Komentář: Vyšehrad: Seryjál – Fenomén Lavi míří do kin a to hned dvakrát. Jaký to má ale smysl?

Ve čtvrtek 1. července se v kině Světozor konala novinářská projekce celovečerního filmu Vyšehrad: Seryjál. Už 8. července bude film v kinech. Jedná se o sestřih úspěšného webseriálu, jenž je doplněn o pár bonusových scén a slouží jako prequel k chystanému celovečeráku Vyšehrad: Fylm. Tvůrci postupují dle chytře promyšleného marketingového plánu – nasadí sestřih úspěšného seriálu v celovečerním provedení do letních kin a tím si tak připraví půdu pro připravovaný celovečerák. Diváci zaregistrují film dle úspěšného webového hitu a ještě před uvedením očekávaného filmu si vytvoří základnu staronových fanoušků. Snímek Vyšehrad: Fylm vstoupí do českých kin příští rok na jaře.

Během léta zavalí kina sestřih seriálu Vyšehrad v celovečerním formátu. Vyšehrad: Seryjál je pro letní večery s točeným pivem jako dělaný. Připomene české komunitě kultovní internetový seriál, problematického fotbalového rebela Laviho a fotbalový mančaft FK Slavoj Vyšehrad. Film má za hlavní cíl nalákat nové diváky do kin na chystaný celovečerní počin, který už snad bude mít kvality stříbrného plátna.

Na tomto snímku je více než-li jasné, že slouží pouze jako marketingový tah pro připomenutí známé značky a nové potenciální diváky. Jedno je ale jisté – úspěšná značka, atraktivní fotbalové prostředí, český showbyznys a sympatický protagonista se zálibou v bujarých večírcích skýtá možnost úspěchu. Producent Ctibor Pouba k filmu Vyšehrad: Seryjál dodává: „Projekt nabídne zcela nový mix zvuku, vylepšenou obrazovou kvalitu a mnoho dalších příjemných překvapení pro ty, kteří seriál již znají. Zároveň se Vyšehrad: Seryjál stane jedinečným letním zážitkem pro ty, kdo tohoto neuvěřitelného fotbalistu a jeho ještě neuvěřitelnější život nikdy dříve neviděli.“

Důmyslný marketingový tah, silná značka a atraktivní téma

Filmový Vyšehrad: Seryjál je vlastně sestřihem všech dílů internetového seriálového hitu Vyšehrad. Scény jsou obohaceny o několik nově natočených sekvencí a filmových scén z nového snímku, které seriál propojují s celovečerním kusem. Zároveň je film nově ozvučený, nabízí dosud neviděné a vystřižené scény, menší bonusové sekvence a představuje příběh, který můžeme čekat od filmu. Funguje jako prequelový díl. Je součástí marketingové kampaně k celovečernímu hitu a zároveň chytrý tah, jak něco zpětně vydělat a natáhnout k úspěšné značce nové fanoušky.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Producenti Ctibor Pouba a Jan Kallista společně s hlavní tváří, producentem, spoluautorem a režisérem Jakubem Štáfkem, scenáristou Tomášem Vávrou a režisérem Martinem Koppem natočili přes minulý koronavirový rok sportovní komedii Vyšehrad: Seryjál. Kvůli covidovým opatřením a nepříznivým podmínkám v kinech se tvůrci rozhodli odložit premiéru na jaro 2022. Tvůrci se ovšem kvůli velkému zájmu diváků a fanoušků rozhodli uvést do kin nově sestavenou kinoverzi seriálu.

Zde si můžete pustit video z natáčení celovečerního snímku Vyšehrad: Fylm.

Diváky láká spojení fotbalu, showbyznysu a dekadence

Film je určený pro fanoušky seriálu, kteří si chtějí osvěžit a připomenout legendární hlášky a průšvihy fotbalového rošťáka Julia Lavického. Zároveň ale film nabízí vděčnou možnost shlédnout všechny díly seriálu najednou. Díly jsou umně propojené s očekávaným filmem a doplněný o bonusové scény na velkém plátně v přítmí kinosálu. Je příjemné vidět film v kině, ale je dost znát, že byl točený pro internetovou videotéku. Jakási omšelost, menší produkční zázemí a jistá zastaralost se na filmu podepsaly.

Snímek ale nabízí úplně nový začátek a konec, který upoutává pozornost na oficiální film Vyšehrad: Fylm. Zde je obrysově načrtnutý příběh o tom, jak se titulní hrdina Lavi ocitne v podivné mučírně i s vězniteli. Zbytek je zopakování webové sportovní komedie, která je nabitá hláškami a odkazy na reálné postavy a události především ve fotbalovém světě, který je blízce provázán s českým showbyznysem a bulvárem. Dojde na hlášky, fotbal, večírky a především na holky.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Zkrátka a jednoduše tento snímek není ničím novým pod sluncem. Pro fanoušky a diváky seriálu to bude sloužit jako rekapitulace a lákadlo na připravovaný film. Ale pro nové diváky je to určitě skvělý způsob, jak se seznámit s fotbalovým hitem. Samostatný film funguje lépe než seriál, ale přesto se neubráníme seriálovým motivům – zůstaly zde kapitoly, rychlé skoky v čase a neukončené linie. Hlavní příběh není jednotný a je roztříštěný na sérii několika kapitol, které tvoří ne vždy silný celek. To ovšem nevadí, jelikož filmové zpracování ani nebylo původním účelem tvůrců.

Bujaré noční večírky plné alkoholu, drog a slavných fotbalistů

Snímek má střízlivou stopáž pod 90 minut a uteče velmi rychle a příjemně – především díky humoru, svižně ubíhajícímu tempu a celkově zábavnému pojetí. Je plný nekorektního a drzého humoru, vtipných hlášek a zábavných odkazů na fotbalovou realitu. Velkou devízou je také fakt, že si zajde zalíbení a pobavení i u diváků, kterým je fotbal lhostejný. Snímek sází především na dekadentní večírky, hvězdné výstřelky, noci plné sexu, drog a alkoholu. Vedle toho se podíváme i na vyšehradské hřiště nebo na sparťanský trávník.

Mimo fotbalové tréninky na kterých je hlavní hvězda Lavi v podání Jakuba Štáfka konfrontován s nižší vyšehradskou ligou se dočkáme i zákulisního prostředí fotbalových agentů. Laviho agenta ztvárnil výborný Jakub Prachař, kterého následně nahradil neméně dobrý Míra Nosek. Až na jednu zásadní věc – Nosek byl předabován Prachařem a postsynchronní nasazení do obrazu je opravdu nešikovné. Snímek je solidní a sympatickou sportovní komedií nabitou humorem, láskou k fotbalu a výraznou postavou, která v českém filmu nemá obdoby.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Filmová verze seriálu jako reklama na celovečerák

Film slouží ale především jako prequel a jakási „reklam“ k již zmiňovanému filmu. Propagačně ale splní producentské očekávání a zpětně rozvíří debatu o vyšehradském fenoménu. Snímek znovu probudí zájem a popularitu webseriálu Vyšehrad z roku 2016 a především přiláká diváky do kin příští jaro. Až do kin vstoupí oficiální film Vyšehrad: Fylm tak se teprve ukáže, jestli Laviho postava má potenciál rozjet frančízu z fotbalového showbyznysu. V tomto filmu uvidíte hned několik minut z připravovaného filmu a po titulkách budete s napětím očekávat, co nový film přinese. Vyšehrad: Seryjál zaujme a potěší především fanoušky a příznivce seriálu, které zároveň naladí na nový film.

Když na film vyrazíte do letního kina, koupíte si popcorn a kolu, tak nemůžete být zklamáni. Je to komerční film pro pestrou diváckou škálu – tento snímek chce bavit a rekapitulovat. Tím pádem budete nadmíru potěšeni a pobaveni – snímek působí průměrným, ale o to více zábavným a příjemným dojmem. Film vás oslní energickým závanem nenucenosti a zdravého uvolnění se špetkou nekorektnosti, hromadou vtipu a potřebného nadhledu. Jediným potencionálním problémem je, že většina diváků už seriál viděla, takže vědí na co jdou a mají jasná očekávání. Otázkou tedy je, jestli si chtějí potřebu kupovat lístky na film, který už vlastně viděli?

Vyšehrad: Seryjál (2021, r. Jakub Štáfek, Martin Kopp, 83 min.)

Film vstupuje do kin 8. července 2021.

Viktor H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eighteen − thirteen =