Nejlepší filmy o 2. světové válce všech dob

Válka, ať už je jakákoliv, není pěkná. Ale příběhy, které se v nich odehrály, stojí za to si připomínat. Jsou to příběhy o odvaze, síle, houževnatosti, přátelství i bídě, strachu a smrti. Pojďte se s námi vrátit v čase do dob, kdy se z chlapců stali muži, kteří prožili a přežili válečné hrůzy 2. Světové války.

7Zachraňte vojína Ryana/Saving Private Ryan

Válečné drama jako je Zachraňte vojína Ryana nemusím jistě nijak detailněji popisovat. Troufám si říct, že jde o film, který už viděli snad úplně všichni. Veledílo, které vypráví o odhodlanosti, síle, hrdinství a odvaze, stejně jako o krutostech války, strachu a smrti.

Zachraňte vojína Ryana patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co jsme mohli od režisérského mistra Stevena Spielberga vidět. Silný příběh, podmanivá hudba Johna Williamse a herecké výkony pánů Hankse, Burnse, Sizemora, Damona, Daviesa, Diesela, Ribisiho, Giamattiho a dalších vytvářejí z filmu naprostý unikát, který kvalitou a velikostí dalece přesahuje svůj žánr. Na film je radost se dívat, i když se odehrává v neradostné době.

Image result for Saving Private Ryan

6Velký útěk/The Great Escape

Snímek v režii Johna Sturgese, který začal kariéru na westernech, vznikl na motivy stejnojmenné knižní předlohy spisovatele Paula Brickhilla. Dobrodružné válečné drama se sice odehrává daleko za předními liniemi, to ale neubírá filmu na síle. Hlavním tahákem a esem filmu je postupně gradující napětí. Jak již název napovídá, bude se utíkat.

Německo během války zřídilo speciální tábor pro nejproblémovější zajaté spojence. Do tábora se dostane kapitán spojeneckých důstojníků Ramsey. Velitel tábora von Luger se vychloubá tím, že z jeho tábora nelze uprchnout. Důkazem má být neúspěšný pokus o útěk několika vojáků hned první noc. Zajatcem v táboře je také velitel Barlett, který už několik útěků zorganizoval. Přijde k Ramseymu s odvážným a drzým plánem na útěk 250 zajatých vojáků.

KOUKNI SE  Jak by Disney princezny vypadaly ve světě Hry o trůny?

Hlavním hybatelem jsou herecké výkony (Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough, Charles Bronson a další) a rostoucí napětí, jestli jim plán na největší útěk 2. světové války vyjde, nebo je velitel von Luger odhalí.

Image result for the great escape

5Generál Patton/Patton

Snímek Generál Patton je životopisným válečným dramatem v režii Franklina J. Schaffnera o jednom z nejgeniálnějších válečníků dvacátého století. To, že film získal v roce 1970 celkem 8 Oscarů, mluví za vše. Jeden z Oscarů připadl také Georgeovi C. Scottovi za jeho famózní ztvárnění George Pattona. Jediného spojeneckého generála, ze kterého měli nacisté hrůzu. Jeho brilantní vojenská taktika a odbojná a nestálá osobnost dokázaly vymanévrovat s Rommelem ven ze severní Afriky a po Dni-D táhl se svou jednotkou napříč Evropou.

Related image

4Most přes řeku Kwai/The Bridge on the River Kwai

Snímek Most přes řeku Kwai byl natočený podle stejnojmenného románu od Pierra Boulleho. Tentokrát se podíváte do dějin 2. světové války v jiném prostředí. Půjde o válečnou zónu mezi Japonskem a Spojenými státy. Je to příběh o vzdorovitosti a houževnatosti amerických vojáků, kteří musí snášet útrapy jako zajatci v jednom japonském zajateckém táboře. I tady jde o jednu podstatnou věc. Diverzanti chtějí vyhodit do vzduchu most přes řeku Kwai proslulý svou dokonalostí. Také tady hraje prim vzrůstající napětí a samozřejmě jak jinak než brilantní herecké výkony. To vše v režii Davida Leana.

Image result for The Bridge on the River Kwai

3Tucet špinavců/The Dirty Dozen

Tucet špinavců patří také k tomu nejlepšímu a nejznámějšímu, co nám žánr válečného drama mohl nabídnout, a doufám, že ještě nabídne. Pod taktovkou Roberta Aldricha podle knižní předlohy E. M. Nathansona se vám představuje nervy drásající válečné drama o jedné sebevražedné misi.

KOUKNI SE  8 celebrit, které byly před kamerou opilé

Film se totiž zaměřuje na ostříleného majora americké armády, který dostal nelehký úkol. Dát dohromady násilnickou skupinu zločinců, kteří mají vykonat ten nejobtížnější úkol, jaký kdo dosud dostal. Úkolem skupiny je proniknout do přísně střeženého zámku v okupované Francii. Sem nejvyšší němečtí velitelé přicházejí za zábavou a odpočinkem.

Tak náročný a důležitý úkol byl svěřený partě 12 zločinců, kteří mají dokázat, že se i na ně může vlast spolehnout. Jenže jednoduché to nebude. Šance, že některý z nich podlehne německému pozlátku, je veliká.

Image result for The Dirty Dozen

2Nejdelší den/The Longest Day

Nejdelší den je válečným dramatem, který bravurně filmovým způsobem převyprávěl historii z dob druhé světové války. Nechybí planování operací, všudypřítomná akce, bitevní scény a osudy jednotlivců. To všechno ve spolupráci čtyř méně známých režisérů – Kena Annakina, Darryla F. Zanucka, Bernharda Wickiho a Andrewa Martona.

Děj filmu se soustředí na červen 1944: Den D, vylodění Spojeneckých vojsk v Normandii, německá obrana na březích Francie, pláž Omaha. Film za svou výpravu, atmosféru a řadu tehdejší hereckých hvězd obdrželo 2 Oskary.

Image result for The Longest Day

1Schindlerův seznam/Schindler´s List

Schindlerovým seznamem Spielberg dokázal, že mu válečná dramata skutečné jdou i bez obrovských bitevních scén. Film Schindlerův seznam je obrazem toho, jak muž bez soucitu, studu a morálky našel v sobě lidství.

Oskar Schindler byl obchodník, sukničkář, vydělávač na válečném utrpení a člen nacistické strany. Přišlo něco, co jej zlomilo. Našel v sobě člověka a obětoval celé své jmění na záchranu 1100 Židů.

KOUKNI SE  10 nejchytřejších Disney padouchů

Spielberg opět s velkolepou hudbou Johna Williamse podle knižní předlohy stvořil šokující a nemilosrdné válečné drama o holocaustu, které se stalo stěžejním dílem celé dosavadní kinematografie. Film plný známých, nejen amerických hereckých hvězd (Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Götz Otto a spousta dalších) právem získal 7 Oskarů včetně ceny za nejlepší film a režii.

Image result for the schindler's list

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 + 15 =