idris Elba jako Shere Khan, Scarlett Johansson jako Kaa, Christopher Walken jako Král Louie, Lupita Nyong´o jako Raksha, Giancarlo Esposito jako Akela a spousta dalších. Jak úchvatně film vypadá, se můžete přesvědčit shlédnutím traileru.

 

Příchozí/Arrival

Příchozí je snímek, se kterým naprosto souhlasím. Tím myslím, s jeho umístěním v TOP 20 roku 2016. Po dlouhé době mimozemská invaze, která nás nechce vyhladit nebo nám pomáhá vlastními postranními úmysly. Ale taková, která nám chce skutečně pomoct. Proto nejde o invazi v pravém slova smyslu. Od dob snímku District 9 konečně další inteligentní sci-fi film, který nutí diváka se zamyslet nad tím, co vidí na plátně. Jedna z mála syrově reálných představ jak by vypadala reakce lidstva, když by na planetě přistála plavidla mimozemského původu. Režisér snímku Denis Villeneuve opět dokazuje, že žádný filmový žánr mu není cizí. Nemá toho na kontě moc, ale všechno na co sáh,l proměnil ve zlato. Ať už to bylo psychologické krimi drama Zmizení/Prisoners nebo akčně mysteriózní thriller Sicario: Nájemný vrah.

 

La La Land

Další filmy, které jsou na stránce whatculture.com mezi dvaceti nejlepšími, buď premiéru v českých kinech budou mít až teď v průběhu ledna a února, nebo se premiéra snímku v ČR vůbec nechystá. Z toho důvodu filmy, které nebudou mít premiéru, vynechám. Prvním film, který měl premiéru až na začátku letošního roku, byl La La Land. Komediálně muzikálové romantické drama v zahraničí posbíralo několik cen. Také v českých kinech se těší velice kladného přijetí. Snímek vyhrál hned 7 Zlatých Globů, a to už něco o kvalitě filmu vypovídá. Režisér Damien Chazelle zvládl natočit moderní pojetí klasického milostného příběhu se skvělými písničkami a ještě lepšími tanečními čísly na jedničku.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

 

Já, Daniel Blake/I, Daniel Blake

Snímek Já, Daniel Blake s až děsivou aktuálností vypráví příběh padesátníka Daniela Blakea, který utrpí infarkt. Tím začíná jeho boj s větrnými mlýny v podobě žádostí o podpůrné státní dávky. Musí se vypořádat s nesmyslným systémem a byrokratickými procesy, které Daniela nutí sehnat si práci. A to vše v rozporu se zdravotním doporučením jeho lékaře. Toto britsko-francouzské drama reálně a s neuvěřitelnou přesností reflektuje, jak špatně funguje státní systém nejen u nás.

 

Paterson

Snímek Paterson měl u nás premiéru 5. ledna 2017, ale v Americe už zaznamenal nemalý úspěch ze strany náročnějších diváků a také kritiků. „Film je příběhem vítězství a porážek všedního dne a krásy, která se skrývá i v těch nejmenších detailech.“ (www.csfd.cz). Ukazuje také to, že protiklady se přitahují. Paterson je řidič autobusu a příležitostně píše básně. Žije svůj život, který je každý den stejný. Naopak jeho Laura žije život, který se každým dnem mění, a každý den přichází s novými nápady.

 

Moonlight

Americké drama Moonlight bude mít premiéru u nás až na konci února. Film nám předloží příběh dospívání a hledání sebe sama v okrajových čtvrtích města Miami, kde platí hlavně právo silnějšího. V takovém světě se snaží žít mladý Chiron, který je trochu jiný. Jeho srdce překypuje láskou a touhou. Snímek nám představí tři životní etapy mladého Chirona od dětství po dospělost protkané přátelstvím a hledáním sexuální identity.

 

Místo u moře/Manchester by the Sea

Posledním snímkem ze seznamu filmů, které svou premiéru v České republice teprve budou mít, je Místo u moře. Americké drama Kennetha Lonergana získalo Zlatý Glob, 3 ceny New York Film Critics Circle a přes deset dalších nominací.

Děj filmu nám představí Lee Chandlera (Casey Affleck), který se musí vypořádat se smrtí svého staršího bratra Joela (Kyle Chandler) a překvapivým zjištěním, že ho bratr ustanovil jediným opatrovníkem synovce Patricka (Lucas Hedges). Musí se tedy vrátit zpět do vesnice Manchester-by-he-Sea pečovat o šestnáctiletého Patricka. Musí se vyrovnat se svou minulostí, která Leeho odloučila od jeho manželky Randi (Michelle Williams) a místní komunity. Lee a Patrick se pomalu musí naučit žít a smířit se životem ve světě bez Joea.

 

 

 

Ondřej Blahut

 

www.whatculture.com, www.imdb.com, www.csfd.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 + 11 =