Přesto, že jaro 2021 bylo zahaleno oparem striktních covidových opatření, tak to vypadá na filmařsky úspěšný rok – především pro zahraniční projekty, které se natáčí u nás. Po republice se točí vysokorozpočtové filmy a výpravné seriály především pro Netflix a Amazon. Dočkáme se jak slavných hollywoodských hereckých hvězd, tak i slovutných a mezinárodně úspěšných tvůrců za kamerou. Proč ale míří světoví tvůrci do malé země uprostřed Evropy? Je to kvůli zlatým českým ručičkám, ojedinělým lokacím nebo výhodným filmovým pobídkám? Tento článek je převzat z webu krajskélisty.cz
Do země láká velké zahraniční produkce především systém filmových pobídek, kvalitní produkční zázemí, profesionální štáby a zručnost českých řemeslníků. Filmaři tu výrazně ušetří, využívají ojedinělého českého prostředí a kvalitních štábových pracovníků. Díky Státnímu fondu kinematografie zde konečně dobře fungují filmové pobídky, které zahraniční producenti využívají k tomu, aby se jim proinvestované finance vrátily nazpět. Filmaři tu neutrácí pouze za štáb, ale také zaměstnávají mnoho dalších podniků. Využívají hotelové, ubytovací a gastronomické služby. Podporují menší živnostníky a soukromníky – nechávají si vyrábět rekvizity a kulisy, platí pronájem lokací a přináší celkově do české ekonomiky miliony dolarů. Během rekordního roku 2019 zahraniční produkce v Česku proinvestovaly kolem 9 miliard.
Tento rok se tu začíná točit mnoho zajímavých projektů. V pandemickém roce 2020 se v tuzemsku natáčely hollywoodské projekty především pro streamovací giganty. Vysokorozpočtové seriály Kolo zázraků nebo Carnival Raw pro Amazon, hororová série Haunted pod režijní taktovkou Jana Pavlackého nebo marvelovská superhrdinská minisérie Falcon a Winter Soldier pro Disney+. Tento rok se sem opět vrací filmaři z celého světa a točil se tu akční sci-fi seriál Extinction pro televizi Sky nebo válečné drama White Bird od uznávaného režiséra Marca Forstera (Quantum of Solace, Hledání Země Nezemě, Světová válka Z). A právě v těchto dnech po Praze můžete potkat členy štábů netflixovských velkofilmů Kosmonaut z Čech nebo The Gray Man.
The Gray Man – Bratři Russovi natáčí nejdražší film Netflixu
Jako jeden z největších projektů Netflixu je jeho nejdražší film The Gray Man. Z české strany produkčně film zaštiťuje Stillking films. Špionážní thriller z prostředí CIA natočí bratři Anthony a Joe Russoovi. Režisérská dvojice je zodpovědná za poslední dva díly trilogie Captain America a za poslední dvojici Avengers. Na scénáři se podíleli autoři Christopher Markus a Stephen McFeely, kteří pracovali vedle Letopisů Narnie také na trilogii Captain America nebo na Avengers. Jak už u Russových bývá zvykem, tak si opět berou na spolupráci jednoho z představitelů ikonických superhrdinů. Russovi produkovali akční film Vyproštění pro Netflix, kde si zahrál Chris Hemsworth a v jejich posledním dramatu Cherry pro Apple TV+ hlavní roli ztvárnil Tom Holland. Ve filmu The Gray Man se objeví Chris Evans.
Ve velkofilmu za 200 milionů dolarů se vedle Chrise Evanse blýskne Ryan Gosling. Film je adaptací úspěšné stejnojmenné knižní série od Marka Greaneyho. Spisovatel Greaney se proslavil jako spoluautor hned několika novel s veleúspěšným Tomem Clancym (Jack Ryan, Bez vědomí). Film bude vyprávět příběh dvou znepřátelených bývalých agentů CIA – Gentryho a Hansena, kteří si jdou dost krvavě po krku. Bestseller měl původně zfilmovat James Gray (Ztracené město Z, Ad Astra) s Bradem Pittem a Charlize Theron už před lety, ale ze spolupráce sešlo.
Tvůrci doufají, že špionážní thriller bude mít úspěch a nastartuje celou filmovou sérii ve stylu špionážní franšízy Jamese Bonda. Akční thriller disponuje rozpočtem kolem 200 milionů dolarů a překonal dosud nejdražší netflixovskou gangsterku Irčan, který stál „pouhých“ 159 milionů. Herecké obsazení doplňuje nová bondgirl Ana de Armas, Jessica Henwick nebo Wagner Moura, který se proslavil jako legendární narkobaron Pablo Escobar v seriálu Narcos.
Kosmonaut z Čech – Režisér Černobylu točí sci-fi drama s Adamem Sandlerem
Dalším filmovým projektem, který rozhodně stojí za pozornost, je Kosmonaut z Čech. Film se točí opět pro Netflix a jedná se o adaptaci stejnojmenné novely českého spisovatele Jaroslava Kalfaře, který žije v USA. Režíruje autor oceňované dramatické minisérie Černobyl Johan Renck. Hlavní roli ztvární Adam Sandler, který dlouhodobě spolupracuje s Netflixem jako producent a herec. Mezi jeho netflixovské projekty patří většinou divácké komedie jako detektivní parodie Vražda na jachtě, pokus o vtipný western Šest směšných nebo parodický horor Hubieho Halloween. Mimo to ale také hrál v kritiky oceňovaném thrilleru Drahokam z prostředí židovských klenotníků.
Sandlerovu filmovou partnerku ztvární Carey Mulligan, která na sebe opět nedávno upozornila v oscarovém feministickém thrilleru Mladá nadějná žena. Režisér se zdá být zárukou kvalitního filmu a Sandler se snad opět vrací k dramatičtější roli, kterou si náležitě užíval ve filmu Drahokam. Zde ukázal, že hrát umí a celé to působí, že si sám Sandler chce odpočinout od prvoplánových komedií.
Příběh filmu vypráví o českém kosmonautovi Jakubu Procházkovi, který letí raketou k planetě Venuši. Je vyslán z malé země ve středu Evropy k planetě kvůli tomu, aby tam našel tajemný pradávný prach. Během své cesty do vesmíru reflektuje svůj vztah se ženou Lenkou, kterou nechal na Zemi. Knižní předloha je známá svým laskavým humorem a směřováním k lidskému podobenství o lásce a poznávání světa kolem. Novela je originálním a inteligentním dramatem o kosmonautovi, který letí vstříc neznámému vesmíru a je uzavřený pouze se svými vlastními myšlenkami. Samota je podstatné téma, na kterém film staví. Jakub se ocitá sám v raketě, spojení se Zemí je přerušeno a začíná drama člověka, jehož jediným spolucestujícím je tajemná pavoukovitá bytost, která si s Jakubem povídá o vážných i nevážných věcech. Jenže v patách českému kosmonautovi je tajný tým sovětských astronautů, kteří také míří k Venuši.
Sám autor knihy je obsazením nadšený a jelikož se podílel na scénáři, tak doufejme, že se film vydaří. Kalfař v 80. letech emigroval na Západ a kniha se v Americe setkala s velkým úspěchem. Snímek by měl americkému a světovému publiku lépe přiblížit a představit českou minulost, současnost a snad i budoucnost.
Carnival Row – Orlando Bloom v neoviktoriánském fantasy seriálu pro Amazon
V barrandovských ateliérech se opět roztáčí kamery druhé řady seriálu Carnival Row. Projektu z produkce Amazon Prime Video vévodí Orlando Bloom a Cara Delevingne. Orlando Bloom je známý pro svoje nezapomenutelné role v trilogii Pán prstenů nebo pirátské franšíze Piráti z Karibiku. Mladá britská modelka a herečka Cara Delevingne na sebe upozornila ve velkolepé sci-fi Luca Bessona Valerian a město tisíce planet nebo romancí Papírová města.
První řadu seriálu vytvořil scenárista a showrunner Travis Beacham, který napsal historické fantasy Souboj titánů nebo akční sci-fi blockbuster Pacific Rim – Útok na zemi. Na druhou řadu dohlíží nový tvůrce René Echevarria – scenárista kriminálního seriálu Castle na zabití nebo spielbergovského sci-fi Terra Nova.
Historicko-noirový fantasy seriál se točí kolem hlavní postavy detektiva a bývalého vojáka Phila, který vyšetřuje krvavou sérii brutálních vražd v hlavním městě fiktivního kontinentu Tirnanoc. Seriál je plný létajících víl, zadumaných minotaurů a dalších roztodivných pohádkových bytostí, které žijí s lidmi ve válkou zmítané zemi. Zajímavým způsobem se zde pracuje s metaforou k uprchlické krizi a emigrantům. Produkce Amazon Studios během natáčení Carnival Row utratila v českých pokladnách už přes 3 miliardy korun – což se stalo v tuzemských filmových pobídkách rekordní sumou.
Objem filmového natáčení by se podle Státního fondu kinematografie mělo letos vrátit na úroveň roku 2019 – tedy před covidovou pandemií. Podle fondu je ale potřeba zvýšit filmové pobídky z 800 milionů alespoň o dalších 500 milionů korun. Nárůst a zvýšená potřeba natáčet filmové a televizní projekty souvisí s čím dál se zvyšujícím trendem internetových videoték. Což úzce souvisí s koronavirovým rokem 2020, který donutil většinu lidí trávit veškerý svůj volný čas doma a upnout se k internetu a audiovizuální zábavě. Následky pandemie ještě více přiměly společnost konzumovat internetový obsah streamovacích služeb, které neustále potřebují propojovat diváky s novými filmy a seriály.
Viktor H.