Nejlepší filmy o přežití v nelítostné přírodě

5.

127 hodin

Film Dannyho Boylea z roku 2010 se inspiroval skutečnou událostí, která se stala o sedm let dříve mladému Američanovi Aronovi Ralstonovi. Tehdy milovníka adrenalinu při lezení v kaňonech národního parku Canyonlands zavalil  balvan a přimáčknul mu ruku. Aron tak strávil 127 dlouhých hodin než se mu podařilo vysvobodit se a dostat se zpět do civilizace. Film vznikl na základě autobiografické knihy Between a Rock and a Hard Place. Získal řadu nominací na ceny Akademie, avšak ani jednu neproměnil. Režisér Danny Boyle (Milionář z chatrče) nicméně potvrdil své kvality, udělat zdařilé drama z materiálu akorát na dokument vyžaduje talent, stejně tak jako citlivě zasadit do velmi prosté dějové line flashbacky a halucinace přicházející s dehydratací. I výkon představitele Arona Jamese Franca byl dobrý, v drtivé většině scén přesvědčivý, je vidět, že od Spidermanů poměrně herecky vyzrál.

4.

Útěk do divočiny

Snímek režiséra Seana Penna z roku 2007 je myšlenkově velmi bohatý film o mladém studentovi Christopherovi McCandlessovi, který se rozhodne nepodřídit se konvencím a místo toho rozdá své peníze na charitu a vydá se s minimem prostředků po přes Spojené státy na Aljašku, kde chce najít štěstí a souznění s přírodou. Film rozhodně není dobrodružným dramatem, i když párkrát jde Christopherovi o holý život, především je to ale obraz vývoje životních postojů a ideálů mladého člověka při cestě za svým snem. Příběh Christophera zaujal stejně smýšlejícího dobrodruha Jona Kraukera, který podle jeho deníků napsal stejnojmennou poutavou knížku. Představitelem Christophera se stal Emile Hirsch, který rozhodně nebyl špatný, a to i díky náročné přípravě, kterou musel pod taktovkou Seana Penna podstoupit.

3. Na ostří nože

Oproti tomu Na ostří nože je pravý dobrodružný film s rychlým spádem, ve kterém není nouze o dramatické scény. Miliardář Charles Morse (Anthony Hopkins) ztroskotá s letadlem na Aljašce spolu s fotografem Robertem Creenem (Alec Baldwin). K přežití je bezvýhradně nutná spolupráce, ta se ale navazuje těžko, když váš jediný společník je milencem vaší ženy a tak se začne odvíjet nejen souboj s přírodou ale i souboj muže proti muži. Film roku 1997 natočil Lee Tamohori.

2.

Útěk ze Sibiře

Útěk ze Sibiře je opět inspirovaný skutečným příběhem a není ani poslední. Film podle pamětí Slawomira Rawicza před třemi lety natočil Peter Weir. Skupinka vězňů v roce 1940 podnikne zoufalý pokus o útěk z jednoho z nejhorších ruských gulagů, kdy jejich jedinou šancí je dostat se až do Indie, což milovníkům přírody umožní pohled na Bajkal, Himaláje a třeba i na poušť Gobi. Herecky vyniká především Colin Farrell v roli vraha, který se vzhlédnul v Sovětském svazu.

1.

Přežít

I poslední snímek v našem přehledu je inspirován skutečnou událostí. V roce 1972 havarovalo v Andách letadlo s rugbyovým týmem, zhruba polovina hráčů pád letadla přežila, ale i tak byly jejich šance na přežití mizivé, protože veškeré záchranné operace byly zastaveny. Přežije jen hrstka z nich, která se dokonce musí uchýlit ke kanibalismu. O téhle katastrofě byla natočena řada filmů, nejlepší je ale verze z roku 1993 režiséra Franka Marshalla, v hlavních rolích se představili Ethan Hawke, Vincent Spano, Josh Hamilton či Bruce Ramsay.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

Jitka Kubátová

zdorj: whatculture.com

Předchozí článekRECENZE: Jsme přece sestry
Následující článekPremiéra pokračování Jak vycvičit draka už klepe na dveře

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seven − two =