Na festivalu ve Varech 2019 byly odhaleny ceny LUX 2019

Evropský parlament letos opět podporuje evropskou kinematografii prostřednictvím Filmové ceny LUX. Letošní ročník byl oficiálně zahájen v březnu. 10 filmů oficiálního výběru bylo odhaleno na 54. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Výběrová komise složená z 21 evropských filmových odborníků pečlivě vybrala 10 filmů oficiálního výběru. Jsou to osvěžující a okouzlující evropská díla,včetně prvních celovečerních filmů, hraných filmů a dokumentárních, filmy režisérů i režisérek, ze všech možných koutů Evropy.

Oficiální výběr odhalili místopředsedkyně výboru Evropského parlamentu pro kulturu a vzdělávání Helga Trüpel, místopředsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu Martina Dlabajová, koordinátorka filmové ceny LUX Doris Pack a Benedikt Erlingsson, režisér vítězného snímku Ceny LUX v minulém roce – Žena na válečné stezce.

Clergy (Klér), režisér Wojciech Smarzowski
Jednomyslná námitka proti historicky vlivné a v současné době stále nespornější roli katolické církve v Polsku. Zvláštní pozornost je věnována třem kněžím a arcibiskupovi, přičemž každý z nich zkoumá různé „hříchy“ podle katolické výuky.

Cold case Hammarskjöld (Odložený případ Hammarskjöld), režisér Mads Brügger
Provokativní vyšetřování smrti švédského generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda z roku 1961. Film, který nám připomíná, jak natáčení tohoto odloženého případu může značně zvyšovat povědomí a jako bonus může být také veselý, okouzlující a hluboce humanistický.

God exists, her name is Petrunija, režisérka Teona Strugar Mitevska
Silná kinematografická práce, která vypráví příběh ženy, která se ocitá v pozici, ve které mají pouze muži přístup k náboženskému obřadu a která významně přispívá k feministickému boji, nejnaléhavějšímu sociálnímu problému naší doby, který existuje na Balkáně.

KOUKNI SE  Druhý Zombieland v necenzurovaném Red Band traileru

Her Job (Její práce), režisér Nikos Labôt
Silné drama o následcích řecké finanční krize a potřebě posílení postavení žen ve zkažené a zraněné společnosti. Film, který ukazuje, že přežití může být dosaženo pouze prostřednictvím sebeosvobození.

Honeyland, režisérka Tamara Kotevska a režisér Ljubomir Stefanov
Vizuálně velkolepé dílo cinéma vérité představuje mimořádnou cestu z osobní, do místní a na globální úroveň následováním jednoho včelaře ve venkovské Makedonii, uprostřed současného významu včel pro globální prostředí.

Invisibles (Neviditelné), režisér Louis-Julien Petit
Příběh o boji skupiny žen bez domova a sociálních pracovníků, kteří se o ně starají poté, co se uzavře jejich přijímací středisko. Pohled na aktuální problém z blízkosti, plný smíchu, slz a emocí.

Ray & Liz (Ray a Liz), režisér Richard Billingham
Příběh o šikaně, domácím zneužívání a alkoholismu, který se čas od času vrací. Strohý, autobiografický film plný přemrštěného pocitu, jak špatný vztah, nebo dominantní rodič, může vytvořit utrpení.

System crasher (Narušitel systému), režisérka Nora Fingscheidt
Pod neoficiální sociální složkou pro děti, které se nehodí do žádné stávající struktury, navazuje velmi relevantní sociální drama na divokou a energickou cestu devítileté dívky přes všechny možné stanice německých sociálních služeb pro děti.

The Man Who Surprised Everyone, režisérka Natasha Merkulova a režisér Aleksey Chupov
Příběh, který spojuje folklór s místním humorem se současnou politikou, který má v úmyslu sdělit podobenství o obyčejných Rusech a jejich vztahu se smrtí, a který zapadá do oblasti současných práv LGBT v Rusku.

KOUKNI SE  Chucky se vrací na scénu v prvním traileru

The Realm (Království), režisér Rodrigo Sorogoyen
Silný a adrenalinem nabitý thriller, který se v posledních letech potýká s nejožehavějším tématem Španělska, a to korupcí mezi politickou třídou při pohledu na pád úspěšného politika, a jeho nadvládí, které mělo vytrvat věčně.

Pavel Urík

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

one × five =