Hra o trůny: Proč musel zemřít *SPOILER*?

Vítám vás u nové sekce Kukátka.cz, ve které se budeme soustředit na jednotlivé díly nejaktuálnějších seriálů, které můžeme nalézt jak na českých televizních stanicích, tak na internetu. Dnes se podíváme na 5. díl 6. série seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Hra u Trůny je televizní celosvětový fenomén, který se od roku 2011 vysílá na americké televizní stanici HBO. Zavede vás do fiktivního světa, který je vytvořen americkým spisovatelem Georgem R. R. Martinem. V jeho díle se odráží nejaktuálnější globální problematika a jeho největší inspirací je John R. R. Tolkien. Jediný rozdíl mezi těmito dvěma tvůrci fantasy je ten, že Martin nechává naživu jen ty nejdůležitější postavy. Proto je Hra o trůny známým emocionálně napjatým zabijákem vašich nejoblíbenějších postav. Jelikož zde budeme rozbírat epizodu dopodrobna, upozorňuji na nevyhnutelné spoilery.Got_53Poslední díl první poloviny 6. série začíná na Castle Black, kde zrovna Sansa dostává dopis od Petyra Baelishe známého spíše pod přezdívkou Littlefinger. Když se s ním společně s Brienne setkává, je přeplněna svými nehezkými pocity, které se v ní od jejich posledního setkání skrývaly. Nakonec se však dozvídá, že její strýček Blackfish shromáždil zbytek armády a je schopen podpořit ji a Jona v boji proti Boltonům. Sansa tuto zprávu předá svému nevlastnímu bratrovi, i když zatají, odkud tuto informaci doopravdy má. Mezitím začíná chemická reakce mezi Brienne a Tormundem, uvidíme, zda se někdy v budoucnu dočkáme jejich společného vztahu.

Další na řadě je Arya, která se z malého vyděšeného děcka propracovala až k zabijákovi. Po své zmařené akci na konci 5. série dostává druhou šanci. Tentokrát je plně odhodlaná stát se mužem bez tváře. Opět však naráží na svou minulost, na kterou se jí nedaří zapomenout.

Got_52Jak jsme se dozvěděli v dílech předešlých, Iron Islands si bude muset zvolit nového krále. Jako první se samozřejmě nabízí Yara Greyjoy s podporou svého bratra Theona. Kvůli svému pohlaví si vytvořila mnoho odpůrců, jelikož Iron Islands je země tradic. Když však Theon všem poskytne svůj srdcervoucí projev a všichni si již myslí, že je volba u konce, objeví se jejich strýc, Euron Greyjoy. Vrah svého bratra a jejich otce odkáže na slabost předešlého vladaře a nutnost navrátit zemi mořeplavců, pirátů a nebojácných bojovníku dlouho ztracenou slávu.

Got_51Konečně se dostáváme k Branovi a jeho vizím. Dozvídáme se, jak a proč byl stvořen první White Walker a nadále jsme svědci pošetilého a nekontrolovaného pokusu o spojení s jejich králem. Ten na Branovi zanechá stopu, zjišťuje jeho pozici a dokonce k ní i získává přístup. Three-eyed raven ví, co je vše čeká, a tak se snaží sdělit Branovi vše, co je potřeba. Když pak přichází White Walkers se svou armádou, děti lesa, Summer a nakonec i samotný Three-eyed raven umírají. Mezitím Meera, Hodor a Bran, který se nachází v minulosti utíkají dlouhým tunelem, na jehož konci jsou neproniknutelné dveře. Hodor je rychle otevře a snaží se je za všemi zavřít, ale armáda je příliž blízko a není dostatek času na útěk. Jediné, co Bran ve své návštěvě minulosti slyší je hlas Meery, který říká jasně a zřetelně: „Hold the door“. Tehdy ještě mladý Hodor, nacházející se v Branově vizi, se spouští na zem, jeho oči zbělají a začíná neustále řvát „Hold the door“ a nepřestává, dokud divák neslyší pouhé „Hodor“. Mnohem starší Hodor drží pevně svým tělem. Meče, sekery a zuby se do něj zasekávají jako na tréninkovém poli. Hodor však nemyslí na nic jiného, než aby dveře neupustil…

Proč musel Hodor zemřít? Byla jeho smrt nevyhnutelná? Ano, když se na to člověk podívá, jeho celý život byl predestinován právě k tomuto hrdinskému činu. Pokud byl Bran schopen ovlivnit minulost tímto způsobem, naskytuje se další otázka. Mohl minulost ovlivnit ještě jinak? Je právě Bran důvodem všeho, co se stalo od první série? Již teď existuje mnoho fanouškovských teorií, jejich pravdost si ověříme až v dalším díle.

Alexander Nardelli

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

20 − fourteen =