KAŠTANOVÝ ELIXÍR: Lék podzimu

Kaštanová zvířátka jsou pasé. Ten krásně lesklý hnědý plod je skvělou pokladnicí léčivých látek, které můžeme snadno v domácích podmínkách převést do tinktur nebo likérů, jichž potom stačí málo a… přestanou nás bolet klouby, záda nebo dokonce i hlava.

Ano, na některé migrény zabírá i kaštan.

  1. KAŠTANOVÝ ELIXÍR

Potřebujeme:

5 kaštanů

100 ml lihu z lékárny nebo Alpy

Kaštany nadrtíme, dáme do čisté sklenice a zalijeme lihem či Alpou. Necháme 4 týdny louhovat, pak nahnědlý elixír slijeme do menších lahviček. Potíráme jím bolavé klouby nebo záda. Účinkuje zejména na chronické bolesti, které se zhoršují s chladným počasím, či na zdravé klouby a záda, které jenom v tu chvíli prochladly.

2. KAŠTANOVÁ TINKTURA

10 kaštanů

200 ml lihu, vodky nebo kvalitního alkoholu

Kaštany nastrouháme na jemném struhadle, ve sklenici zalijeme alkoholem a necháme 3 týdny louhovat. Poté přecedíme, přefiltrujeme přes plátýnko a uložíme na chladné místo. Užíváme po kapkách- max. 5 kapek denně – při tomto užití může tinktura pomoci od některých druhů migrén (neužíváme déle než týden). Tinkturu můžeme použít stejně jako elixír – na mazání kloubů a bolavých svalů.

VNITŘNÍ UŽITÍ? Buďte opatrní

Kaštan (jírovec) je jedovatý, obsahuje escin, což je látka, která při předávkování může působit nevolnost, vyrážky, otoky a ohrozit játra nebo ledviny. Proto při vnitřním užívání musíme být opatrní a těhotné ženy a malé děti, či lidé s nemocemi ledvin a jater by se vnitřnímu užití jírovce měli vůbec vyvarovat.

KOUKNI SE  Blahodárná sůl: Pro tělo, detox i dýchání

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 × 5 =