Nejděsivější hororové filmy odehrávající se v podzemí

Hororových snímků existuje bezpočet. Ale ty, které jsou zasazené do podzemních prostor přírodního nebo umělého původu? Takových je po čertech málo. A kvalitních jako nejvzácnějšího šafránu.

Pojďte se vydat do úzkých kanalizačních chodeb a neprozkoumaných jeskynních systémů, kde číhá smrt na každém kroku. Společnost vám budou dělat zmutovaní lidožraví brouci, humanoidní bytosti se schopnostmi netopýrů, pánové temnot a v neposlední řadě také nehezká minulost postav.

Pád do tmy/The Descent

Na vrcholu pyramidy snímků odehrávajících se v podzemí stojí bezesporu Pád do tmy. Dobrodružný horor patří k tomu nejlepšímu v kategorii nejděsivějších filmů zasazených do podzemních prostor. Můžeme směle říct, že jde o nejlepší film z tvorby režiséra Neila Marshalla.

Film sleduje partu nadšených kamarádek, které se vydají prozkoumat jeden zachovalý jeskynní systém. Hned při sestupu se uvolní kameny a zablokují jedinou cestu na povrch. Každá z dívek se snaží najít cestu ven. Jak už to bývá, nejsou samy. Z temné prázdnoty jeskynních chodeb je pozorují obrovské humanoidní bytosti. Věřte mi, že je těžké hledat cestu zpět na povrch a zároveň utíkat před tím, co nevidíme. Pocit, že vás něco sleduje, ale nic nevidíte, je skutečně děsivý. Právě to zažijí kamarádky v podzemních chodbách jeskyně a s všudypřítomnou vodou.

Image result for The Descent

Pod zemí/As Above, So Below

Svůj snímek Pod zemí režisér John Erick Dowdle osobně přirovnává k hororovější verzi Indiana Jonese s ženskou hlavní hrdinkou. Můžu potvrdit, že základní prvky z Indiana Jonese a podobných dobrodružných filmů ve snímku spatříte. Nejedná se o žádný blockbuster, ale své kouzlo film má. Děj se odehrává v nezmapovaných prostorách proslulých pařížských katakomb. Jak už to bývá, zpočátku půjdou věci hladce. Jenže po prvním průlezu chodbou se to zvrtne. Přístupová cesta se zasype. Skupinka ale ještě nepanikaří. Je si jistá, že najde jinou cestu ven. A tak pokračují ve své cestě. Jenže nalezení artefaktu známého jako Kámen mudrců začne být smrtelně nebezpečné.

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Běsi ve Varech #2: Indonéské prokletí na dálnici

Postavám po krku nepůjdou démonické bytosti nebo stvoření žijící v katakombách. Bude to minulost jednotlivých postav, která je bude chtít připravit o život. Neexistuje totiž nic děsivějšího, než temné události dob minulých. Nikdo si je nechce připomínat. Jenže v tmavých úzkých podzemních katakombách před pravdou neuniknete.

Image result for As Above, So Below

Jeskyně/The Cave

Pokud jste viděli film Jeskyně a Pád do tmy, nemohli jste si nevšimnout jistých podobností. Když se podíváte na hodnocení nejrůznějších filmových databází (českých i zahraničních), všimnete si, že v tomhle ohledu má Pád do tmy navrch. Oba snímky přišly do kin v roce 2005. Jenže Pád do tmy si užili pouze návštěvníci britských kin. Jeskyni mohli obdivovat i Češi a Slováci. Bruce Hunt (režisér filmu) se svým štábem natáčel v USA, Německu a Rumunsku. Film sází na dobře známé herce a působivě zpracované bytosti (kříženci člověka a netopýra), které děsí postavy ve filmu i diváky slabé povahy.

Morris Chestnut (Poslední skaut, Okrsek 49, Tísňová linka, Kick Ass 2), Cole Hauser (Černočerná tma, Rychle a zběsile 2, Pád Bílého domu), Lena Headey (Ripleyho hra, 300: Bitva u Thermopyl, Očista, Hra o trůny – Cersei), Piper Perabo (Ztracená, Dokonalý trik, Přenašeči, Looper) a další známé herce spatříte v akčně dobrodružném hororu Jeskyně. Sami nebo s přáteli si můžete u filmu zahrát sportku. „Kdo to přežije?“

Related image

Půlnoční vlak/The Midnight Meat Train

Hlavní dějová linka se odehrává metru. Pro změnu uměle vytvořené podzemní prostory.

KOUKNI SE  3 nejlepší seriály roku 2021

Vše se točí okolo fotografa (Bradley Cooper), kterému se momentálně nedaří. Začne ho zajímat nedávné záhadné zmizení dívky v soupravě metra, které není jediné. Byl poslední, kdo dívku viděl živou, než nastoupila do metra. A proto mu to vrtá hlavou. Začne sledovat a podezírat jednoho pravidelného cestujícího v obleku s kamennou tváří (Vinnie Jones), který pracuje v místní továrně na zpracování masa.

Když muže přistihne při činu, dostává se fotograf do kolotoče události, které ho navždy změní. Říkáte si: „Jak může někdo vraždit a porcovat lidi v jedoucím metru?“ Stojí to hodně úsilí a začlenění velkého počtu lidí včetně pracovníků metra. Pokud si myslíte, že záhadný muž vraždí cestující půlnočního spoje pro zábavu nebo ukojení svého libida, tak jste na omylu. V rámci žánru jde o docela překvapivé objasnění. Dozvíte se vše. Co je zač? A proč to dělá?

Psychopatického vraha s palicí a tváří Vinnieho Jonese určitě nechcete v metru potkat. Ani v tom pražském. Slabší povahy asi budou mít problém s jízdou metrem po zhlédnutí filmu.

Image result for The Midnight Meat Train

Mimic

Posledním členem je starší filmový kousek z roku 1997. Režisér Guillermo del Toro natočil snímek Mimic na motivy stejnojmenné knižní předlohy.

V akčním hororu laděném do sci-fi se podíváme do dalších podzemních prostor vytvořených lidmi. Kanalizace. Klaustrofobici budou mít problém sledovat hlavní hrdiny, jak se proplétají bludištěm úzkých kanalizačních chodeb.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy 2021 podle exprezidenta Baracka Obamy

Vse započne přemnožením švábů roznášejících smrtelnou infekci. Doktorka Tylerová naklonuje druh brouka, který má šváby vymýtit. Akce je úspěšná a naklonovaní brouci vymřou. Nebo alespoň si to vsichni mysleli.

O tři roky později je nalezený neznámý druh brouka. Doktorka zjistí, že jde o druh, který vytvořila. S tím rozdílem, že brouci zmutovali a přizpůsobili se životu v tmavé kanalizaci. Navíc jim zachutnalo lidské maso. Do labyrintu kanalizačních chodeb vstupuje tým v čele s doktorkou Tylerovou, aby zjistili původ brouků, kteří mají na svědomí desítky zmizelých lidí.

Tady začíná děsivá jízda. Tma, vlhko, zápach, úzké prostory a noví lidožraví obyvatelé podzemního světa. To je nejděsivější kombinace, jakou film nabízí. A co všechno budou muset hlavní hrdinové zakusit.

Ondřej Blahut

 

www.ranker.com, www.imdb.com

Předchozí článekZpátky do lavic s Dobrými knihami
Následující článekTrailer na Beyond Skyline aneb mimozemští zloději mozků jsou zpět

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

13 + eighteen =