Láska a příšery: Hledání lásky za časů hmyzí apokalypsy

Obří brouci, neoblomná láska, čtyřnohý kamarád a vystrašený mladík, který dokazuje, že láska hory přenáší. Na pozadí zdevastovaného světa obývaného přerostlými stonožkami a šneky se teenager vydává najít a zachránit svojí dávno ztracenou lásku.

Tento dobrodružný apokalyptický snímek v sobě kombinuje prvky hororu a romantické komedie, říznuté road movie a apokalypsou. Tuto originální feel good apokalyptickou romanci režíroval nováček Michael Matthews (Pět prstů pro Marseilles, Apokalypsa tady a teď) dle scénáře Briana Duffielda (Pistolnice Jane, Chůva na zabití, Pod vodou) a Matthewa Robinsona (Dora a ztracené město, Umění lhát). Film se díky hláškám a zasazením road movie do apokalyptického světa se v lecčems podobá legendární hororové komedii Zombieland (2009, r. Ruben Fleischer). A místy ho i přerůstá – především díky atmosféře, ztvárněním světa a jednodušším až baladicky pohádkovým příběhem.

Film vypráví příběh sympatického smolaře Joela, který žije v podzemním bunkru s několika dalšími páry přeživších. Na denním světle je svět ovládaný geneticky zmutovanými a vizuálně atraktivně zpracovanými přerostlými brouky, slizkými obratlovci a jiným odpudivým hmyzem. V tomto nebezpečném světě, kde na vás číhá smrt v podobě obrovských kousavých stonožek nebo odpudivých slizkých žab, se Joel vydává na záchrannou pouť za svojí dávno ztracenou dívkou, kterou stále hluboce a bláznivě miluje. Musí přemoci všechen svůj strach a vydat se vstříc nebezpečné zemi na povrchu.

Joel jako hlavní hrdina je sympatický mladík, s kterým se divák snadno ztotožní. Výborně ho ztvárnila začínající hvězda Dylan  O’Brien, který je známý z filmové série Labyrint, Americký zabiják nebo Bumblebee. Takřka kdokoliv se navnadí na jeho způsob života se všemi strastmi a slastmi. Ať už to je dávno ztracená láska, smrt rodičů nebo pouto se psím společníkem. Joel je smolař a outsider, který vypadá, že na povrchu mezi obřími brouky nemůže přežít ani minutu.

KOUKNI SE  Recenze: Carol a konec světa v satirické animované minisérii

Na cestě potká nové přátele a konečně poznává ten děsivý svět, který se za zdmi bunkru zdá mnohem nebezpečnější než při reálném pohledu. Putování opuštěnými místy a hustými lesy je nabité akčními honičkami, nápaditými souboji a schováváním se před příšerami. Joel nedisponuje žádným bojovým uměním nebo arzenálem zbraní, a tudíž mu nezbývá nic jiného, než utíkat a skrývat se. Poznává úskalí světa a jelikož to není žádný hrdina nebo bojovník, tak i nástrahy a zhoubné pasti. Postupně se učí a vylepšuje si vlastní instinkt k přežití, díky kterému se rychle v nebezpečném prostředí zorientuje.

Odysea vedoucí skrze apokalyptickou Ameriku se více než-li cesta přežití jeví jako cesta poznání a objevování. Zobrazované nestvůry jsou vizuálně zpracovány velmi originálně. Design a grafika příšer je líbivá, atraktivní a neokoukaná. Divák se nemůže nabažit pohledu na slizkou žábu, která je výtvarně úchvatná a lákavá. Ve výsledku příšery nepůsobí hororovým dojmem, ale spíše budí touhu objevovat a poznávat tajuplný a neznámý přírodní kolorit. To je hlavním pozitivem celého filmu. Tvůrci s lehkostí a nenuceností sobě vlastní nechávají, aby sám filmový svět přikoval diváka k obrazovce.

Příběh sám o sobě je jednoduchý a přímočarý přesně tak, aby mohl nechat vyznít vizuálně přitažlivé prostředí a atmosféru apokalyptické krajiny. Vděčnými momenty jsou také intimní rozhovory mezi Joelem a robotem, který připomíná starý vyspělý svět. Myslím si, že samotný název Láska a příšery tento film vystihuje dokonale. Samotný akt zamilování se donutí Joela opustit vlastní konformní zónu a postavit se především sobě samému.

KOUKNI SE  Koukat či nekoukat: Seriál Gentlemani

Bonusem je také kombinace hororového žánru s komediální road movie. Čistokrevným hororem bych tento film určitě nenazval – kromě ohyzdných nestvůr tu nic děsivého či strašidelného nenajdeme. Žádné lekačky, gore efekty ani proudy krve nečekejte. Jedná se spíše o rodinnou apokalyptickou road movie, která má blízko pozapomenuté indie sci-fi Zakázaná zóna (2010, r. Gareth Edwards). Snímek Lásky a příšery výborně a téměř ve všech ohledech splňuje principy Netflixovského hitu. Jednoduchý a zábavný příběh, sympatické herecké obsazení a rychle odsýpající děj s výbornými efekty a líbivým vizuálem zaručuje potencionální divácky oblíbenou žánrovku na páteční večer.

Viktor H.

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
laska-a-prisery-hledani-lasky-za-casu-hmyzi-apokalypsyJednoduchý a silný příběh v kombinaci s atraktivním a vizuálně originálně zpracovaným světem slibuje nečekaný žánrový hit. Nejedná se sice o nic nového pod sluncem, ale jedná se o kvalitní a řemeslně dobře natočený film se sympatickým castingem. Tvůrci si na nic nehrají a natočili zábavnou žánrovou jednohubku, která může nastartovat úspěšnou filmovou sérii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × two =