IFFKV 2020: Hvězda festivalu, jakou ani v Cannes nemají

petr folprecht ve velkém sále hotelu thermal
Hvězda festivalu, jakou ani v Cannes nemají

Každý rok je na festivalu, každý rok zažívá aplaus více jak tisíce diváků ve velkém sálu hotelu Thermal. Původní profesí promítač, v současnosti právník a každoročně neodmyslitelnou součásti Filmového festivalu v Karlových Varech. JUDr. Petr Folprecht pracuje na festivalu od roku 1974. Už jednou se uvolil pro rozhovor s námi a neodmítl nás ani teď.

Kdy jste se poprvé dozvěděl, že festival nebude?
Problém, zda festival bude či nebude jsem sledoval po celou dobu mimořádných opatření. Vzhledem k dané situaci jsem předpokládal, že festival se spíše konat nebude, což se následně bohužel potvrdilo prohlášením prezidenta festivalu Jiřího Bartošky.


Jak vám v tu chvíli bylo?

Protože jsem předpokládal nekonání festivalu, nebyl jsem moc překvapen. Samozřejmě, že mě to značně zamrzelo, protože účast na festivalu se pro mě stala každoroční akcí, která mě umožní jakýsi výlet za hranice všedních dnů advokáta.

Jak budete trávit čas v době, kdy se má festival konat?
Částečně pracovně, částečně těšením se na zasloužený odpočinek v lázních Libverda na přelomu července a srpna.

Myslíte, že se měl festival konat?
I to bylo předmětem mých úvah, kdy nebylo jisté, zda se festival konat bude nebo ne. Dospěl jsem k přesvědčení, že bylo správným rozhodnutím festival nekonat a plně se ztotožňuji s důvody uvedenými prezidentem festivalu. Neumím si představit setkání se svými fanoušky s obličejem přikrytým rouškou či respirátorem, neumím si představit omezení počtu diváků s pocitem možnosti nakazit se záludným virem.

Účastníte se nějak akce TADY VARY a co pro vás tato akce znamená?
Byl jsem osloven vedením festivalu a měl bych se zúčastnit slavnostního zahájení festivalu 3.7.2020 konaného ve Velkém sálu hotelu Thermal. Samozřejmě mě to velice potěšilo a vážím si toho.
Na závěr mně dovolte, abych citoval postřeh jednoho pravidelného návštěvníka festivalu, který se mě zeptal, zda vím, jaký je rozdíl mezi filmovým festivalem v Cannes a filmovým festivalem v Karlových Varech. Po mém pokrčení ramen, že nevím, tak mě sdělil, že v Cannes nemají pokladače mikrofonu.
Takže se loučím heslem „pokládání mikrofonu zdar!“

Pavel Urík

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two × three =